چرا طوفان الاقصی را باید شاهکار نظامی مقاومت فلسطین بدانیم؟

چرا طوفان الاقصی را باید شاهکار نظامی مقاومت فلسطین بدانیم؟

شاید آنچه عملیات طوفان الاقصی را در تاریخ مبارازات ملت فلسطین علیه رژیم اشغالگر قدس، برجسته کرده، این نکته است که عملیات مذکور، کلکسیونی از اولین ها را در نبرد علیه رژیم صهیونیستی نمایندگی می‌کند.

چرا طوفان الاقصی را باید شاهکار نظامی مقاومت فلسطین بدانیم؟

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – جهان نیوز نوشت: روز شنبه 7 اکتبر سال 2023 میلادی (15 مهرماه سال 1402) را بایستی روزی ماندگار در تاریخ مبارزات جریان مقاومت فلسطین علیه رژیم اشغالگر قدس دانست. در این روز، رزمندگان جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس)، در قالب عملیات "طوفان الاقصی"، ضربِ شصتی به یاد ماندنی را به صهیونیست ها نشان دادند.

به نحوی که با گذشت چند روز از زمان اجرای عملیات مذکور، هنوز هم این عملیات، سرخط اصلی تحلیل و تفسیرها و کنش خبری جریان های سیاسی و رسانه ای منطقه ای و بین المللی را تشکیل می دهد و همگان از ابعاد پیچیده این عملیات، حیرت زده هستند. با این حال، شاید آنچه عملیات طوفان الاقصی را در تاریخ مبارزات ملت فلسطین علیه رژیم اشغالگر قدس، برجسته کرده، این نکته است که عملیات مذکور، کلکسیونی از "اولین‌ها" را در نبرد علیه رژیم صهیونیستی نمایندگی می کند و درست به همین دلیل هم در تاریخ ماندگار خواهد شد.

عملیاتی که برای دوستداران و حامیان جریان مقاومت، امید بخش و برای صهیونیست ها و حامیان بین المللی آن‌ها، همانطور که نتانیاهو توصیف کرده، تداعی کننده یک روزِ سیاه است. از این رو، پایگاه خبری-تحلیلی "جهان نیوز" در گزارش حاضر، 8 نکته و دستاورد قابل تامل و چشمگیر در قالب عملیات طوفان الاقصی که در نوع خود در زمره اولین هایِ تاریخ مبارزه ملت فلسطین علیه صهونیست ها هستند را مورد اشاره قرار می دهد.

یک: معمای عملیات ترکیبیِ مقاومت علیه صهیونیست ها

یکی از نکات بسیار مهم در قالب عملیات طوفان الاقصی که جریان مقاومت فلسطین برای نخستین بار آن را به نمایش گذاشت، اجرایی کردن یک عملیات نظامی ترکیبی(هیبریدی) علیه دشمنِ صهیونیست بود. در این چهارچوب، رزمندگان جریان مقاومت فلسطین در قالب یگان های زمینی، سایبری، پهپادی، موشکی و دریایی، حمله ای کاملا هماهنگ و چند لایه را علیه صهیونیست ها انجام داده و نوعی سردرگمی گسترده را در آن ها سبب شدند.

این موضوع به قدری برای صهیونیست ها دردناک و خسارت زا بود که رژیم اسرائیل با گذشت چند روز هنوز نتوانسته کنترل خطوط درگیری خود با رزمندگان مقاومت را بازپس گیرد و گاه و بیگاه شاهد انتشار اخباری از عمق اراضی اشغالی مبنی برنفوذ گروه های مختلف جریان مقاومت و درگیری با صهیونیست ها هستیم.

دو: جنگ با صهیونیست ها در عمق اراضی اشغالی

صهیونیست ها چندین دهه است که راهبرد اصلی خود را بر این گزاره قرار داده اند که هر شرایطی هم که پیش آید، از کشیده شدن جنگ و درگیری به عمق اراضی اشغالی جلوگیری کنند. این راهبرد به طور خاص از سوی "بن گورین" نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی عرضه شده و سال هاست که سرلوحه دولت های مختلف در اراضی اشغالی است.

با این حال، در قالب عملیات طوفان الاقصی ، این گزاره به نحوی جدی نقض شد و شاهد بودیم که رزمندگان مقاومت به نحو گسترده ای در شهرها و مناطق مجاور با نوار غزه، در عمق اراضی اشغالی نفوذ کردند و ضربات سنگینی را به دشمن صهیونیست وارد کردند. معادله ای که در تاریخ مبارزات مقاومت فلسطین علیه صهیونیست ها بی سابقه بوده است.

سه: کنترل 22 شهرک صهیونیست‌نشین توسط مقاومت فلسطین

یکی از شگفتی های دیگر عملیات طوفان الاقصی که بُهت محافل اطلاعاتی و امنیتی رژیم اشغالگر قدس را نیز به همراه داشته، تصرف چیزی در حدود 22 شهرک صهیونیست نشین به دست رزمندگان مقاوت اسلامی فلسطین بوده است. مساله ای که هیچگاه سابقه نداشته و بی آبرویی بزرگی را برای صهیونیست ها به بار آورده و البته که یکی از نقاط درخشان عملیات مذکور به شمار می رود.

چهار: تحمیل سنگین ترین تلفات به صهیونیست ها در روز اول نبرد

بر اساس جدیدترین آمارهای محافل خبری و اطلاع رسانی رژیم اشغالگر قدس، عملیات طوفان الاقصی موجب کشته شدن بیش از 1000 صهیونیست و زخمی شدن چیزی قریب به 3 هزار تن دیگر شده است. در عین حال، جریان مقاومت اسلامی فلسطین توانسته چیزی در حدود 150 صهیونیست را نیز به اسارت بگیرد. تحمیل یک چنین ضرباتی به صهیونیست ها آن هم در روز نخست درگیری با رژیم اشغالگر قدس، در تاریخ بی سابقه است و همین موضوع، رژیم اشغالگر قدس را با یک شوک جدی رو به رو کرده است.

پنج: طوفان الاقصی و دور زدن نهادهای اطلاعاتی صهیونیست ها

صهیونیست ها سال هاست که به نهادهای اطلاعاتی و جاسوسی خود می بالند و آن ها را در زمره مدرن ترین تشکیلات امنیتی در جهان توصیف و ارزیابی می کردند. با این حال، وقوع عملیات طوفان الاقصی در عمق اراضی اشغالی، با یک گستره فراگیر عملیاتی، به یک آبروریزی بزرگ برای نهادهای اطلاعاتی و جاسوسی رژیم اشغالگر قدس تبدیل شده است.

تردیدی نیست که طراحی و برنامه ریزی های لازم برای اجرای عملیات طوفان الاقصی ، ماه ها زمان برده است. حال اینکه نهادهای جاسوسی اسرائیلی با استفاده از شمار قابل توجهی از جاسوسان و فناوری های جاسوسی نتوانسته‌اند حتی کوچکترین سرنخی را از این عملیات به دست آورند، خود یک پیروزی بزرگ برای جریان مقاومت و سرافکندگی قابل توجه برای صهیونیست ها است.

شش: نفوذ جریان مقاومت در دستگاه های نظامی رژیم صهیونیستی

تنها اندکی پس از اجرای عملیات طوفان الاقصی ، برخی افراد و چهره های نزدیک به جریان مقاومت در گفتگو با رسانه ها، از همکاری برخی نظامیان صهیونیست با جریان مقاومت در چهارچوب اجرای عملیات طوفان الاقصی خبر دادند. معادله ای که یک بحران بزرگ و قابل تامل را در عمق دستگاه ها و سیستم های اطلاعاتی و امنیتی صهیونیست ها برایشان تداعی می کند و قدرت و اشراف اطلاعاتی قابل توجه جریان مقاومت بر رژیم اشغالگر قدس را نشان می دهد.

هفت: رونمایی از تجهیزات مدرن و ابتکارات نظامی مقاومت فلسطین

در بحبوحه اجرای عملیات طوفان الاقصی و پس از آن، شاهد رونمایی از ابتکارها و فناوری های مدرن نظامی جریان مقاومت فسلطین بوده ایم. مساله ای که خیلی ها انتظارش را نداشتند و اساسا به همین دلیل هم در مواجهه با عملیات مذکور، شوکه شده اند.

جدای از ابتکارهای جالب نظامی جریان مقاومت فلسطین در قالب هایی نظیر استفاده از پاراگلایدر جهت نفوذ به عمق اراضی اشغالی و یا شلیک بیش از 5 هزار راکت ظرف تنها 20 دقیقه، اینکه می بینیم رزمندگان مقاومت فلسطین برای نخستین بار از سامانه پدافند هوایی ساخت خود رونمایی می کنند و یا بارها عملیات نفوذ به اراضی اشغالی از طریق دریا را پیاده سازی می کنند، شوکی جدی را به صهیونیست‌ها وارد کرده است. البته که فهرست نوآوری های رزمندگان مقاومت در جریان عملیات مذکور، بسیار طولانی تر از این حرف ها است.
هشت: اذعان مخالفان جریان مقاومت به شکست بزرگ صهیونیست‌ها

در نهایت باید گفت که عملیات طوفان الاقصی به قدری برای دشمن صهیونیست و متحدان بین المللی آن تکان‌دهنده بوده که شاهدیم آن ها زبان به اعتراف گشوده اند و اغلب به شکست رژیم اشغالگر قدس و نابود شدن افسانه شکست ناپذیری این رژیم اذعان کرده اند.

به طور خاص، رسانه اینترنشنال که از همان نخست ساعات اجرای عملیات طوفان الاقصی تا به امروز، مدام سعی در ترویج روایت های طرف اسرائیلی داشته، در بخش های مختلف خبری و تحلیلی خود، شاهد اعتراف به این نکته بوده که رژیم صهیونیستی متحمل شکست سختی از جریان مقاومت فلسطین بوده و آسیبی که به این رژیم وارد شده، تا سال ها همچون یک تروما و جراحت بزرگ در ذهن صهیونیست ها و حامیان آن ها باقی خواهد ماند.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *