چرایی اقدام ضد صهیونیستی چین درباره جنگ غزه

چرایی اقدام ضد صهیونیستی چین درباره جنگ غزه

اقدام چین در مخالفت و رد پیش‌نویس قطعنامه آمریکا علیه مقاومت در غزه در راستای سیاست پکن در زمینه حمایت از برقراری صلح در غرب آسیا و آمریکا به دلیل سیاست‌های ظالمانه خود مسئول تنش در آن منطقه است.

چرایی اقدام ضد صهیونیستی چین درباره جنگ غزه

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – راهبرد معاصر نوشت: شورای امنیت سازمان ملل متحد چهارشنبه گذشته پیش نویس قطعنامه آمریکا را درباره غزه تصویب نکرد، زیرا امارات، روسیه و چین به آن رأی منفی دادند و آرای برزیل و موزامبیک ممتنع بود. تنها 10 کشور حامی آمریکا پیش نویس قطعنامه را تأیید کردند.

مخالفت چین با پیش نویس قطعنامه پس از مشورت با تعدادی از کشورهای عربی انجام شد و این باور وجود دارد قطعنامه آمریکا روح قطعنامه های قبلی سازمان ملل متحد را نقض می کند و جامعه بین المللی را به جای اتحاد، به وادی تفرقه می کشاند و زمان مناسبی برای تصویب آن نیست.

درواقع، پیش نویس قطعنامه آمریکا راه حلی برای آتش بس ارائه نمی داد و چین معتقد است، باعث تشدید جنگ می شد که بهای سنگین آن را باید غیرنظامیان پرداخت کنند. همچنین در پیش نویس قطعنامه بمباران بی محابای رژیم صهیونیستی محکوم نشد، آمریکا حتی خواستار تحقیق درباره جنایت قتل عام کودکان، زنان و بیماران در بیمارستان الاهلی نیست و درخواستی برای رفع محاصره غزه مطرح نمی‌کند.

اقدام چین در مخالفت و رد پیش نویس قطعنامه آمریکا علیه مقاومت در غزه در راستای سیاست پکن در زمینه حمایت از برقراری صلح در غرب آسیا و آمریکا به دلیل سیاست های ظالمانه خود مسئول تنش در آن منطقه است. رژیم صهیونیستی به دلیل حمایت واشنگتن در سال های اخیر به طور فزاینده ای حملات سیاسی، نظامی و امنیتی اش را علیه فلسطینیان افزایش داده است.

از زمان شکست طرح صلح ادعایی آمریکا در سال 2000 میلادی، رژیم صهیونیستی به طور فزاینده ای به دنبال تخریب نوع روابط با فلسطینیان در سرزمین های اشغالی است که این موضوع حل موضوع فلسطین را دشوارتر می کند. محاصره طولانی مدت و عملیات نظامی در راستای اشغال غزه به وسیله رژیم صهیونیستی از سال 2007 تا 2018 میلادی باعث مشکلات زیادی برای ساکنان غزه شده است.

مدتی است حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی برای حفظ نفوذش در غرب آسیا افزایش یافته، در حالی که خودش به عقب نشینی راهبردی از منطقه ادامه می دهد و حق فلسطینیان را برای تشکیل کشور مستقل نادیده می گیرد. آمریکا به رژیم صهیونیستی برای ادامه شهرک سازی ها چراغ سبز نشان می دهد تا دائم به مردم فلسطین و سرزمینشان حمله کنند؛ در این راستا ارتش و پلیس صهیونیستی بارها متعرض مسجدالاقصی و سایر مکان های مقدس قدس اشغالی شده است.

آمریکا همچنین برخی کشورهای عربی را به شدت زیر فشار قرار داد تا توافق ابراهیم را با رژیم صهیونیستی امضا کنند و به عادی سازی روابط نزدیک شوند. همه این موارد به تنش بیشتر و وقوع در منطقه منجر شده است.

پس از تشدید درگیری، واشنگتن چشم خود را به روی بحران انسانی در نوار غزه بست و هم زمان به تقویت حمایت نظامی خود از رژیم صهیونیستی ادامه داد؛ درواقع اقدامات آمریکا چیزی جز ریختن نفت بر روی آتش نیست.

از دوازدهم ماه جاری میلادی آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا سفرش را به غرب آسیا آغاز و از سرزمین های اشغالی، اردن، قطر، بحرین، عربستان و امارات بازدید کرد. وی از سران این کشورها خواست حملات حماس را محکوم کنند. در مقابل، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر به صراحت به بلینکن گفت، اقدامات رژیم صهیونیستی فراتر از اصل حق «دفاع از خود» و درواقع، کشتار جمعی ساکنان نوار غزه است. می توان گفت، آمریکا نقش سازنده ای در آرام کردن اوضاع نداشته است و تحرکاتش به وخامت بیشتر اوضاع منجر خواهد شد.

پیش از ارائه پیش نویس آمریکا، 16 اکتبر پیش نویس دیگری با هدف آتش بس بشردوستانه در غزه در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح شد که رأی نیاورد. مضمون پیش نویس محکوم کردن عملیات هدف قرار دادن غیرنظامیان و درخواست آزادی همه گروگان‌ها از هر دو طرف بود و از همه کشورها می‌خواست مانع ایجاد کریدورهای بشردوستانه در نوار غزه نشوند.

حتی این پیش نویس به دلیل حق وتوی آمریکا و انگلیس تصویب نشد. نماینده چین در سازمان ملل متحد با ابراز تأسف عمیق از توافق نداشتن بر سر پذیرش اقدام بشردوستانه تأکید کرد، موضوعات بشردوستانه نباید سیاسی شود و حفاظت از غیرنظامیان باید در اولویت همه طرف ها باشد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد برای دومین بار در 18 اکتبر پیش نویس قطعنامه آتش بس بشردوستانه در غزه را تصویب نکرد، آن هم با وجود اینکه 12 کشور ازجمله چین به آن رأی مثبت دادند. این بار نیز آمریکا که حق وتو دارد، به آن رأی منفی داد. این روند نشان دهنده بی تفاوتی مطلق واشنگتن نسبت به فاجعه انسانی ای است که مردم فلسطین از آن رنج می برند.

درگیری در نوار غزه همچنان ادامه دارد و احتمالاً در آینده تشدید خواهد شد. این موارد بار دیگر ثابت می کند آمریکا و کشورهای غربی به دلیل تعصبشان به طرف خاصی در پوشش صلح قادر به دستیابی به صلح و ثبات واقعی نیستند و همچنین ماهیت راهبرد جدید آمریکا را در غرب آسیا آشکار می کند.

آمریکا و دیگر کشورهای غربی باید بدانند تا زمانی که موضوع فلسطین حل نشده است، صلح واقعی در منطقه برقرار نخواهد شد و باید فوری سیاست مغرضانه خود را در قبال رژیم صهیونیستی متوقف کنند.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *