پروژه نجات اسرائیل با طرح پنج ماده‌ای اروپا درباره جنگ غزه

پروژه نجات اسرائیل با طرح پنج ماده‌ای اروپا درباره جنگ غزه

حماس در ژانویه 2006 در انتخاباتی کاملا آزاد و قانونی در غزه به پیروزی رسید و عدم به رسمیت شناختن این روند دموکراتیک از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا، به دست‌مایه‌ای برای محاصره نوار غزه تبدیل شد.

پروژه نجات اسرائیل با طرح پنج ماده‌ای اروپا درباره جنگ غزه

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – نورنیوز نوشت: رئیس کمیسیون اروپا برای آینده نوار غزه پس از پایان جنگ اخیر، پنج اصل را بر پایه راه حل تشکیل دو کشور پیشنهاد کرده است.

«اورزولا فون‌درلاین» مدعی شده است که در ازای پایان رسمی تسلط حماس بر نوار غزه، رفع محاصره این منطقه در دسترس خواهد بود.

طرح فون‌درلاین دارای پنج مولفه اساسی است:

ـ هیچ پناه‌گاه امنی نباید برای حماس وجود داشته باشد.

ـ هیچ دولتی به رهبری حماس نباید وجود داشته باشد.

ـ محاصره پایداری در نوار غزه وجود نخواهد داشت.

ـ حضور امنیتی طولانی مدت اسرائیل در نوار غزه وجود نخواهد داشت.

ـ کوچ اجباری فلسطینیان وجود نخواهد داشت.

مروری بر این مولفه‌های پنج‌گانه به وضوح نشان می‌دهد که فون‌درلاین و همراهانش تنها در صدد تئوریزه کردن مواضع اشغال‌گرایانه صهیونیست‌ها و تثبیت سلطه تل‌آویو، واشینگتن و اتحادیه اروپا بر نوار غزه بر آمده‌اند.

بنابراین، برخلاف تبلیغات صورت گرفته در رسانه‌های غربی، این یک طرح جدید و مستقل محسوب نمی‌شود و چنانچه محرز است، مفاد اول و دوم این طرح، دارای اطلاق و ضمانت اجرایی و مفاد سوم تا پنجم آن گرچه ظاهرا به سود فلسطینیان است اما کاملا تفسیرپذیر و به دور از هرگونه ضمانت اجرایی است.

نیم‌نگاهی به سرنوشت قطع‌نامه‌های سازمان ملل متحد در خصوص ممنوعیت شهرک‌سازی‌های غیر قانونی در کرانه باختری، نیت واقعی فون‌در‌لاین از ارائه طرح کنونی را کاملا روشن می‌سازد.

نکته دیگر اینکه؛ حماس در ژانویه ۲۰۰۶ در انتخاباتی کاملا آزاد و قانونی در غزه به پیروزی رسید و عدم به رسمیت شناختن این روند دموکراتیک از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا، به دست‌مایه‌ای برای محاصره نوار غزه تبدیل شد.

اکنون در سال 2023 میلادی فون‌درلاین و دیگر مقامات اروپایی به جای اعتراف به جنایاتی که طی 17 سال اخیر علیه ساکنان غزه صورت داده‌اند، در صدد بازگشت به نقطه آغاز منازعه و تحمیل همان ادعای غیر دموکراتیک و دیکتاتورمآبانه خود به نوار غزه، منطقه و نظام بین‌الملل هستند.

نکته آخر اینکه؛ اساسا این طرح از سوی اتحادیه اروپا تهیه و تنظیم نشده و محصول همکاری مشترک اتاق‌های فکر در آمریکا، اراضی اشغالی و بروکسل (مقر اتحادیه اروپا) است و فون‌درلاین تنها مسئولیت اعلام این طرح و انتساب آن به اتحادیه اروپا را بر عهده گرفته است.

تکلیف این بازی تکراری و نخ‌نما البته سال‌هاست مشخص شده و در آینده نیز فرجامی جز شکست و تباهی به ضرر دشمنان غربی و صهیونیستی نخواهد داشت.

اتحادیه اروپا و آمریکا پس از شکست اطلاعاتی و میدانی اخیر رژیم اشغال‌گر صهیونیستی، قصد دارند موازنه نبرد را از مسیرهای غیر نظامی به سود تل‌آویو تغیر دهند.

با این حال جبهه مقاومت به خوبی نسبت به نیت و هدف اتحادیه اروپا از ارائه این طرح نیابتی آگاه بوده و تسلیم فریب‌کاری همیشگی آنها در پرونده فلسطین و راه‌کار موهوم دو دولتی نخواهد شد.

در چنین شرایطی فون‌درلاین و همراهانش، صرفا جرم بزرگ خود در همراهی با نسل‌کُشی ساکنان غزه و حمایت تمام‌عیار از جنایات صهیونیست‌ها را سنگین‌تر کرده‌اند.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *