یک نکته عجیب درباره انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا

یک نکته عجیب درباره انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا

کارشناسان و صاحب‌نظران بین‌المللی بر این باورند که بایدن و ترامپ به قدری حاشیه دارند و احتمالا روی موارد حاشیه‌ای طرف مقابل خود مانور خواهند داد که اساسا بایستی مردم آمریکا را غایبان بزرگ انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ آمریکا دانست.

یک نکته عجیب درباره انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – الف نوشت: زمان زیادی تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 آمریکا باقی نمانده است. این زمان از آن نظر زیادی نیست زیرا پیش از برگزاری انتخابات اصلی، شاهد برگزاری انتخابات درون حزبی خواهیم بود و عملا تنور انتخابات ماه ها قبل از آغاز رسمی آن، گرم می‌شود.

با این همه، بسیاری از ناظران و تحلیلگران بر این باورند که انتخابات سال 2024 آمریکا را بایستی در زمره یکی از مهمترین انتخابات کل تاریخ آمریکا ارزیابی کرد. دلیل اصلی آنها از طرح یک‌چنین موضع‌گیری نیز این است که اساسا این انتخابات تا حد زیادی می‌تواند روندهای آتی حکمرانی در آمریکا را مشخص کند.

با این حال، برخلاف ظاهر و آرایش جدی انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 آمریکا، یک نکته عجیب و تا حدی طنز نیز در مورد این انتخابات وجود دارد و آن مرتبط با نامزدهای اصلی این دوره از انتخابات است.

در یک سوی این انتخابات، جو بایدن، رئیس جمهور مستقر آمریکا از حزب دموکرات قرار دارد. فردی که در دو سال و نیم اخیر که در کاخ سفید حضور داشته، گاف های زیادی را به ثبت رسانده است. در این راستا، صحبت‌کردن و یا دست دادنِ وی با افراد خیالی در زمان برگزاری نشست‌های رسمی، انتشار تصاویری که نشان می‌دهند مقام های کاخ سفید و اعضای تیم امنیتی دولت آمریکا وی را متر به متر هدایت می کنند، زمین خوردن های مکرر او در مناسبت های مختلف و سر زدن اقدامات عجیب از وی نظیر از یاد بردن اسم اعضای دولتش و همچنین انجام اشتباهات فاحش در به یاد آوردن وقایع روز و تحولات تاریخی، همه و همه مجموعه عواملی بوده‌اند که با استناد به آنها حتی برخی از افراد، از عدم صلاحیت بایدن جهت کاندیداتوری برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 آمریکا سخن گفته‌اند.

حتی کار تا بدانجا پیش رفته که برخی معتقدند بایدن صرفا به صورت فیزیکی رئیس جمهور آمریکا است و همین حالا هم به بیماری زوال عقل گرفتار شده است. در سوی دیگر ماجرا، دونالد ترامپِ جنجالی حضور دارد. فردی که چه در قالب زندگی شخصی و چه زندگی خود به عنوان یک تاجر و چه به عنوان یک سیاستمدار، مملو از تنش و جنجال و بحران است.

پرونده‌های مکرر اخلاقی وی و ماجرای رشوه دادنش به یک پورن استار آمریکایی، پرونده قضایی وی با این اتهام که او اسناد فوق سری دولت آمریکا را بدون اخذ مجوزهای لازم در خانه اش نگهداری می کرده، نقش قابل توجه وی در تحریک شورش ششم ژانویه و حمله حامیان افراطی اش به ساختمان کنگره آمریکا و به طور کلی شخصیت مشوش و به هم ریخته او و سیاست هایش چه در عرصه سیاست داخلی و چه سیاست خارجی آمریکا، همه و همه موجب شده اند تا برخی تحلیلگران بر این مساله تاکید کنند که بازگشت یک‌چنین فردی به کاخ سفید(فردی که محتمل‌ترین گزینه برای کاندیداتوری حزب جمهوری‌خواه در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 آمریکا است)، کابوسی عینی برای آینده دموکراسی و حتی آینده خودِ آمریکا است.

در این میان، یک نکته قابل تأمل این است که کارشناسان و صاحب‌نظران بین‌المللی بر این باورند که بایدن و ترامپ به قدری حاشیه دارند و احتمالا روی موارد حاشیه‌ای طرف مقابل خود مانور خواهند داد که اساسا بایستی مردم آمریکا را غایبان بزرگ انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 آمریکا دانست.

در واقع، دو نامزد اصلی انتخابات آتی آمریکا، وقت کمی خواهند داشت که در مورد چالش های عینی مردم آمریکا و مشکلات آن ها و طرح و برنامه های خود جهت رفع آن ها، دست به مناظره و اعلام برنامه های خود بزنند و عمده وقت آن ها همچون انتخابات سال 2020، معطوف به حملات شخصی به یکدیگر و حزب طرفِ رقیبشان خواهد بود. موضوعی که در فضای طرح تحلیل و تفسیرهای مختلف در مورد انتخابات مذکور، بایستی به مثابه یک نکته عجیب و قابل تامل انتخابات سال 2024 آمریکا ارزیابی شود.

پابان پبام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *