اسرائیل دوران نتانیاهو چه شکلی است؟

اسرائیل دوران نتانیاهو چه شکلی است؟

بعد از عملیات «طوفان الاقصی» اختلاف در اسرائیل به اوج خود رسیده و طبق نظرسنجی‌های انجام شده توسط رژیم صهیونیستی، بنیامین نتانیاهو ، منفورترین شخص معرفی شده است.

اسرائیل دوران نتانیاهو چه شکلی است؟

فارس پلاس؛ روایت روز – ۷ اکتبر روزی بود که هیمنه رژیم صهیونیستی زیر سوال رفت. عملیات طوفان الاقصی به اطلاعات و امنیت اسرائیل ضربه مهلکی زده و این موضوع باعث شده است اختلافات در سرزمین اشغالی به اوج خود برسد.

در اوایل سال جاری میلادی، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر، تمایل بیشتری برای لغو توافق با مخالفان و تعدیل پیشنهادات قضایی داشت، اما گمان می‌رفت که او گروگان خواسته‌های شرکای ائتلاف راست افراطی خود بوده که می‌توانند دولت را در صورت برآورده نشدن خواسته‌هایشان سرنگون کنند. همین موضوع باعث شد نتانیاهو دست به اصلاحات قضایی بزند. تا قبل از عملیات ۷ اکتبر، شهرک‌نشینان به صورت مرتب هر هفته در رابطه با اصلاحات قضایی نتانیاهو در تلاویو اعتراضات برگزار می‌کردند که برخی از این اعتراضات به خشونت نیز کشیده می‌شد.

نیروهای مقاومت فلسطین در ۷ اکتبر موفق شدند در عملیات طوفان الاقصی ضربه محکمی بر پیکره رژیم اشغالگر بزنند که در نوع خود بی‌نظیر به شمار می‌آید. عملیاتی که موجب به هلاکت رسیدن بیش از ۱۵۰۰ صهیونیست و زخمی شدن بیش از ۳ هزار تن دیگر شده و البته که ده‌ها صهیونیست نیز به اسارت جنبش مقاومت اسلامی فلسطین درآمده اند. بعد از این عملیات اختلاف را در اسرائیل به اوج خود رسیده است.

اخیرا شبکه ۱۳ تلویزیون ‎اسرائیل نظرسنجی انجام داده که از افزایش فشارها بر کابینه ‎نتانیاهو از زمان عملیات ‎طوفان الاقصی حکایت دارد، به نحوی که تنها ۱۸ درصد پرسش شوندگان از ادامه نخست وزیری وی حمایت به عمل می آورند. ۴۴ درصد از صهیونیست‌ها در پاسخ به این سوال که چه کسی بیشترین مسئولیت را در فاجعه ۷ اکتبر بر عهده دارند، از نتانیاهو به عنوان متهم ردیف اول این حادثه یاد می‌کنند. ۳۳ درصد از پرسش شوندگان ‎هرتصی هالوی رییس ستاد کل ارتش و ۵ درصد نیز ‎یوآف گالانت وزیر جنگ را مقصر این فاجعه می‌دانند.

۴۷ درصد پرسش شوندگان خواستار استعفای نتانیاهو پس از اتمام جنگ هستند. ۲۹ درصد نیز خواستار استعفای فوری نتانیاهو صرف نظر از وضعیت جنگی حاضر هستند و تنها ۱۸ درصد از ادامه فعالیت نتانیاهو در منصب نخست وزیری حمایت می‌کنند.

تایمز اسرائیل نیز در گزارشی مدعی شده است نتانیاهو از عملیات حماس خبر داشت و اجازه داد تا بهانه‌ای برای بمباران غزه داشته باشد، به همین دلیل ۸۰درصد از اسرائیلی‌ها معتقدند که او مسئول است!

روزنامه صهیونیستی جروزالم پست نتایج نظرسنجی را منتشر کرده که نشان می‌دهد از هر ۵ نفر صهیونیست، ۴ نفر نتانیاهو و دولتش را در اتفاقات اخیر مقصر می‌دانند. همچنین ۸۶% معتقدند حمله غافلگیرانه به غزه نشانه شکست رهبری اسرائیل است.

حالا بد یُمن بودن نتانیاهو به شهرک نشنیان اثبات شده و از روزهای اخیر در تظاهرات خود، شعارهای تندی علیه نتانیاهو سر می‌دهند. چند روز پیش بود که تظاهرات در شهر قدس برگزار شد که در آن معترضان خشمگین در مسیر خود به‌سوی خانۀ نتانیاهو با نیروهای امنیتی درگیر شدند و فریاد زدند: «نتانیاهو قاتل است».

حتی فراتر از شعارهای تند، تظاهرکنندگان با حماس بر سر نتانیاهو معامله می‌کنند. خانواده‌های اسرای اسرائیلی در تظاهرات چند روز پیش علیه نتانیاهو از جنبش حماس خواستند که فرزندانشان را در ازای به‌اسارت‌گرفتن نتانیاهو آزاد کند!

آنچه که در سرزمین اشغالی اتفاق می‌افتد نشان از اختلاف بزرگ بین صهیونیست‌ها است که این اختلاف همانند ضربه عملیات ۷ اکتبر گویا ترمیم نشدنی خواهد ماند.

پایان پیام/.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *