واکنش کاربران درباره متن و حاشیه سفر رئیس جمهور به ونزوئلا

واکنش کاربران درباره متن و حاشیه سفر رئیس جمهور به ونزوئلا

سفر رئیس جمهور به ونزوئلا واکنش کاربران فضای مجازی را درپی داشت. رئیس جمهور بامداد دوشنبه در صدر هیأتی سیاسی و اقتصادی ایران را برای سفر به آمریکای لاتین ترک کرد. ونزوئلا اولین مقصد رئیس جمهور بوده است و در ادامه این هیات به نیکاراگوئه و کوبا می‌رود.

واکنش کاربران درباره متن و حاشیه سفر رئیس جمهور به ونزوئلا

فارس پلاس؛ واکنش کاربران – رئیس جمهور بامداد دوشنبه در صدر هیأتی سیاسی و اقتصادی ایران را برای سفر به آمریکای لاتین ترک کرد. ونزوئلا اولین مقصد رئیس جمهور بوده است و در ادامه این هیات به نیکاراگوئه و کوبا می‌رود. سفر آیت‌الله رئیسی به کاراکاس در پاسخ به دعوت «نیکلاس مادورو» همتای ونزوئلایی او و یک سال بعد از سفر مادورو به تهران انجام شد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه که رئیس جمهور را در این سفر همراهی می‌کند درباره این سفر نوشت: کاراکاس نخستین مقصد از اولین سفر منطقه‌ای دکتر رئیسی به آمریکای‌ جنوبی در چارچوب دیپلماسی و سیاست خارجی متوازن دولت است.

وی افزود: بهره‌مندی ایران و ونزوئلا از منابع سرشار انرژی، ظرفیت‌های مکمل و مشترک اقتصادی و تجاری و وجود اراده‌ جدی، ضامن اجرای توافق راهبردی ۲۰‌ ساله و تحقق عملی منافع دو‌ ملت است.

هیات ایرانی با تشریفات مخصوص وارد کاراکاس شد. رئیسی در این سفر با «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا دیدار و گفت‌وگو کرد و هیأت‌های عالی‌رتبه دو کشور 19 سند مهم همکاری را به امضا رساندند.

استقبال رسمی رئیس جمهور ونزوئلا از رئیسی

همچنین ایران و ونزوئلا در جریان این سفر، چند قرارداد نفتی در زمینه توسعه میدان‌ها و پایانه‌های نفتی، احیای ظرفیت پالایشگاهی و پتروشیمی امضا کردند.

ایران و ونزوئلا در مجموع حدود ۴۰ درصد از ذخایر نفت جهان را در اختیار دارند اما هر دو کشور با تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه صنعت نفت روبه‌رو هستند.

با وجود این تحریم‌ها، ایران توانسته ۸۵ درصد از تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت را بومی‌سازی کند تا افزون بر تأمین نیاز داخلی، در صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشورهای منطقه و دیگر کشورهای نفتی از جمله ونزوئلا وارد شود.

این سفر با واکنش های زیادی در فضای مجازی روبرو شد. کاربران زیادی به اهمیت روابط ایران و ونزوئلا اشاره کردند و اینکه این سفر ظرفیت های اقتصادی و فرهنگی و … زیادی را برای دو کشور و خصوصا ایران ایجاد می‌کند:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که همراه رئیس‌جمهور به این سفر رفته در صفحه شخصی خود نوشت:«در سفر به آمریکای جنوبی، تفاهم نامه جامع ۵ ساله فرهنگی و هنری با دولت ونزوئلا منعقد شد. تحکیم و استمرار روابط فرهنگی با تقویت اقتصاد فرهنگ و هنر، تولید فیلم های مشترک، برگزاری هفته های فرهنگی بین دو کشور، تنها بخش کوچکی از این تفاهم نامه عملیاتی است.»

خلجی رئیس شورای اطلاع رسانی دولت نیز درباره این سفر نوشت:«دوست روزهای سخت؛ ملت ایران دوستی خود را با مردم ونزوئلا ثبات کرد. نشان دادیم که دوست روزهای سختیم. برخورداری از منافع و دشمن مشترک، همکاری را عمیق و راهبردی کرد و دو کشور مصمم به توسعه روابط در حوزه‌های مختلفند.گام اول؛افزایش حجم مبادلات تجاری به ۱۰ و گام دوم؛ به ۲۰ میلیارد دلار»

در ادامه واکنش سایر کاربران را مشاهده می‌کنید:

مادورو در نشست با رئیس جمهور به مسئله هک زیرساخت های ونزوئلا توسط آمریکا پرداخت و گفت: «من همواره به یاد ژنرال سلیمانی هستم و به او ادای احترام می‌کنم. حمله وحشیانه‌ای در سال ۲۰۱۸ از آمریکا به زیرساخت‌های انرژی ما کرده بودند. او به اکیپی دستور داد تا حمله سایبری را کشف کنند و کمک زیادی به ما کرد. خیلی‌ها در جریان نیستند. من هم ادای احترام می‌کنم و سردیس ایشان را در مقبره سیمون بولیوار نصب خواهیم کرد». همزمان با این سفر تصویر شهید سلیمانی نیز بر روی دیوار ها نصب شده بود که با واکنش برخی کاربران مواجه شد:

همزمان با این سفر رسانه های جریان غربگرا نسبت به دستاورد های این سفر تشکیک ایجاد کردند و آن‌را صرفا هزینه زا دانستند که این امر واکنش و پاسخ برخی کاربران را درپی داشت. همچنین در زمان اغتشاشات زن زندگی آزادی شایعه ای از سوی ضد انقلاب منتشر شده بود که مسئولین جمهوری اسلامی قصد فرار به ونزوئلا را دارند که این سفر باعث شد مجددا برخی کاربران این شایعه را دستمایه طنز قرار دهند:

برخی کاربران فضای مجازی نیز سفر رئیس جمهور به سه کشور از آمریکای لاتین را در کنار یکدیگر دیدند و با برشمردن ظرفیت های این منطقه ، سوغات سفر رئیس جمهور را ارزشمند برشمردند:

رئیس جمهور عصر روز سه شنبه ونزوئلا را به مقصد نیکاراگوئه ترک کرد تا قطعه دیگری از پازل سفر رئیس جمهور به آمریکای لاتین تکمیل شود.

پایان پیام/.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *