واکنش هسته‌ای روسیه علیه اوکراین در راه است؟

واکنش هسته‌ای روسیه علیه اوکراین در راه است؟

تصمیم آمریکا برای ارسال بمب‌های خوشه‌ای به اوکراین شاهد ناامیدکننده و البته روشنی از شکست کامل عملیات موسوم به «ضد حمله» علیه روسیه است و واشنگتن از حمله غافلگیرکننده مسکو علیه کی‌یف می‌ترسد.

واکنش هسته‌ای روسیه علیه اوکراین در راه است؟

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – راهبرد معاصر نوشت: تردیدی وجود ندارد تصمیم کاخ سفید برای ارسال مهمات خوشه ای به اوکراین اشتباه و تحریک کننده است که امکان دارد جنگ اوکراین را به مرحله بسیار خطرناکی سوق دهد، زیرا این بمب ها در عرصه بین المللی ممنوع هستند و انسان های بی گناه زیادی را می کشند.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در این باره گفت: ارسال مهمات خوشه ای آمریکا به کی یف بر طولانی شدن درگیری تأثیر می گذارد. روسیه با درک خطری که مهمات خوشه ای برای غیرنظامیان ایجاد می کند، از استفاده از آنها در منطقه عملیات ویژه خودداری کرده است و می کند.

وی تهدید کرد: مهمات خوشه‌ای روسی بسیار مؤثرتر از انواع آمریکایی آن و بُرد آنها گسترده‌تر و متنوع‌تر است. اگر آمریکا مهمات خوشه‌ای به اوکراین بدهد، نیروهای مسلح روسیه مجبور خواهند شد از ابزارهای مشابهی علیه نیروهای مسلح اوکراین استفاده کنند.

هنگامی که نیروهای آمریکایی از این سلاح ممنوعه در عراق استفاده کردند، مردم زیادی دچار مشکل شدند و مردم لبنان را نیز پس از استفاده رژیم صهیونیستی از آن در جنگ علیه بیروت، برای مدت طولانی دچار مشکل کرد.

بمب خوشه ای محفظه ای است که امکان دارد حاوی هزاران بمب کوچک باشد؛ زمانی که این محفظه منفجر شود، بمب های کوچک در جهت های مختلف پرتاب می شوند و دایره هدف وسیعی دارند. سرعت انفجار این بمب ها زیاد است و با افزایش زمان افزایش می یابد و می توان از هواپیماهای نظامی، توپخانه و پرتابگرهای موشک آنها را به سمت اهداف مدنظر پرتاب کرد.

آنچه برایمان اهمیت دارد، اینکه تصمیم آمریکا شاهد ناامیدکننده و البته روشنی از شکست کامل عملیات موسوم به «ضدحمله» اوکراین است و واشنگتن از حمله غافلگیرکننده روسیه علیه کی‌یف می ترسد و نگران است مسکو صلح مدنظر خود را به اوکراین تحمیل کند و در نتیجه جایگاه و هیمنه آمریکا و غرب شکسته شود.

نیروهای اوکراینی از این نوع بمب ها تنها در صورت حمله نیروهای مهاجم که احتمال می دهند به جان باختن نظامیان کی یف منجر شود، استفاده می کنند. دلیل آن این است که بمب‌ها تأثیر قابل توجهی در عملیات ضدحمله اوکراین نخواهند داشت و خطر موجود این است امکان دارد نیروهای روسی را وادار کند در صورت پیشروی و احتمال بر جای گذاشتن خسارت سنگین، از سلاح هسته‌ای تاکتیکی خود برای پاسخ به این بمب‌ها استفاده کنند.

مسکو ممکن است با استفاده اوکراین از بمب های خوشه ای دلیل محکمی برای استفاده از سلاح هسته ای تاکتیکی خود مقابل دیدگان جهانیان بیابد، به این دلیل که آمریکا این نوع بمب ها را برای اوکراین ارسال کرده است.

اگر آمریکا از ارسال یکجانبه بمب های خوشه ای آن هم به ادعای نمایندگی از کشورهای ناتو (که البته اعلام مخالفت کرده اند) کوتاه نیاید، شاید تصمیم واشنگتن آخرین مرحله قبل از تسلیم و شکست نیروهای اوکراینی مقابل تسلیحات هسته ای روسیه باشد. این نوع مهمات در حالی ارسال می شوند که برخی کشورهای عضو ناتو امضاکننده توافقنامه بین المللی ای هستند که این نوع بمب ها را جرم انگاری می کند. باید پرسید چه زمانی آمریکا، رژیم صهیونیستی و متحدان غربی آنها از ارتکاب جنایت علیه بشریت خارج از محدوده ارزش ها خودداری می کنند؟

غربی ها در حالی مدعی حقوق بشر هستند که مخالف قطعنامه های سازمان ملل متحد عمل می کنند، پلیس فرانسه با خشونت زیاد با مردم مواجه می شود و در سوئد نیز دولت این کشور آتش زدن پرچم همجنسگرایان را ممنوع اعلام می کند، زیرا مدعی است باعث جریحه دار شدن احساسات مردم می شود.

این ادعاها در حالی است که اجازه سوزاندن نسخه ای از قرآن کریم را می دهند و به جریحه دار شدن احساسات 2 میلیارد مسلمان سراسر جهان بی توجه هستند. این عین واقعیت جهان غرب است که جایی برای کتمان ظلم باقی نمی گذارد.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *