افزایش تمایل دانشمندان چینی به تَرک آمریکا

افزایش تمایل دانشمندان چینی به تَرک آمریکا

دولت آمریکا هنوز بر خلاف مواضع اعلامی خود، دانشمندان و محققان خارجی به ویژه آسیایی‌ها و البته چینی ها را به مثابه تهدیدات علیه امنیت ملی آمریکا در نظر می گیرد. دانشگاه‌ها و شرکت‌های آمریکایی فکر می‌کنند که تهدیداتی که از ناحیه چین با آنها رو به رو هستند به مراتب بزرگ‌تر از خطر از دست دادنِ محققان برجسته چینی است که در خاک آمریکا فعالیت دارند.

افزایش تمایل دانشمندان چینی به تَرک آمریکا

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها- الف نوشت: پایگاه خبری «مدرن دیپلماسی» در گزارشی به گرایش فزاینده محققان و دانشمندان چینیِ و آسیایی حاضر در آمریکا جهت عزیمت به چین و فعالیت در دانشگاه‌های چین پرداخته و به طور خاص به این نکته اشاره کرده است که رویکردهای سیاسی دولت آمریکا در برخورد با به ویژه دانشمندان چینی، علت اصلی این موضوع بوده است. مسأله‌ای که البته در نوع خود موقعیت چین از حیث برخورداری از ظرفیت‌های علمی دانشمندان شناخته شده در حوزه‌های مختلف علمی را نیز تقویت کرده و البته که با تنزل جایگاه آمریکا در این رابطه همراه بوده است.

پایگاه خبری مدرن دیپلماسی در گزارش خود می‌نویسد:

«سازمان موسوم به همکاری و توسعه اقتصادی(OECD) که جدای از نهادهای دولتی، میزبان 38 دولت نیز هست، به تازگی داده‌ها و اطلاعاتی جدیدی را منتشر کرده که نشان می‌دهند ایالات متحده آمریکا رقابت جهت جذب نخبگان علمی را به چین و دیگر کشورها واگذار می‌کند. در این رابطه، انیستیتو «کاتو» نیز گزارش می‌دهد که «سیاست چین جهت استخدام پژوهشگران و محققان در دانشگاه‌های چینی، در حالِ جواب دادن است».

سال 2021، ایالات متحده آمریکا شاهد از دست دادن شمار قابل توجهی از دانشمندانی بود که انتشارات معتبری را به ثبت رسانده بودند این در حالی است که در همین سال، چینی ها 2408 نویسنده در حوزه های علمی را به کشورشان جذب کردند. اگر این آمار را با سال 2017 مقایسه کنیم که در آن، آمریکا 4292 دانشمند را جذب کشور خود کرد و چین تنها 116 نفر را به کشورش جذب کرد، متوجه می شویم که تا چه حد وقوع تغییرات جدید، جدی و قابل توجه هستند.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی همچنین تأکید می‌کند که دانشمندان چینیِ بیشتری که پیشتر اقدام به ترک خاک کشورشان کرده بودند، اکنون بار دیگر به چین باز می‌گردند و دولت چین هم به آنها بهای بیشتری را می‌دهد. البته که در این زمینه به طور خاص سیاست‌های ضدچینیِ دولت ترامپ نیز اثرگذار بوده است و سبب شده تا محققان چینی به ویژه پس از پاندمی کرونا، حضور در کشور خود را به بودن در آمریکا ترجیح دهند.

به طور خاص در سال 2018، دولت ترامپ اقدامات تهدیدآمیز زیادی را هم علیه دانشمندان چینی و هم افراد و نهادهایی که به نوعی با چینی‌ها ارتباط داشتند، به اجرا درآورد. رویکردی که البته در نهایت به ضرر خودِ آمریکا تمام شد و گرایش بیشتر جامعه دانشگاهی و نخبگان علمی جهت حضور در چین را به همراه داشت.

در این راستا، «اندرو لیلیانگ» از مقام‌های قضایی ایالات متحده آمریکا اعتراف کرده است که ابتکارات دولت ترامپ، نوعی فضای وحشت را در میان محققان و پژوهشگران در آمریکا ایجاد کرد. بدون تردید چهره‌های دانشگاهی نمی‌خواهند به خاطر همکاری‌های علمی خود بازخواست شوند. اگر بنا باشد که دانشمندان چینی از کار در آمریکا وحشت داشته باشند، این بدان معناست که آمریکا دیگر از یافته‌ها و اکتشافات آنها نفع نمی‌برد و این چین است که برنده اصلی این معادله خواهد بود.

از این منظر، اگرچه وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده که ابتکارات آن علیه جامعه علمی چینیِ حاضر در آمریکا و سوظن واشینگتن به آنها در زمینه کمک‌هایشان به دولت چین جهت سرقت علمی و مالکیت فکری آمریکا کنار گذاشته شده، با این همه هنوز هم تردیدهای جدی در مورد کنار گذاشته شدن رویه‌های غیرعادلانه علیه دانشمندان چینی در خاک آمریکا وجود دارد. انیستیتو ملیِ بهداشت آمریکا هنوز به اخراج بیش از 100 دانشمند و محقق خود و همچنین متوقف کردن بیش از 150 پروژه تحقیقاتی که بیش از 80 درصد هر دو مورد مربوط به دانشمندان و پروژه‌های آسیایی بوده، به خود می‌بالد!

واقعیت این است که دولت آمریکا هنوز برخلاف مواضع اعلامی خود، دانشمندان و محققان خارجی به ویژه آسیایی‌ها و البته چینی‌ها را به مثابه تهدیدات علیه امنیت ملی آمریکا در نظر می‌گیرد. دانشگاه‌ها و شرکت‌های آمریکایی فکر می‌کنند که تهدیداتی که از ناحیه چین با آنها رو به رو هستند به مراتب بزرگتر از خطر از دست دادنِ محققان برجسته چینی است که در خاک آمریکا فعالیت دارند.»

پایان پیام/ت

*منبع

Abandoning the US, more scientists go to China

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *