بازخوانی اولین ترور پس از پیروزی انقلاب اسلامی

بازخوانی اولین ترور پس از پیروزی انقلاب اسلامی

نقش سپهبد قرنی در مبارزه با ضدانقلابیون کردستان و بی‌توجهی به دستورات وزیر کشور وقت، مورد استناد فرقانیان قرار می‌‏گرفت. طرح اولین ترور فرقان از سوی اکبر گودرزی و محمد متحدی رئیس شاخه‌ی نظامی، مطرح و در روز دوشنبه سوم اردیبهشت 1358، اجرایی شد.

بازخوانی اولین ترور پس از پیروزی انقلاب اسلامی

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها- مرکز اسناد انقلاب اسلامی نوشت: سرلشکر محمدولی قر‏نی، اولین رئیس ستاد مشترک ارتش پس از پیروزی انقلاب اسلامی که در مهار حوادث کردستان نقش مهمی ایفا کرده بود، در تاریخ ششم فروردین 1358 به دستور مهندس بازرگان، نخست‌وزیر دولت موقت، برکنار شد. یکی از مهم‌ترین علل برکناری قر‏نی، قاطعیت وی در برخورد با توطئه‌ی ضدانقلاب بود.

در این زمان از سوی گروه‌های مختلف، قرنی به‌ عنوان یکی از چهره‌های نظامی حکومت شاه مطرح می‌شد که سوابقش با سیاه‌نمایی هر چه شدیدتر در بیانیه‌ها و مطبوعات منعکس می‌شد. مورد آشکار دیگر در ترور سرلشکر قرنی را می‌توان در ادعای گروه فرقان مشاهده کرد. این گروه در ارگان خود، با بیان این سؤال که چرا قر‏نی در جریان مشارکتش در کودتا علیه شاه فقط سه سال به زندان رفته است، وی را محکوم به نفاق می‌کند. از طرفی نقش قرنی در مبارزه با ضدانقلابیون کردستان و بی‌توجهی به دستورات وزیر کشور وقت، مورد استناد فرقانیان قرار می‌‏گرفت. طرح اولین ترور فرقان از سوی اکبر گودرزی و محمد متحدی رئیس شاخه‌ی نظامی، مطرح و در روز دوشنبه سوم اردیبهشت 1358، اجرایی شد.

در اولین ترور، فرقانی‏‌ها اتاقی در هتل روبه‌روی منزل مسکونی محمدولی قرنی تهیه کردند و به صورت شبانه‌روزی رفت و آمدهای داخل خانه‏ او مورد کنترل آن‌ها قرار می‏‌گرفت. پس از مشخص‌ شدن زمان‏‌های ورود و خروج قر‌نی، تیم ترور که متشکل از چهار نفر بود این عملیات را انجام دادند. یکی از اعضای این تیم محسن (ابوالقاسم) سیاهپوش بود که عمل شناسایی از داخل هتل را برعهده داشت. به گفته‏ سیاهپوش وی تنها در کار شناسایی منزل قرنی در هتل روبه‌روی آن سکونت داشته، اما هنگام عملیات در محل نبوده و هتل را ترک کرده بود.

در بررسی پرونده حمید نیکنام، موارد زیر معلوم شده است: « طبق مدارک به دست آمده از هتل جم که در روی برگه‌ای رفت و آمد در منزل تیمسار قرنی کنترل شده، دست‌خط، متعلق به حمید نیکنام است که با علیرضا یوسفی‏‌نسب، به آن هتل رفته که علیرضا، با نام رضا نوبر، اتاق گرفته است.» حمید نیکنام معتقد است علیرضا یوسفی مسئول کنترل، ثبت رفت و آمد و یافتن فرصت مناسب جهت انجام ترور بوده است.

بر این اساس روز ترور نیکنام به همراه یوسفی از هتل خارج می‏‌شوند و بهرام آذرتیموری با موتور سیکلت درب منزل قرنی منتظر می‏‌ماند. غلامرضا یوسفی از باغبان منزل قرنی مراقبت کرده و حمید نیکنام به سراغ قرنی در درون خانه می‌‏رود. باغبان سعی دارد که در حیاط را ببندد که با شلیک نیکنام مواجه می‏‌شود.

گروه فرقان در اولین اعلامیه‏ ترور خود با بیان آیه‏‌ای از قرآن و قسمتی از کتاب اصول تفکر قرآنی، عناصر ضدانقلاب را دشمنان خدا و خلق معرفی کرده که در راستای مقاصد اهریمنانه‌ی خود از سیاست سرکوب و شکنجه استفاده می‏‌کنند. برای همین عاملین شکنجه و کشتار توده‏های خلق و انقلاب‏گران توحیدی باید در پیکار انقلابی نابود شوند. فرقان ریشه‌‏کن کردن این عناصر را هدفی کوتاه‌مدت دانسته و در مقابل هدف بلند‌مدت خود را برداشتن سدها و موانع دین خداوند از طریق مسدود کردن راه‌‏های فریب و نیرنگ اعلام می‌‏کند، چرا که از این طریق مردم به صورت آگاهانه و آزادانه دین خدا را پذیرا می‌‏شوند.

فرقان نمونه‌ی گویای این جنایت‏کاران خدانشناس را که عامل شکنجه و سرکوب، مایه‌ی فریب و نیرنگ و مانع تحقق اراده‏ خداوندی است، سرلشکر محمدولی قرنی معرفی می‏کند. آن‏گاه در این اعلامیه سوابق قرنی در حکومت پهلوی، مسئولیت وی به عنوان رئیس ستاد مشترک پس از انقلاب اسلامی و نقش وی در حوادث کردستان را بررسی و آن را نمونه‌ی بارز سرکوب و شکنجه از طرف قرنی می‏‌داند.

پایان پیام/ت

*منبع: کتاب جهل مقدس، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *