پروژه‌های مهم ارتباطی که رئیس جمهوری در نشست خبری به آن اشاره کرد

پروژه‌های مهم ارتباطی که رئیس جمهوری در نشست خبری به آن اشاره کرد

امروز رئیس جمهور در نشست خبری خود به 2 پروژه مهم حوزه ارتباطات اشاره و از رشد پر سرعت آن خبر داد.

پروژه‌های مهم ارتباطی که رئیس جمهوری در نشست خبری به آن اشاره کرد

به گزارش خبرنگار علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، امروز 7 شهریور ماه و همزمان با هفته دولت، سیدابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم در نشست خبری صمیمانه با اصحاب رسانه در پاسخ به سوالی درباره وعده‌های انتخاباتی رئیس جمهور در خصوص اینترنت و وضعیت آن در شرایط کنونی کشور پاسخ داد: امروز اینترنت آمده به فضای زندگی مردم و شاید هیچ دست‌ساخته بشر این‌قدر سریع تمام زوایای زندگی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تحت تأثیر خودش قرار نداده است.

رئیس جهور در ادامه گفت: موضوع اینترنت مسئله مهمی است و من هم از همان ابتدا تأکید کردم که اینترنت باید به نحوی باشد که ارتباطات به سهولت صورت بگیرد و دسترسی‌ها آسان باشد. کار فیبر نوری که امروز وزارت ارتباطات دنبال می‌کند در همین راستاست. این نهاد موفق شده تا اقدامات خوبی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در رابطه با فیبر نوری در سراسر کشور انجام بدهد و گزارشات خوبی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم آقای وزیر در این باره داده‌اند.

بر اساس آمار منتشر شده ضریب نفوذ اینترنت سیار و ثابت در دو سال اول کار دولت سیزدهم افزایش چشمگیری نسبت به گذشته داشته است؛ تا آن جا که تعداد مشترکین اینترنت سیار کشور از نزدیک به 11 میلیون نفر به بیش از ۸۲ میلیون رسید که باعث شد ضریب نفوذ کل پهنای باند اینترنت کشور از ۹۶ درصد عبور کند.

همچنین آمار منتشر شده توسط سازمان تنظیم مقررات رادیویی کشور نشان می‌دهد از آغاز دولت سیزدهم روند توسعه فیبر نوری در کشور سرعت بیشتری گرفته و امروز بیش از 3 میلیون و200 هزار خانوار از اینترنت ثابت بر بستر فیبر نوری استفاده می‌کنند.

اردیبهشت ماه امسال هم عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام این خبر که «توسعه فیبرنوری» با سرمایه اولیه هزار میلیارد تومان بود به تصویب هیات وزیران رسیده است، تاکید کرد: اجرای این پروژه با حضور ۸ اپراتور در ۴۶۰ شهر تعیین تکلیف و در ۱۰۰ شهر کشور آغاز شده است.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه اجرای این طرح زمان بر است، از تمام استانداران، فرمانداران و شهرداران خواست تا برای تسریع این پروژه در شهرهای خود همکاری کنند تا بر اساس وعده‌ای که به مردم داده شده ۲۰ میلیون خانوار تا پایان این دولت تحت پوشش فیبر نوری قرار گیرند.

همچنین زارع پور، ۳۱ مرداد ماه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، در تشریح آخرین وضعیت به روزرسانی پروژه فیبرنوری کشور به نمایندگان گفت: قصد داریم ظرف مدت ۳ سال، امکان دسترسی به فیبرنوری را برای همه مردم فراهم کنیم. اکنون در بیش از یک هزار و ۱۰۰ شهر، اپراتور مسئول را معرفی کرده‌ایم و در کنار شرکت مخابرات، اپراتور دوم نیز مشخص و در ۱۲۰ شهر کار شروع شده است.

وعده پیشرفت 80 درصدی شبکه ملی اطلاعات تا پایان امسال

رئیس جمهور در ادامه صحبت‌های خود در این نشست خبری به موضوع شبکه ملی اطلاعات نیز اشاره کرد و گفت: این موضوع یکی از دستورات رهبر معظم انقلاب و یکی از کارهای ضروری برای کشور است. نسبت به شبکه ملی اطلاعات که قبل از دولت ما ۲۳ تا ۲۴ درصد کار آن انجام شده بود، میزان پیشرفت آن در این دولت به ۶۴ درصد رسیده است که نشان از رشد کامل آن است. البته فکر می‌کنم پیشرفت شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال جاری به ۸۰ درصد برسد.

نکته مهم درباره توسعه هر چه زودتر شبکه ملی اطلاعات کاهش وابستگی کشور به شبکه جهانی اینترنت است که سند ضرورت تبیین آن سال 1384 مطرح و تصویب شد، اما سرعت پیشرفت کار در این حوزه بسیار کند بود؛ با روی کار آمدن دولت سیزدهم از پاییز 1400 پروژه اجرای شبکه ملی اطلاعات سرعت بیشتری گرفت، در این زمان برای سنجش پیشبرد شبکه ملی اطلاعات نیاز به ادبیات مشترکی بود که 100 شاخص برای ارزیابی پیشرفت شبکه ملی اطلاعات به‌صورت کمی مورد موافقت قرار گرفت.

بر‌اساس آخرین آمار اعلام شده توسط دستگاه‌های مربوطه در ابتدای دولت سیزدهم و با گذشت 10 سال از اجرای شبکه ملی اطلاعات، این طرح 23 درصد پیشرفت داشت اما امروز با پیشرفت تقریبا دو برابری به 64 درصد رسیده است.

در همین راستا وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه هیئت دولت در فروردین ماه سال جاری با بیان اینکه «شبکۀ ملی اطلاعات یک شبکۀ پرسرعت، باکیفیت و امن است»، اعلام کرد: محدودیت اینترنت ربطی به شبکه ملی ارتباطات ندارد و هرچه سرعت شبکه داخل کشور بیشتر باشد، سرعت اینترنت هم بیشتر می‌شود. ما چیزی به اسم اینترنت ملی نداریم، یک شبکه داخلی وجود دارد که ارتباطات درون آن جریان دارد، در داخل این شبکه انواع اطلاعات جریان دارد.

وی در همین راستا افزود: با تلاش‌های انجام شده در مجموعه وزارت ارتباطات، میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات ازابتدای دولت از 23 درصد به 60 درصد رسیده و برنامه امسال ما این است که این عدد را به 75 درصد برسانیم.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *