2 کلان‌شهر تعیین‌کننده انتخابات ترکیه و سه سناریوی پیشِ رو

2 کلان‌شهر تعیین‌کننده انتخابات ترکیه و سه سناریوی پیشِ رو

برخی منابع انتخاباتی در ترکیه می‌گویند « در 2 شهر آنکارا و استانبول، آرای قلیچدار اوغلو نسبت به اردوغان بیشتر است اما در شهرهای کوچک‌تر، رئیس جمهور ترکیه وضعیت بهتری دارد».

2 کلان‌شهر تعیین‌کننده انتخابات ترکیه و سه سناریوی پیشِ رو

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها- نورنیوز نوشت: نتایج انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در حالی از سوی خبرگزاری آناتولی و برخی رسانه‌های دولتی این کشور اعلام می‌شود که جریان اپوزیسیون و نامزد آنها یعنی «کمال قلیچدار اوغلو»، نتایج را نادرست خوانده و مدعی پیروزی در انتخابات شده‌اند.

فراتر از آن، «منصور یاواش» و «اکرم امام اوغلو» نامزدهای اپوزیسیون ترکیه برای پست معاونت ریاست جمهوری در یک نشست خبری در آنکارا، از خبرگزاری دولتی آناتولی به دلیل آنچه «پخش نتایج تحریف شده» خواندند، انتقاد کردند.

این دو چهره شاخص اپوزیسیون که شهرداری آنکارا و استانبول را در اختیار دارند، آناتولی را متهم به انتشار گزینشی نتیجه آراء شمارش شده کردند که در برابر نتیجه کلی، آمار مخدوشی را ارائه می‌کند. آن‌ها می‌گویند که نامزد ائتلاف آن‌ها یعنی کمال قلیچدار اوغلو پیشتاز است.

در همین حال؛ حزب جمهوری‌خواه خلق به‌عنوان بزرگترین حزب اپوزیسیون با استقرار ناظران خود در هر صندوق و عکس گرفتن از هر برگه رای در حین شمارش، شمارش موازی را انجام می‌دهد.

در مقابل، برخی منابع انتخاباتی در ترکیه می‌گویند در دو شهر آنکارا و استانبول، آراء قلیچدار اوغلو نسبت به اردوغان بیشتر است اما در شهرهای کوچک‌تر، رئیس جمهور ترکیه وضعیت بهتری دارد.

در این خصوص، با پایان اعلام رسمی شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری ترکیه سه سناریو پیشِ روی این کشور خواهد بود:

نخست؛ پیروزی اردوغان در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری ترکیه با کسب بیش از 50 درصد آراء که در این صورت اپوزیسیون به احتمال بسیار زیاد از موضع کنونی خود مبنی بر نادرست بودن نتایج انتخابات کوتاه نخواهد آمد، خصوصا آنکه کمال قلیچدار اوغلو پیشاپیش اعلام کرده پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری است و کسب اکثریت نسبی آراء در دو کلان‌شهر استانبول و آنکارا توسط مخالفان اردوغان، این روند را تشدید خواهد کرد.

دوم؛ پیروزی کمال قلیچدار اوغلو در دور نخست انتخابات که با توجه به اعلام نتایج آراء تاکنون، سناریوی ضعیف‌تری است و در این صورت احتمال دارد تحرکاتی از سوی طرفداران اردوغان خصوصا در برخی مناطق شرقی و مرکزی ترکیه رخ دهد که دامنه آن محدود به زمانی کوتاه نخواهد بود.

اما سومین سناریو، افزایش آراء قلیچدار اوغلو پس از شمارش آراء باقی‌مانده و سقوط آراء اردوغان به زیر 50 درصد است که در این صورت اهمیتی ندارد که کدام یک از دو نامزد انتخاباتی از یکدیگر پیشی بگیرند، زیرا انتخابات میان اردوغان و قلیچدار اوغلو به دور دوم کشیده خواهد شد.

در این صورت، با توجه به رقابت تنگاتنگ دو نامزد، قطعا در روزهای منتهی به برگزاری دور دوم انتخابات شاهد شور و حرارت بیشتری از سوی طرف‌داران اردوغان و قلیچدار اوغلو خواهیم بود.

وجه مشترک هر سه سناریو، تشدید فضای رقابتی در فضای داخلی ترکیه با چاشنی برخی هیجانات سیاسی از سوی دو جریان مخالف با یکدیگر خواهد بود، موضوعی که با توجه به نظرسنجی‌های صورت گرفته طی هفته‌های اخیر تا حدود زیادی قابل پیش‌بینی بود.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *