از خلق داعش تا اهداف پشت پرده جنگ اوکراین

از خلق داعش تا اهداف پشت پرده جنگ اوکراین

رابرت اف کندی جونیور وکیل ۶۹ ساله و برادرزاده جان اف کندی رئیس جمهور ترور شده پیشین آمریکا ۱۹ آوریل (۳۰ فروردین ماه) هنگام اعلام نامزدی برای انتخابات سال ۲۰۲۴ آمریکا از حزب دموکرات، جامعه‌ای پر از اختلاف و رو به زوال از کشورش به تصویر کشید.

از خلق داعش تا اهداف پشت پرده جنگ اوکراین

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها- ایرنا نوشت: "رابرت اف کندی جونیور" وکیل ۶۹ ساله که پسر رابرت اف کندی دادستان کل پیشین و برادرزاده "جان اف کندی" رئیس جمهور ترور شده پیشین آمریکا است، نامزدی خود را برای انتخابات سال ۲۰۲۴ آمریکا در سالنی مملو از جمعیت در پارک پلازا در بوستون اعلام کرد و در سخنرانی تقریباً دو ساعته خود یک جامعه رو به زوال و پر از اختلاف را به تصویر کشید که نیازمند یک نیروی متحد کننده از یکی از برجسته ترین خانواده های سیاسی آمریکا است.

او گفت: من امروز به اینجا آمده ام تا از سوی حزب دموکرات، نامزدی خود را برای ریاست جمهوری آمریکا اعلام کنم.

کندی خاطرنشان کرد که هدف کارزار انتخاباتی و ریاست جمهوری او پایان دادن به ادغام فاسد قدرت ایالتی و شرکتی خواهد بود.

کندی، که از دهه ۲۰۰۰ از جنبش های ضد واکسن حمایت کرده است، به عنوان بنیانگذار موسسه دفاع از سلامت کودکان فعال در تلاش های ضد واکسناسیون, به یکی از برجسته ترین چهره ها در جنبش مخالفت با واکسناسیون تبدیل شده است.

اگرچه کندی خود را یک دموکرات سرسخت معرفی می کند اما حمایتش از مخالفت با واکسن‌های کرونا سبب شده است تا برخی در جناح راست به او جذب شوند.

استیو بنن، مشاور سابق ترامپ اخیراً در مصاحبه با یک شبکه تلوزیونی آمریکا گفت: رابرت اف کندی می تواند از سوی جمهوری خواهان برای ریاست جمهوری کاندید شود و تنها ران دسانتیس و دونالد ترامپ رقیب او خواهند بود.

کندی هنگام اعلام نامزدی خود برای انتخابات سال ۲۰۲۴ سعی کرد میان دموکرات ها و جمهوری خواهان یک موازنه ایجاد کند و گفت: هدف من در طول این مبارزات انتخاباتی و دولت آینده این خواهد بود که آمریکایی ها جمهوری خواه یا دموکرات بودن خود را فراموش کنند و به یاد داشته باشند که آمریکایی هستند.

او گفت که "ما باید به جای مسائلی که ما را از هم جدا می کند، بر ارزش های مشترک خود تمرکز کنیم."

برادرزاده رئیس جمهور ترور شده پیشین آمریکا اگرچه به سال‌های زیاد فعالیت خود به عنوان وکیل و رویدادهای تاریخی مانند انقلاب آمریکا اشاره داشت اما چشم‌اندازخود برای آمریکا را نیز توصیف کرد و گفت او می خواهد آمریکایی بسازد که در آن مردم بدون ترس از سانسور صحبت می‌کنند، کودکان سالمتر هستند و نیروهای آمریکایی کمتری در خارج از کشور خود مستقر هستند.

او گفت: من یک کاندیدای ایده آل برای ریاست جمهوری در زمانهای عادی نیستم. کندی سعی کرد خود را از نامزدهایی که به گفته او زندگی خود را با این فکر که یک روز در کاخ سفید خواهند بود، سپری می کنند، متفاوت معرفی کند.

او گفت: "در شرایط عادی، من کاندید ریاست جمهوری نمی شوم. اما ما در شرایط عادی نیستیم. من شاهد هستم که کشورم درحال غارت شدن است."

رابرت اف کندی جونیور در سخنرانی خود درباره گذشته اش صادق بود و در مورد برنامه‌هایش برای پایان دادن به نقش شرکت های داروسازی بزرگ در دولت آمریکا و ایجاد صلح در اوکراین، صحبت کرد.

بر اساس گزارشها، کندی در گذشته به سوء استفاده در مصرف مواد مخدر نیز شهرت پیدا کرده بود. وب سایت وابسته به کندی همزمان با سخنرانی او از شش هدفی که وی دنبال می کند پرده بر داشت.

در توضیح یکی از این اهداف کندی «دولت صادق» را توصیف می کند و می گوید شرکت های بزرگ با منافع خاص بیش از حد در سازمان‌های دولتی که وظیفه نظارت بر این شرکت ها را دارند, نفوذ کرده اند.

کندی به منظور کاهش نفوذ این شرکت ها در دولت آمریکا گفت که از افشاگران محافظت خواهد کرد و مقاماتی را که از اعتماد عمومی سوء استفاده می کنند، تحت پیگرد قانونی قرار خواهد داد.

پشت پرده جنگ اوکراین؛جوانان اوکراینی قربانی سیاست آمریکا برای براندازی دولت پوتین

کندی در بخش دیگری از اهداف خود با عنوان «صلح»، سیاست خود در مورد اوکراین را بیان کرد. وی گفت: «دیپلماسی هرگز به صورت واقعی مورد آزمایش نشده است. ما پیشنهاد خواهیم کرد که نیروها و موشک های هسته ای خود را از مرزهای روسیه خارج کنیم.»

او استدلال کرد که این امر باعث می شود روسیه نیروهای خود را از اوکراین خارج کند و ادامه داد: نیروهای حافظ صلح سازمان ملل از صلح در مناطق شرقی روسی زبان محافظت خواهند کرد. ما به این جنگ پایان خواهیم داد.

این عضو خاندان کندی در طول سخنرانی خود گفت که بحث در مورد جنگ باید دقیق تر باشد. "ما نمی توانیم به یک طرف بگوییم که آنها نازی هستند و به طرف دیگر بگوییم که آنها پوتین را دوست دارند."

کندی استدلال کرد که دولت آمریکا باید روشن کند که چرا به اوکراین کمک می کند. وی گفت: نزدیک کردن روسیه به چین در راستای منافع ملی آمریکا نیست. انجام کاری که می تواند آمریکا را وارد یک جنگ هسته ای کند، به نفع ما نیست.

وی همچنین افزود: "ما به دلایل درستی در اوکراین هستیم. ما برای همدردی با مردم اوکراین که مورد خشونت و به طور غیرقانونی مورد تهاجم قرار گرفته اند، در این کشور حضور داریم." اما او هزینه حمایت آمریکا از کی یف را زیر سوال برد.

سیاستمدار دموکرات آمریکایی تصریح کرد: ما برای جنگ‌ها و نجات بانک‌ها پول داریم. اما برای آمریکایی‌هایی که با شرایط سخت مواجه می شوند چه اتفاقی می افتد؟

کندی درباره جنگ اوکراین با طرح این سوال آیا این جنگ برای منافع ملی آمریکا است؟ گفت: جواب این است که این جنگ برای منافع ملی آمریکا نیست. برخی از افراد پیشرو و قابل احترام میان مردم ما نظیر هنری کیسینجر، جک مک لار و لری ویلکرسون به طور قاطع گفته اند که این جزء منافع ملی ما نیست.

وی تصریح کرد: این جنگ برای مردم آمریکا نفع ملی ندارد. این جنگ روسیه را به چین نزدیک کرده است. این جنگ حاوی منافع ملی ما نیست و ممکن است که ما را به تبادل هسته ای با کشوری که سلاح های اتمی بیشتری از ما دارد، بکشاند.

این عضو حزب دموکرات و هم حزبی بایدن درباره اهداف دولت کنونی آمریکا در این جنگ بار دیگر گفت: همانطور که گفتم اهداف ما بشر دوستانه است و این دلیل خوبی است که جنگ و خونریزی پایان یابد و یا به حداقل برسد ولی اخیر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا یکی از اهداف ما دست کم تغییر رژیم ولادیمیر پوتین است. این همان راهبردی است که در عراق صورت گرفت و هیچ کارکردی برای ما نداشت و بسیاری از همان افرادی که اکنون در اطراف بایدن هستند از این هدف حتی برای مدت طولانی حرف می زنند که به دنبال تصورات ژئوپولتیکی در اوکراین از سال ۲۰۱۴ هستند و لوید آستین وزیر دفاع به اعتبار بخشی اظهارات بایدن پرداخت و اعلام کرد که اهداف ما در اوکراین تضعیف ظرفیت های نظامی ارتش روسیه در جنگ در هر کجای جهان است که می خواهد باشد.

این سیاستمدار آمریکایی ادامه داد، اما با گام هایی که در اوکراین برداشته شده، منافع ما به این جنگ گره خورده و اگر این اهداف یعنی تغییر رژیم در روسیه و تضعیف ارتش آن تحقق یابد، به طور کامل مغایر با مأموریت های حقوق بشری ما است و اگر مأموریت حقوق بشری ما به معنی پایان جنگ و خونریزی در اوکراین است، اگر می خواهیم ارتش روسیه را تضعیف کنیم و تغییر رژیم انجام دهیم، نمی توانیم از این موضوع چشم پوشی کنیم که اوکراین بین دو قدرت بزرگ گرفتار شده است و راهبرد ما باید جلوگیری از کشته شدن جوانان اوکراینی در این جنگ به جای تضعیف ارتش روسیه باشد.

وی افزود: اگر این هدف درست باشد، ما باید درباره آن آگاه شویم و اگر غلط باشد، باید گفتگوی بسیار خوبی را در این خصوص با رئیس جمهوری، وزیر دفاع و دیگران برگزار کنیم تا به ما بگویند که دقیقاً دارند چه اقدامی انجام می دهند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا از حزب دموکرات همچنین با ارائه آماری گفت: یک‌چهارم آمریکایی‌ها شب گرسنه می‌خوابند،۳۳هزار نظامی سابق آمریکایی بی‌خانمان‌ هستند و روزانه بطور متوسط ۲۳ نظامی سابق خودکشی می‌کنند و جوانان اوکراینی قربانی سیاست آمریکا برای براندازی دولت روسیه هستند.

اعتراف تاریخی به ایجاد گروه تروریستی داعش از سوی آمریکا و هزینه های ویرانگری آمریکا

کندی در ادامه این سخنرانی طولانی خود پلیس آمریکا را فاسد دانست و سپس در یک اعتراف تاریخی از سوی یک سیاستمدار دموکرات در آمریکا گفت: ما داعش را ایجاد کردیم. ما دو میلیون آواره را روانه اروپا کردیم و زمینه ساز بی ثباتی دموکراسی در آنجا شدیم که منجر به برگزیت شد. این هزینه جنگ عراق است. ۸ هزار میلیارد دلار در آنجا و ۱۶ هزار میلیارد دلار برای تعطیلی‌های ناشی از هزینه کردیم که در مجموع ۲۴ هزار میلیارد دلار هزینه شد. این هزینه ها نتیجه ای جز ویرانی طبقه متوسط در آمریکا نداشته است و ما باید به این وضعیت پایان دهیم.

این سیاستمدار آمریکایی در ادامه انتقاد از سیاست خارجی آمریکا اذعان کرد: راهبرد ما همواره استفاده از تسلیحات نظامی برای نمایش قدرت یعنی استفاده از ارتش برای نمایش قدرت در سراسر جهان بوده است. اما چین کار متفاوتی کرده‌ است. آنها فلسفله راهبرد عمومی مرا اتخاذ کردند. ما هشت هزار میلیارد دلار خرج کردیم تا پلها ، بنادر، جاده‌ها و بیمارستانها را بمباران کنیم اما آنها هشت هزار میلیارد دلار برای ساخت پلها، بنادر، جاده‌ها و بیمارستانها هزینه کردند.

این سیاستمدار آمریکایی در ادامه انتقاد از سیاست خارجی آمریکا افزود: آنها (چین) در حال گرفتن جای ما به عنوان شریک تجاری در اکثر کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین هستند. برزیل از دلار به ارز چین روی آورد و عربستان سعودی نیز این کار را انجام داد.

شانس رابرت کندی در انتخابات ۲۰۲۴

شبکه خبری ای بی سی نیوز آمریکا می گوید مصاحبه با چند تن از حدود ۲ هزار شرکت کننده در سخنرانی کندی نشان داد که مردم از طیف های مختلف سیاسی از او حمایت می کنند. به نظر می رسد که مخالفت کندی با واکسن کرونا عامل حمایت برخی از مردم از او باشد.

کندی اکنون با ماریان ویلیامسون، یک نویسنده دموکرات رقابت خواهد کرد. ویلیامسون در ۴ مارس برای ریاست جمهوری آمریکا نامزد شد. کندی احتمالاً با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا نیز رقابت خواهد کرد. بایدن بارها گفته است که قصد دارد برای انتخابات مجدد در سال ۲۰۲۴ نامزد شود، با این حال هنوز به طور رسمی نامزدی خود را اعلام نکرده است.

کاخ سفید از اظهار نظر در مورد معرفی کندی به عنوان یک کاندید ریاست جمهوری خودداری کرده و کارین ژان پی یر، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوال خبرنگاران برای اظهار نظر در این مورد به قانون هچ "HATCH" اشاره کرد. قانونی که فعالیت های سیاسی کارمندان دولت آمریکا را ممنوع می کند.

برخی رسانه ها پیش بینی می کنند کندی ۶۹ ساله با شانس کمی برای موفقیت مواجه است، اما کارزار او می تواند به عنوان یک سکو برای پیشبرد ادعاها مبنی بر خطرناک بودن واکسناسیون در دوران کودکی مورد استفاده قرار گیرد در حالیکه تحقیقات علمی متعدد این نظریه و ادعا را رد کرده اند.

کندی درسخنرانی خود در بوستون به واکسن ها اشاره نکرد یا اثربخشی آنها را زیر سوال نبرد اما گفت که در صورت انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهور، تحقیقات در مورد بیماری های مزمن را در اولویت قرار خواهد داد.

این سیاستمدار آمریکایی به دلیل انتشار اطلاعات نادرست درباره واکسن‌ها و همه‌گیری کرونا از انتشار مطالب در رسانه های اجتماعی مانند یوتیوب و اینستاگرام محروم شده است. اینستاگرام در سال ۲۰۲۱ حساب کاربری او را به دلیل انتشار مطالب گمراه‌کننده درباره واکسن مسدود کرد.

کندی در طول همه گیری کرونا از الزامات فاصله گذاری اجتماعی و دستورات دریافت واکسن انتقاد کرد. او در جریان تظاهرات ژانویه ۲۰۲۲ در واشنگتن، اعلام کرده بود که آمریکایی ها در طول همه گیری از آزادی های کمتری نسبت به یهودیان ساکن در آلمان نازی برخوردار بودند که البته پس از مدتی بابت این اظهارات عذرخواهی کرد.

به چالش کشیدن رئیس‌جمهور مستقر در مرحله درون‌ حزبی انتخاب از سوی یک هم‌ حزبی رویدادی بی سابقه در آمریکا است که با اعلام نامزدی کندی، رقیبان دموکرات بایدن در انتحابات ۲۰۲۴ افزایش یافته است در حالی که بایدن برای دور دوم ریاست جمهوری خود باید نامزدهای جمهوری خواهان را نیز شکست دهد.

نظرسنجی جدید رسانه یو اس ای تودی و دانشگاه سافولک نشان می‌دهد که رابرت اف کندی جونیور، نامزد دموکرات ریاست‌ جمهوری آمریکا، در مرحله اول کارزار انتخاباتی‌اش، توانسته است تعداد نظر تعداد زیادی از رای دهندگان به بایدن را به خود جلب کرده و حمایت آنها را بدست آورد.

به گزارش فاکس نیوز، بر اساس این نظرسنجی، زمانی که پسر رابرت اف کندی داستان کل پیشین آمریکا در اوایل ماه جاری نامزدی خود را برای کاخ سفید اعلام کرد، ۱۴ درصد از حامیان بایدن در سال ۲۰۲۰ حمایت خود را از کندی اعلام کردند.

نظرسنجی تلفنی از ۶۰۰ رای دهنده به بایدن در سال ۲۰۲۰، که از طریق نظرسنجی های ملی و ایالتی بین سال های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ شناسایی شدند، نشان داد که ۶۷ درصد از افراد همچنان از بایدن حمایت می کند.

در این نظرسنجی ۱۴ درصد از رای دهندگان به بایدن در سال ۲۰۲۰ از کندی حمایت کردند در حالی که ماریان ویلیامسون یک نامزد دموکرات دیگر توانسته است ۵ درصد از حامیان بایدن را به خود اختصاص دهد.

این نظرسنجی همچنان نشان داد که ۱۳ درصد از رای دهندگان به بایدن در سال ۲۰۲۰ هنوز در خصوص حمایت مجدد از او یا حمایت از یک کاندید جدید تصمیم نگرفته اند.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *