آب سرد بر پیکر اپوزیسیون

آب سرد بر پیکر اپوزیسیون

جمهوری اسلامی ایران برای نخستین‌ بار به عنوان رئیس دوره‌ای اجلاس مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شد.

آب سرد بر پیکر اپوزیسیون

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها- وطن امروز نوشت: پنجشنبه هفته گذشته برای نخستین بار، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در ژنو به ‌عنوان رئیس دوره‌ای اجلاس مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر در سال ۲۰۲۳ انتخاب شد. در همین رابطه رئیس شورای حقوق بشر از انتخاب «علی بحرینی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در ژنو به‌عنوان رئیس نوزدهمین اجلاس «مجمع اجتماعی» شورای حقوق بشر خبر داد. مجمع اجتماعی ۲۰۲۳، روزهای ۱۱ و ۱۲ آبان ۱۴۰۲ در ژنو برگزار خواهد شد و قرار است کارشناسان، مقامات بین‌المللی، نمایندگان دولت‌ها و سازمان‌های غیردولتی طی ۲ روز در قالب جلسات کارشناسی مختلف، موضوع «نقش علم، فناوری و نوآوری در ارتقای حقوق بشر بویژه در دوره بازیابی از همه‌گیری کرونا» را مورد بررسی قرار دهند. مجمع اجتماعی یکی از سازوکارهای شورای حقوق بشر است که از سال ۲۰۰۲ (در دوران فعالیت کمیسیون حقوق بشر) ایجاد شده و هر سال با انتخاب یک موضوع خاص که مربوط به مهم‌ترین چالش‌ها، تحولات و نگرانی‌های جهانی در حوزه حقوق بشر است، ابعاد مختلف آن را بررسی می‌کند. این نخستین بار است که جمهوری اسلامی ایران ریاست این مجمع را برعهده می‌گیرد.

انتخاب ایران به عنوان رئیس دوره‌ای اجلاس مجمع اجتماعی حقوق بشر درحالی است که دشمنان و جریان اپوزیسیون ایرانی همواره سعی کرده‌اند یک چهره ضد حقوق بشری از جمهوری اسلامی ایران به نمایش بگذارند. در همین رابطه می‌توان به تلاش‌های بی‌شمار اما بی‌فرجامی اشاره کرد که طی ماه‌های گذشته از سوی جریان ضدایرانی شاهدش بودیم. یکی از کارویژه‌های اغتشاشاتی که پاییز سال گذشته به بهانه فوت مهسا امینی در برخی نقاط کشور به راه افتاد، معرفی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظام ضد زن، ضد آزادی و ضد حقوق بشر بود. تلاش اپوزیسیون خارج‌نشین برای به انزوا کشاندن جمهوری اسلامی و گدایی تحریم‌های بیشتر از غربی‌ها نیز در همین راستا قابل تحلیل است. از همین رو انتخاب ایران به عنوان رئیس دوره‌ای مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر، آن هم به‌رغم همه تلاش‌های اپوزیسیون برای به انزوا کشاندن ایران، باعث عصبانیت دشمنان و جریان ضد ایرانی شده است.

* واکنش آمریکا به معرفی ایران به عنوان رئیس مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پنجشنبه گذشته به وقت محلی در جمع خبرنگاران در واکنش به انتخاب سفیر ایران در ژنو به عنوان رئیس دوره‌ای اجلاس مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر در سال ۲۰۲۳، با ابراز عصبانیت واشنگتن از این اقدام مدعی شد: معرفی ایران به عنوان رئیس بعدی مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر سازمان ملل عمیقا نگران‌کننده است.

وی ادعا کرد: انتخاب نماینده کشوری که ناقض فاحش و دائم حقوق بشر است، به عنوان رئیس چنین گروهی موثر بودن آن را محدود می‌کند. معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: آمریکا در سال ۲۰۱۵ با تشکیل این گروه مخالفت کرد و معتقد بود این گروه کارایی محدود خواهد داشت. پاتل در عین حال ادامه داد: ایالات‌متحده در گذشته در جلسات این گروه شرکت نکرده و قصد ندارد در جلسه امسال نیز شرکت کند. معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نارضایتی واشنگتن را نسبت به این تصمیم رئیس شورا اعلام کرد و مدعی شد: ما از تصمیم رئیس شورای حقوق بشر برای انتخاب ایران ناامید هستیم و شایسته نیست که ایران نقش رهبری را در شورایی داشته باشد که هدف آن ترویج و محافظت از حقوق بشر است.

* عصبانیت براندازان از انتخاب ایران

انتخاب جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر، علاوه بر آمریکا و دشمنان خارجی ایران، عصبانیت اپوزیسیون ایرانی را نیز در پی داشت. گروه‌ها و چهره‌های ضدایرانی که در ماه‌های گذشته پروژه انزوای ایران در مجامع بین‌المللی را دنبال می‌کردند، نتوانستند عصبانیت خود را از معرفی ایران به عنوان رئیس اجلاس دوره‌ای مجمع اجتماعی حقوق بشر پنهان کنند. در همین رابطه حمید فرخ‌نژاد که چند ماه است سلطنت‌طلب شده و برای بازگشت دیکتاتورزاده پهلوی به ایران رویابافی می‌کند، با انتشار استوری در حساب کاربری خود نوشت: «یک شوخی کثیف و یک بی‌حرمتی بزرگ در قبال مردم ایران، با تمام توان علیه این گزینش ناعادلانه و ضدبشری اقدام کنید». سایر چهره‌های ضدایرانی نیز واکنشی مثل فرخ‌نژاد داشتند و نتوانستند انتخاب ایران را هضم کنند.

* آخرین میخ بر تابوت اپوزیسیون ایرانی

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره شد، به انزوا کشاندن ایران در مجامع بین‌المللی و ارائه یک چهره ضدبشری از جمهوری اسلامی ایران هدفی بود که از اغتشاشات پاییز سال گذشته تا امروز از سوی گروه‌های ضد ایرانی دنبال شده است. با این حال اپوزیسیون ایرانی در رسیدن به اهداف خود، از جمله براندازی جمهوری اسلامی و سپس تجزیه سرزمین واحدی به نام ایران ناکام مانده است. حالا نیز تصمیم جدید شورای حقوق بشر سازمان ملل مبنی بر انتخاب ایران به عنوان رئیس اجلاس دوره‌ای مجمع اجتماعی حقوق بشر، به‌مثابه میخ آخر بر تابوت اپوزیسیون ایران بود. گروه‌های ضد ایرانی به‌رغم تلاش‌هایی که داشتند، اکنون خود را در مقابل ایران ناکام می‌بینند.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *