پروژه ضد ایرانی شکست‌خورده آمریکا با بلیت عربستان

پروژه ضد ایرانی شکست‌خورده آمریکا با بلیت عربستان

سید رضا صدرالحسینی، کارشناس مسائل بین‌الملل، گفت: آمریکا گمان می‌کند با عادی‌سازی روابط می‌تواند در مقابل استقلال‌خواهی و توانمندی‌های ایران بایستد، اما این بار نیز متحمل هزینه‌های سنگین‌تری می‌شود.

پروژه ضد ایرانی شکست‌خورده آمریکا با بلیت عربستان

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – سید رضا صدرالحسینی، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با «راهبرد معاصر» بررسی کرد:

معامله عادی‌سازی روابط میان عربستان و رژیم صهیونیستی در صورتی که انجام شود، توانایی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را برای مقابله با ادعاهای احتمالی دونالد ترامپ، رقیبش در انتخابات آینده ریاست ‌جمهوری آمریکا بیشتر می‌کند، اما باید توجه کرد، این معامله بهای سنگینی برای همه طرف‌های آن یعنی بایدن و دولت آمریکا، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و نیز رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین خواهد داشت.

این توافق بسیار پیچیده‌تر از توافقی است که میان امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی امضا شد و مستلزم اعطای امتیازات جدی از سوی همه طرف‌هاست؛ به ویژه درباره دو موضوع حساس که یکی مربوط به فلسطین و دیگری برنامه هسته‌ای در منطقه است. پیامدهای این توافق شکست‌خورده یا ناقص بسیار سنگین است و به همین دلیل باید بایدن در روند عادی‌سازی روابط ریاض و تل‌آویو تجدیدنظر کند.

سید رضا صدرالحسینی، کارشناس مسائل بین‌الملل درباره چرایی تلاش آمریکا برای عادی سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و عربستان و احتمال وارد کردن فشار بر جمهوری اسلامی ایران به «راهبرد معاصر» گفت: به نظر نمی آید آنگونه که رسانه های فارسی زبان معاند یا رسانه های غربی تبلیغ می کنند، عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی و عربستان آسان باشد، زیرا عربستان بنا به دلایلی توان این کار را ندارد و رژیم صهیونیستی در داخل اراضی اشغالی با چالش های مختلفی دست و پنجه نرم می کند. بنابراین عادی سازی روابط در کوتاه مدت دور از دسترس است.

وی افزود: با توجه به اینکه سعودی ها خود را خادم الحرمین می نامند و بیش از ۹۵ درصد از مردم عربستان مسلمان هستند، نمی توان انتظار داشت آنها به سرعت جنایت های رژیم صهیونیستی را فراموش کنند، هر چند دشمن به لحاظ تبلیغاتی بسیار می کوشد وضعیت را عادی نشان دهد و به افکار عمومی اینگونه القا می کند در کشورهای عربی مسلمان تبلیغات و اندیشه های ضد صهیونیستی کاهش یافته است، اما ملت عربستان به سادگی نمی توانند چشم روی جنایت های رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی ببندند.

کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: مشاهدات نشان می دهد به غیر از مردم عربستان، گروه ها و جریان های تأثیرگذار مذهبی و غیر مذهبی مانع عادی سازی روابط سران عربستان سعودی با رژیم صهیونیستی آن هم در کوتاه مدت می شوند، ضمن اینکه امروز رژیم صهیونیستی و کابینه بسیار تندروی نتانیاهو شرایط مورد نظر عربستان را برای توافق بر سر عادی سازی روابط نمی پذیرند.

صدرالحسینی گفت: تشکیل دولت فلسطینی در کنار رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی به عنوان طرح عربستان سعودی به هیچ وجه مورد قبول سران صهیونیستی قرار نمی گیرد، همچنین آزادی مورد نظر عربستان برای مردم فلسطین با روحیات غاصبان همخوانی ندارد، بنابراین شرایط داخلی رژیم صهیونیستی ضمن شکنندگی کامل، مانع از تحقق آن می شود و قطعاً نپذیرفتن شروط عربستان سنگلاخ وسیعی پیش روی عادی سازی مد نظر قرار می دهد.

کارشناس سیاست خارجی معتقد است: یکی از شروط مورد نظر عربستان حمایت نظامی آمریکا از این کشور است. به نوعی می توان گفت، عربستان درخواست داده عضوی از اعضای ناتو باشد؛ موضوعی که به هیچ وجه مورد قبول اتحادیه اروپا و آمریکا واقع نمی شود.

وی تصریح کرد: غنی سازی بومی و میزان غنی سازی مورد نظر سعودی در موضوع هسته ای شدن نیز درخواست دیگر از آمریکاست که واشنگتن با آن موافقت نمی کند. نباید این نکته را فراموش کرد، لابی صهیونیستی تلاش می کند عادی سازی را دردسترس نشان دهد و هدف دولت آمریکا برای عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی با کشورهای عربی به ویژه عربستان سعودی کنترل جمهوری اسلامی یا اهداف مورد نظر انقلاب اسلامی است.

صدرالحسینی عنوان کرد: رژیم صهیونیستی تصور می کند نسبت به الهام بخشی ای که انقلاب اسلامی در منطقه دارد، عقب مانده و آمریکا نگران محور مقاومت است که نزدیکی زیادی با جمهوری اسلامی ایران دارد. آمریکا برای تضعیف محور مقاومت تلاش می کند، زیرا برای تضعیف و از بین بردن مقاومت منطقه تاکنون هزینه های بسیار زیادی پرداخت کرده اند.

وی معتقد است: آمریکا نمی تواند با عادی سازی روابط میان عربستان و رژیم صهیونیستی به زعم خود ایران را زیر فشار قرار دهد، زیرا در داخل گرفتارهای بیشماری دارد. ضمن اینکه در جبهه اقتصادی درگیر مبارزه نفسگیر اقتصادی با چین است؛ به همین دلیل علاقه دارد بخشی از امنیت منطقه را به رژیم صهیونیستی واگذار کند تا نگرانی بابت منطقه نداشته باشد.

کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: آمریکا تصور می کند با عادی شدن روابط رژیم صهیونیستی با کشورهای منطقه مانند عربستان می تواند نفوذ بیشتری بر منطقه داشته باشد، در حالی که همگان به خوبی می دانند عادی سازی روابط کار ساده ای برای عربستان و رژیم صهیونیستی نیست.

وی گفت: هرچند آمریکا گمان می کند با عادی سازی روابط عربستان و رژیم صهیونیستی می توانند در مقابل استقلال خواهی و توانمندی های ایران در حوزه های سیاسی، اقتصادی و دفاعی بایستند و موانع و چالش هایی به وجود بیاورند که جمهوری اسلامی ایران بیشتر به موضوعات داخلی سرگرم شود، اما این بار نیز متحمل هزینه های سنگین تری می شوند که دستاورد و عایدی چندانی برای آنها به دنبال نخواهد داشت.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *