ادعای دستیابی به توافقی آزمایشی درباره وقفه در جنگ غزه

ادعای دستیابی به توافقی آزمایشی درباره وقفه در جنگ غزه

روزنامه واشنگتن پست مدعی شد اسرائیل، آمریکا و حماس به توافقی آزمایشی برای وقفه در جنگ غزه و آزادی اسیران دست یافته‌اند.

ادعای دستیابی به توافقی آزمایشی درباره وقفه در جنگ غزه

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: روزنامه واشنگتن پست یکشنبه مدعی شد که اسرائیل، آمریکا و حماس به توافقی آزمایشی دست یافته‌اند که بر اساس آن، در ازای وقفه‌ای پنج روزه در درگیری‌ها، ده‌ها تن از اسرایی که در غزه هستند، آزاد می‌شوند.

واشنگتن به نقل از منابع آگاه نوشت که این توافق در ۶ صفحه تنظیم شده است و طبق آن همه طرف‌ها عملیات رزمی را دستکم به مدت پنج روز متوقف کرده و «ابتدا ۵۰ یا تعداد بیشتری از اسرا در گروه‌های کوچک و هر ۲۴ ساعت یکبار آزاد می‌شوند.»، اما هنوز مشخص نیست که دقیقا چه تعدادی از ۲۳۹ اسیری که در غزه هستند، آزاد می‌شوند.

این گزارش افزود که همچنین قرار است میزان بیشتری از کمک‌های بشردوستانه اجازه ورود به غزه را پیدا کنند.

منابع آگاه گفتند: آزادی اسرا ظرف چند روز آینده آغاز خواهد شد. هنوز کاخ سفید و دفتر نخست وزیر اسرائیل در این باره اظهارنظر نکرده‌اند.

این درحالیست که رویترز گزار شداد، «آدریان واتسون» سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای در واکنش به گزارش واشنگتن‌پست گفت: هنوز توافقی حاصل نشده است، اما ما برای رسیدن به توافق سخت تلاش می‌کنیم.

به نوشته واشنگتن پست به نقل از دیپلمات‌های عرب و غیرعرب، چارچوب این توافق پس از چند هفته گفتگو میان اسرائیل، آمریکا و حماس در دوحه پایتخت قطر مشخص شد. به گفته آنها، این گفتگو‌ها به طور غیرمستقیم و با میانجیگری قطر انجام شد.

بر اساس این گزارش، تاکنون هنوز مشخص نشده است که اگر شرایط مهیا باشد آیا اسرائیل با وقفه موقت حملات به غزه موافقت خواهد کرد یا خیر.

یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود، گفت که تصمیم‌گیری برای اسرائیل در مورد این توافق سخت است. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در داخل تحت فشار است تا اسرا را بازگرداند، اما صدا‌های دیگری نیز شنیده می‌شود که از او می‌خواهند در مورد آزادی اسرا معامله نکند.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *