وضعیت تجهیزات پزشکی بحرانی نیست

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به تشدید تحریم‌ها در سال جاری، گفت: خوشبختانه امروز وضعیت تأمین تجهیزات پزشکی در کشور بحرانی نیست.

 

به گزارش ایسنا، دکتر مهدی پیرصالحی در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل تجهیزات پزشکی با تقدیر از خدمات شایسته دکتر مسائلی، گفت: اگرچه تحریم‌ها از ابتدای سال تشدید شد اما با زحمات دکتر مسائلی و تیم همراه در شرایط سخت امروز، وضعیت تجهیزات پزشکی بحرانی نیست.

 

وی افزود: امیدواریم با تلاش مهندس صفوی و هماهنگی با سازمان غذا و دارو، مدیران و کارشناسان مجموعه این شرایط حفظ شده و بتوانیم از این دوره سخت گذر کنیم.

 

معاون وزیر بهداشت با اشاره به علت تغییر مدیریتی در این حوزه، عنوان کرد: معتقدیم مجموعه سازمان غذا و دارو باید به‌صورت منسجم عمل کند، هیچ امتیازی بین دارو و تجهیزات پزشکی وجود ندارد و هر دو برای بیمارستان‌ها مهم است؛ چراکه در صورت ایجاد مشکل در هرکدام از آن‌ها، درمان و سلامت با مخاطره مواجه می‌شود.

 

وی تصریح کرد: برای مدیریت واحد و هماهنگی بیشتر با نهادهای بیرونی خواستیم این نهاد به‌صورت منسجم در دل سازمان غذا و دارو باشد که نظر وزیر بهداشت نیز همین بود.

 

وی گفت: مهندس صفوی تجربه مدیریت در این حوزه را داشته که امیدواریم با استفاده از تجربیات گذشته بتوانند به‌صورت منسجم این اداره کل را راهبری و شرایط را بهتر از پیش رقم بزند.

 

پیرصالحی گفت: تعویض مدیریت به معنای تعویض سیستم‌های پایه‌گذاری شده نیست و تمام‌کارهای خوب باید با جدیت دنبال شده و نقاط قوت تقویت شود. همه ما باید بدانیم برای بیماران و نظام سلامت کار می‌کنیم و باید از حواشی و جوانب دوری کرده تا بتوانیم مؤثر باشیم.

 

در ادامه دکتر رضا مسائلی با اشاره به وضعیت تجهیزات پزشکی در کشور، گفت: ۵۰ هزار میلیارد تومان تجهیزات پزشکی در مراکز بهداشتی و درمانی مصرف و ۲۸۰ هزار قلم کالا تجهیزات پزشکی در کشور به ثبت رسیده است، بازار آن بالغ‌بر ۲ و نیم میلیارد دلار در سال بوده و قریب به ۲۲۰۰ شرکت و هزار تولیدکننده در این حوزه فعالیت می‌کنند.

 

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، وی خاطرنشان کرد: در دو سال گذشته زیرساخت‌های مناسبی از قبیل راه‌اندازی سامانه توزیع، احیا برند Imed و زیرساخت‌هایی از قبیل کمیته و سامانه تخصیص ارز ایجادشده است.

 

در ادامه سید حسین صفوی، مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: باید در این دوره سعی کنیم به امور سرعت بخشیده و ضمن کاستن از حواشی به مسائل اصلی بپردازیم.

 

به گفته وی، تأمین کالاهای پزشکی از تولیدکنندگان داخل و در مواردی از طریق واردات صورت خواهد گرفت.

منبع خبرگزاری ایسنا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *