18 کتابی که باید مداحان و سخنرانان برای فاطمیه بخوانند+عکس

18 کتابی که باید مداحان و سخنرانان برای فاطمیه بخوانند+عکس

همزمان با فرارسیدن ایام عزاداری شهادت حضرت زهرا(س)، مطالعه کتاب‌های تاریخ، مقتل و سیره برای بهره‌برداری مداحان، سخنرانان و عموم علاقه‌مندان به آل‌الله می‌تواند در شناخت بیشتر آنان از این بانوی بزرگ اسلام کمک کند.

18 کتابی که باید مداحان و سخنرانان برای فاطمیه بخوانند+عکس

به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس، همزمان با فرارسیدن ایام عزاداری شهادت حضرت زهرا(س)، مطالعه کتاب‌های تاریخ، مقتل و سیره برای بهره‌برداری مداحان، سخنرانان و عموم علاقه‌مندان به آل‌الله می‌تواند در شناخت بیشتر آنان از این بانوی بزرگ اسلام کمک کند.

به همین منظور ۱۸ کتاب به شرح زیر معرفی می‌شود:

کتاب سیره اخلاقی و سبک زندگی حضرت زهرا (س)
ناشر: معارف
به‌همت: حجت‌الاسلام دکتر محمدرضا جباری
دسته‌بندی: تاریخ و مقتل

امروزه سبک زندگی اسلامی بسیار مورد توجه رهبر انقلاب است و توجه اصحاب فرهنگ و رسانه نیز به این موضوع جلب شده است.

شیوه و سبک زندگی حضرت زهرا (س) که یگانه دختر رسول‌الله است و در جای‌جای زندگی خود در عرصه شخصی و چه در رویکردهای اجتماعی نمودهای رفتاری مبتنی بر تعالیم الهی و برگرفته از سنت رسول‌الله (ص) را در خود پیاده کرده، می‌تواند برای نسل امروز به ویژه زنان و دختران جامعه اسلامی به عنوان الگویی معصوم و موثر معرفی شود.

نویسنده در این کتاب بعد از پرداختن به بحث معناشناسی اخلاق و سبک زندگی به موضوع اخلاق فردی، اخلاق خانوادگی و اخلاق اجتماعی حضرت زهرا (س) پرداخته است.

کتاب ترجمه بیت‌الاحزان – شرح زندگانی حضرت زهرا(س) از ولادت تا شهادت همراه با خطبه فدکیه
ناشر: طوبای محبت
نویسنده: شیخ عباس قمی
مترجم: مجتبی خورشیدی
دسته‌بندی: تاریخ و مقتل

کتاب بیت‌الاحزان در شرح زندگانی حضرت فاطمه زهرا(س) از ولادت تا شهادت به همراه خطبه فدک. توسط خاتم‌المحدثین مرحوم حاج شیخ عباس قمی نگاشته و توسط مجتبی خورشیدی تحقیق و ترجمه شده است.
این کتاب شامل چهار فصل است:
فصل اول ولادت ،اسم‌ها و کنیه‌های حضرت
فصل دوم گوشه‌ایی از فضائل، عبادت، زهد و ازدواج حضرت فاطمه زهرا (ع)
فصل سوم گوشه‌ایی از جریانات سقیفه و وقایع بعداز شهادت حضرت رسول(ص) و مصائبی که بر حضرت زهرا (س) وارد شد ، خطبه حضرت زهرا (س) ، خطبه طالوتیه ، خطبه فدک و غصب فدک و…
فصل چهارم اندوه و گریه آن مخدره بر پدر آن بزرگوار ، اشعار آن مخدره نزد قبر آن بزرگوار و وصیت‌های حضرت زهرا (س) و …

کتاب درسنامه فاطمی – حضرت فاطمه زهرا(س) از ولادت تا شهادت
ناشر: بیت‌الاحزان
به‌همت: مجید جعفرپور
دسته‌بندی: تاریخ و مقتل

این درسنامه با هدف آشنا شدن هرچه بیشتر جوانان با زندگی حضرت صدیقه طاهره (س) ، در بیست و دو درس تدوین و تنظیم یافته است.
برخی از عناوین این درس عبارتند از: حضرت فاطمه زهرا (س) در پرتو آیات، روایات، ادعیه و زیارات، معارف فاطمی، خطابه فاطمی، سقیفه بنی‌ساعده، فدک، هجوم، پاسخ به شبهات و …

در این اثر مباحث به صورت استدلالی و با استفاده از روایات بیان شده؛ در پایان هر درس، چکیده و خودآزمایی آمده؛ به بعضی از پرسش‌های مربوط به موضوع کتاب، پاسخ‌های گویا و صریحی داده شده است.

کتاب فاطمه (س) از نگاه علی (ع)
ناشر: معارف
نویسنده: محمد محمدیان
دسته‌بندی: تاریخ و سیره اهل‌بیت (ع)

کتاب «فاطمه سلام الله علیها از نگاه علی علیه السلام» ترجمه و تکمیل شده کتاب «فاطمه سلام الله علیها فی رؤی علی علیه السلام» است که دوازده سال پیش منتشر شده است. در آن کتاب فقط سخنان امیرالمؤمنین علیه السلام نقل شده بود و هیچ نکته ای در ذیل آن سخنان ذکر نشده بود.

در کتاب حاضر علاوه بر ترجمه روان سخنان امیرالمؤمنین علیه السلام، تلاش شده است که با استفاده از آیات قرآن و احادیث رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه معصومین علیهم السلام مطالبی در ذیل سخنان حضرت بیاید که به فهم بهتر آن سخنان و شناخت جامع تر حضرت فاطمه سلام الله علیها کمک کند. این مطالب تحت عنوان «نکته ها» در هر فصلی ذکر شده است.

فاطمه (س) الگوی حیات زیبا
ناشر: بوستان کتاب
نویسنده: محمدجواد مروجی‌طبسی
دسته‌بندی: تاریخ و سیره اهل‌بیت (ع)

در نظام هستی و عالم خلقت آنقدر مسایل اسرارآمیز وجود دارد که یقینا بشر، با همه اطلاعاتی که از جهان دارد، هرگز به ژرفای آن پی نخواهد برد.

از جمله آن مسایل وجود چهارده معصوم است که خداوند آنها را به عنوان هدیه و نعمت بر انسان ارزانی داشته است و در بین این چهارده معصوم یک زن به نام فاطمه علیهاالسلام نیز قرار داده است .
راستی این چه سری است که در بین چهارده معصوم یک زن وجود دارد که یازده امام از نسل اویند!
و راستی فاطمه کیست ؟!

خلاصه کتاب زندگانی فاطمه زهرا (س)
ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامی
نویسنده: سیدجعفر شهیدی
تلخیص: محمدرضا جوادی
دسته‌بندی: تاریخ و سیره اهل‌بیت (ع)

موضوع کتاب خلاصه کتاب زندگانی فاطمه زهرا (س)، گزارشی از زندگانی دختر پیغمبر است. بزرگترین بانوی اسلام فاطمه یا فاطمه زهرا. ولی خواننده خواهد دید، آنچه در این مجموعه فراهم آمده تنها سرگذشت زندگی شخصی نیست، رویدادهایی است آموزنده و عبرت آمیز، هر چند گزارش زندگی شخصیت‌های بزرگ و برجسته تاریخ خود درسی آموزنده است.
آنچه در صفحات کتاب خلاصه کتاب زندگانی فاطمه زهرا (س) می‌خوانید تحلیلی از چند حادثه شگفت است که قرن‌ها پیش از زمان ما رخ داده است، اما اگر قهرمانان این حادثه‌ها را از حادثه‌ها جدا کنیم، خواهیم دید آن حادثه ها در طول تاریخ حتی در زمان ما نیز، در گوشه‌ای از جهان رخ داده است و می‌دهد. اگر زمان و مکان رویدادهایی که درباره آن سخن می‌گوییم، با ما فاصله بسیار دارد، آثاری که از آن‌ها به جای مانده نه تنها دیرینگی نگرفته، بلکه تازگی خود را همچنان نگاه داشته است.

کتاب فاطمه (س) اسوه بشر
ناشر: اسراء
نویسنده: آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی
دسته‌بندی: تاریخ و سیره اهل‌بیت (ع)

کتاب «فاطمه اسوه بشر» شامل پنج بخش است. کتاب در فصل نخست با عنوان «کلیات» به بیان مباحثی با عناوین ضرورت شناخت اهل بیت (ع)، گستره شناخت اهل بیت (ع)، اهل بیت (ع) بهترین الگوی هدایت، فاطمه (س) آینه تمام نمای اهل بیت، فاطمه (س) الگویی فرا جنسیتی و فاطمه (س) الگویی فراتر از زمان و مکان پرداخته است. بخش دوم کتاب به بررسی فضایل و مناقب اهل بیت (ع) و حضرت فاطمه (س) اختصاص یافته است. حضرت فاطمه (س) در آینه قرآن عنوان بخش سوم است که طی آن، فاطمه (س) در صفای آینه وحی و به روایت آیات و سوره هایی چون آیه تطهیر، آیه مودت، سوره کوثر، سوره قدر و سوره دهر معرفی شده است. کتاب در بخش چهارم به بررسی و تبیین سیره حضرت فاطمه (س) در ابعاد علمی و معرفتی، تربیتی و آیین همسرداری و اجتماعی و سیاسی پرداخته است. بخش پنجم کتاب نیز به طرح هفت پرسش و پاسخ پیرامون حضرت فاطمه (س) اختصاص یافته است.

پرسش هایی چون چرا فاطمه (س) با این همه مقامات و فضایل به عنوان پیامبر برگزیده نشد؟، چرا در بین ۱۲۴ هزار پیامبر و ۱۴ معصوم فقط یک زن وجود دارد؟ و چگونه ممکن است که حضرت فاطمه (س) پیش از آفرینش امتحان شود؟، از جمله سؤالاتی است که در این بخش به آنها پاسخ داده شده است.

کتاب من فاطمه (س) هستم
ناشر: نصایح
نویسنده: سیدمحمدتقی قادری
تاریخ و سیره اهل‌بیت (ع)

ویژگی این کتاب، آموزشی و تحلیلی بودن آن بر مبنای پژوهش های تاریخی است و برای این که متن آموزشی باورپذیرتر باشد، در قالب هفت گزارش و هر گزارشی با پرسش ها و پاسخ های تحلیلی تدوین شده است.
نویسنده این کتاب را با یک مقدمه و هفت گزارش با موضوعات «همایش انصار، غصب خلافت، غصب فدک، خطبه فدکیه، شرح خطبه فدکیه، تهاجم به خانه وحی، و وصیت نامه الهی، سیاسی» گردآوری کرده است.

کتاب زندگانی حضرت زهرا (س)
ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامی
حجت‌الاسلام سیدجعفر شهیدی
دسته‌بندی: تاریخ و سیره اهل‌بیت (ع)

یکی از کتاب‌های ماندگار درباره دخت گرامی پیامبر اسلام (ص) کتاب «زندگانی حضرت زهرا (س)» گفتاری زیبا از استاد سید جعفر شهیدی درباره حضرت فاطمه زهرا است که با قلمی مستدل و به دور از تعصب به بررسی زوایای گوناگون زندگانی آن حضرت می‌پردازد. کتاب زندگانی فاطمه زهرا سلام الله علیها توسط دفتر نشر فرهنگ اسلامی به چاپ رسیده است.
از ویژگی‌های کتاب زندگانی فاطمه زهرا سلام الله علیها به قلم سید جعفر شهیدی شامل روایت تاریخی استاد، پرهیز از مجادله‌های تاریخی و داشتن دغدغه کشف حقیقت بر پایه مستندات تاریخی است که به قلم ایشان اعتبار می‌بخشد. علامه شهیدی به قول رسول جعفریان، استاد و محقق تاریخ اسلام، تاریخ نگاری نقاد و تردیدزا بود.

کتاب فاطمة‌الزهرا (س) اهداف، مواضع و دستاوردها
‌‌ناشر: معارف
نویسنده: سیدمحمدباقر حکیم
دسته‌بندی: تاریخ و سیره اهل‌بیت (ع)

امتیاز کتاب ارزشمند حاضر به این است که نویسنده فرزانه آن مجاهد شهید آیت الله سید محمدباقر حکیم تلاش کرده تا به ابعاد جدیدی از شخصیت برجسته و نقش ماندگار حضرت زهرا (س) بپردازد.

امتیازات کتاب عبارتند از:
1- محتوای پرمغز، عمیق و همراه با استدلال های محکم و روشن با استناد به آیات قرآن، احادیث نبوی و سخنان گهربار ائمه اطهار (ع)
2- شرح ابعاد شخصیت زهرا (س) و ارکان جامعه اسلامی
3- بیان چارچوب های فکری، شرعی، سیاسی و اخلاقی نهضت زهرا (س)، بدون اطاله کلام در زوایت تاریخ یا شرح رویدادها
4- تلاش مولف برای گسترش نگاه درست به اتفاقات پس از پیامبر اکرم (ص)، موضوع فدک و ماجرای حمله به بیت فاطمه (س)
5- تبیین نقش و تاثیر حضرت زهرا (س) بر رویداد های پس از رسول الله (ص)
6- بهره گیری از قلمی شیوا و روان و نثری به دور از پیچیدگی

کتاب دردانه دلداده
‌‌ناشر: بوستان کتاب
نویسنده: محمدجواد مروجی‌طبسی
‌‌دسته‌بندی: تاریخ و سیره اهل‌بیت (ع)

کتاب‌ها و رساله‌های فراوانی پیرامون زندگانی حضرت زهرا علیها السلام نگاشته شده که هرکدام به زاویه‌ای از زوایای حیات و سیرت پاک او پرداخته‌اند؛ در هر زاویه از زندگانی ایشان، از ولادت تا شهادت، از زمان درخشش نور آسمان‌های هفتگانه تا زمان دفن پنهانی ایشان در شب و مخفی نگاه داشتن قبرش، درس‌ها و عبرت‌هایی است و چه کم پیش می‌آید که نویسنده‌ای، نه برهمه، بلکه بر بیشتر زوایای زندگی ایشان پرتو افکند.

نگارنده ما علّامه شیخ محمّدجواد طبسی در این باب سهم فراوانی دارد و در این مجال علی‌رغم ایجاز و اختصار کتاب، افق‌هایی از زندگانی پاک حضرت فاطمه علیها السلام را پیش‌روی نسل جوان گشوده است؛ نسلی که عطش شناخت فضایل و مناقب و آگاهی از حوادث و مصائبی را دارد که بر حضرت فاطمه علیها السلام، پس از رحلت پدر، رفته است.

ابن کتاب در شانزده فصل به رشته تحریر درآمده و به بررسی دقیق در زمینه ولادت، اسامی و القاب، مقام حضرت فاطمه(س)، از ولادت تا هجرت، پس از هجرت، ویژگی های فاطمه(س)، مناقب، فاطمه(س) و از دست دادن رسول خدا(ص)، فاطمه(س) و دفاع از ولایت، غضب فدک، دوران بیماری و شهادت آن حضرت(س) پرداخته است.

کتاب فاطمه راز ماندگاری امامت: گفتارهای فاطمی (س)
ناشر: واژه پرداز اندیشه
نویسنده: ناصر رفیعی
دسته‌بندی: تاریخ و سیره اهل‌بیت (ع)

این نوشتار، مجموعه ۱۵ گفتار از دکتر رفیعی در تبیین شخصیت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است که در حضور رهبر معظم انقلاب در ایام فاطمیه ایراد شده است.

کتاب فرهنگ جامع سخنان حضرت فاطمه (س) – دوره دوجلدی
ناشر: پژوهشکده باقرالعلوم (ع)
نویسنده: جمعی از نویسندگان
دسته‌بندی: تاریخ و متون اصلی اسلامی

در این کتاب ضمن معرفی اجمالی حضرت فاطمه زهرا علیها السلام و بیان مقام و منزلت زن و نیز تبیین حجیت قول و فعل این بانوی بزرگ به عنوان یکی از معصومین علیهم السلام، به گردآوری احادیثی از ایشان در موضوعات مختلف دینی پرداخته شده است.

در این روایات به مسایلی مانند: فضایل امام علی علیه السلام و اثبات امامت و ولایت آن امام، ادعیه وارد شده از فاطمه زهرا علیها السلام و برخی از مسایل اجتماعی و اخلاقی وارد شده از ایشان پرداخته شده است.

همچنین در این کتاب به زوایایی از زندگانی و فضایل حضرت فاطمه زهرا علیها السلام در قبل و بعد از وفات پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله اشاره شده و نمونه‌هایی از ایثار، اخلاص، عبادت، تقوا، علم، عصمت، سخاوت، صبر بردباری، معجزات و سایر کرامات و سجایای اخلاقی ایشان و ابعادی از مصایب و رنج‌‌های حضرت در مدت کوتاه بعد از رحلت رسول خدا صلی الله علیه وآله تا زمان وفات وی را به تصویر کشیده شده است.

کتاب حاضر دو بخش اصلی دارد: بخش نخست شامل احادیثی است که تاریخ صدور آن‌ها از حضرت زهرا علیها السلام مشخص بوده است و طبق تاریخ زندگی حضرت در هشت فصل از پیش از ولادت تا لحظه شهادت گردآوری شده است و بخش دوم احادیثی است که تاریخ صدور آن‌ها معلوم نبوده و براساس موضوع در چهار‌ فصل عقاید، اخلاق، احکام و ادعیه و اذکار تنظیم گردیده است.

کتاب آیات کوثر، سخنان حضرت فاطمه (س)
ناشر: معارف
نویسنده: محمدجواد مروجی‌طبسی
دسته‎‌بندی: تاریخ و متون اصلی اسلام

کتاب آیات کوثر درحقیقت حلقه مفقوده‌ای درمیانِ کتاب‌هایی است که درباره حضرت فاطمه (س) نوشته شده‌است، زیرا با اینکه درباره زندگی‌نامه و فضایل و مناقب ایشان کتاب‌های متعددی نوشته شده‌ است، کتابی مستقل دربارهٔ احادیث ایشان نوشته نشده و اگر کتابی نوشته شده‌ است، بسیار مختصر است و تمامی احادیث ایشان یک‌جا جمع‌آوری نشده‌ است.

کتاب حقیقت عظیم – مجموعه بیانات رهبرمعظم‌انقلاب‌اسلامی درباره حضرت زهرا (س)
ناشر: انقلاب اسلامی
نویسنده: موسسه فرهنگی حدیث لوح و قلم
دسته‌بندی: تاریخ، بیانات رهبرمعظم‌انقلاب‌اسلامی

کتاب حقیقت عظیم، مجموع بیانات حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) درباره‌ حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) از ۱۳۵۱ هجری شمسی است که به کوشش موسسه‌ فرهنگی حدیث لوح و قلم نوشته شده و در انتشارات انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است.

کتاب فاطمه (س) مادر خوبی‌ها ‌‌
ناشر: بوستان کتاب ‌‌
نویسنده: محمدجواد ابوالقاسمی
دسته‌بندی: تاریخ و سیره اهل‌بیت (ع)

کتاب فاطمه (س) مادر خوبی‌ها، با قلمی روان به بخش‌های عاطفی، تربیتی، عرفانی و علمی آن بزرگوار،که همه مسلمانان برآن اتفاق نظر دارند، پرداخته است. هدف بنیادین کتاب پیشرو این بوده که برای نسل جدید و مخاطب عادی، تاریخ زندگی آن بانوی نمونه را به رشته تحریر درآورده؛ ازاین رو وارد مناقشه برانگیز نشده و صرفا روایتی منصافانه از فضایل و مناقب و سبک زندگی آن حضرت روایت کرده است تا دریچه‌ای روشن به سوی شناخت حضرت فاطمه(س) بگشاید.

کتاب فاطمه علی است: داستان‌هایی کوتاه از بلندای سبک زندگی حضرت فاطمه(س) و امیرالمومنین (ع)
ناشر: کتاب جمکران
نویسنده: علی قهرمانی
دسته‌بندی: سیره اهل‌بیت (ع)

«فاطمه علی است؛ داستان هایی کوتاه از بلندای سبک زندگی حضرت صدیقه طاهره (سلام الله علیها) و امیرمؤمنان (علیه السلام)» در چهار فصل تنظیم شده است. فصل اول «تولد دو نور» به داستان ولادت و بالندگی آن دو معصوم می پردازد. در فصل دوم به نام «پیوند دو دریا» ماجراهای شورانگیز وصلت آن دو نور را می خوانیم. در سومین فصل که «داستان زندگی» نام دارد، کاممان با داستانک هایی از زندگی و سلوک آن دو چراغ هدایت شیرین می شود. فصل آخر حین و بعد از شهادت مظلومانه حضرت زهرا (س) را روایت می کند و «در فراق یار» نام دارد.

کتاب خاطر نازک گل – نگاهی به زندگی و شخصیت حضرت فاطمه (س)
ناشر: معارف
نویسنده: حسین سیدی ساروی
دسته‌بندی: تاریخ و سیره اهل‌بیت (ع)

«خاطر نازک گل» جلد سوم از مجموعه چهارده جلدی «سیره کاربردی چهارده معصوم(ع)» یا «سبک زندگی معصومین(ع)» است که در دهه 80، برنده جایزه کتاب سال حوزه علمیه قم شد.
در این مجموعه سعی می شود مسایل مختلف زندگی از دیدگاه اهل بیت(ع) بیان شود و هدف این مجموعه پاسخ به این سئوال است که در روزگار امروز و برای انسان قرن بیست ویکم چگونه اهل بیت(ع) می توانند الگو باشند و چگونه آنها می توانند گرهی از زندگی مردم باز کنند.
این سیره کاربردی که بیش از 50 موضوع مثل سیمای ظاهری، سیمای باطنی، سبک زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی و سیاسی، دفاع از ولایت، خطبه های انقلابی حضرت(س)، ماجرای فدک، ارتباط با خدا، دیگران و طبیعت، حقوق مخالفان و حیوانات و… را شامل می شود، برای عموم مردم به ویژه جوانان و نوجوانان نوشته شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند این کتاب‌ها را از وبگاه جامع محتوایی هیأت خریداری کنند.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *