بازی پُرهزینه سوئد در زمین موساد

بازی پُرهزینه سوئد در زمین موساد

تفسیر سوء و عامدانه دادستان‌های سوئدی نسبت به قرآن‌سوزی و اسلام‌ستیزی محصول توافق سازمان اطلاعاتی این کشور (SAPO) و موساد است، توافقی که قطعا هزینه‌های زیادی برای استکهلم، تل‌آویو و دیگر بازیگران دخیل در این پروژه خطرناک در پی خواهد داشت.

بازی پُرهزینه سوئد در زمین موساد

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – نورنیوز نوشت: این روزها در کنار اعتراضات گسترده‌ای که از سوی مسلمانان و پیروان آخرین دین آسمانی درخصوص توهین و هتک حرمت غیرقابل بخشش سوئدی‌ها به قرآن کریم صورت گرفته، مباحثی در رسانه‌های سوئدی بر سر «چرایی اعطای مجوز دستگاه‌های امنیتی سوئد» به قرآن‌ستیزان برای انجام اقدامات وقیحانه آنها در جریان است.

برخی مقامات سوئدی مدعی هستند که ممنوعیت قرآن‌سوزی در فضای عمومی با توجه به قوانین این کشور، اقدامی دشوار خواهد بود، زیرا در این کشور اروپایی هیچ قانونی وجود ندارد که به طور خاص سوزاندن یا هتک حرمت قرآن یا کتاب‌های مقدس سایر ادیان را ممنوع اعلام کرده باشد!

این در حالی است که در یکی از بندهای قانون اساسی سوئد آمده است: «تحریک گروه‌هایی از مردم بر اساس نژاد، قومیت و مذهب ممنوع است.»

از سویی؛ بر همگان مسجل است که قرآن‌سوزی در مقابل سفارت عراق، مصداق عینی توهین به پیروان دین اسلام و تحریک مسلمانان است.

حال سؤال اینجاست که آیا دستگاه امنیتی سوئد چنین واقعیت واضح و مسجلی را درک نمی‌کند و آیا بر سر تفسیر و مصداق‌یابی صریح این قانون، مانعی وجود دارد؟!

در این میان؛ طی چند روز گذشته سخیف‌ترین توجیهات ممکن از سوی برخی سیاست‌مداران سوئدی و رسانه‌های حامی اسلام‌ستیزی بیان می‌شود که با هیچ عقل سلیمی قابل توجیه نیست.

به عنوان مثال گروهی از سیاست‌مداران مخالف ممنوعیت قرآن‌سوزی در سوئد می‌گویند: «چنین اعمالی دین اسلام و نه پیروان آن را هدف قرار می‌دهد، بنابراین چنین عملی انتقاد از دین تحت پوشش آزادی بیان است!»

این استدلال آن‌چنان سخیف است که مثلا بر پایه آن می‌توان گفت؛ می‌شود خاک کشور سوئد را بمباران کرد و کسی هم حق اعتراض و ناراحتی ندارد چون چنین اقدامی فقط «کشور سوئد» و نه شهروندان آن را هدف قرار داده است!!

موضوع دیگر اینکه؛ در سوئد تضمین‌هایی برای تجمعات و تظاهرات عمومی در قانون اساسی سوئد در نظر گرفته شده است و پلیس این کشور باید دلایل خاصی مانند وجود خطرات امنیتی را برای رد درخواست‌های برگزاری تظاهرات یا تجمعات اعتراضی بیان کند.

با این وجود؛ گرچه پلیس استکهلم در ماه فوریه دو درخواست متوالی آتش‌زدن قرآن‌ را با استناد به ارزیابی‌های سرویس‌های امنیتی رد کرد، اما دادگاه استیناف سوئد بعداً اعلام کرد که پلیس این کشور دلایل کافی برای ممنوع کردن قرآن‌سوزی ندارد و تصمیم گرفته شده توسط پلیس استکهلم را لغو کرد!

واقعیت امر این است که ساختار قضایی سوئد گرچه در ظاهر تلاش می‌کند خود را مستقل جلوه دهد، اما دستِ‌کم طی یک دهه اخیر ضمن هم‌افزایی پنهان با تعامل دستگاه امنیتی این کشور و موساد، تفسیر مُوَسّعی را از مقوله «اسلام‌ستیزی» در اسکاندیناوی ارائه داده و مطابق آن، توهین به تمامی نمادها و مصادیق اسلامی و حتی قرآن کریم را مجاز شمرده است!

چنانچه برخی شواهد نشان می‌دهد، تفسیر سوء و عامدانه دادستان‌های سوئدی نسبت به قرآن‌سوزی و اسلام‌ستیزی محصول توافق سازمان اطلاعاتی این کشور (SAPO) و موساد است، توافقی که قطعا هزینه‌های زیادی برای استکهلم، تل‌آویو و دیگر بازیگران دخیل در این پروژه خطرناک در پی خواهد داشت.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *