بسیج جامعه پزشکی؛ از تجمع و تهیه اقلام دارویی تا آمادگی اعزام به غزه

بسیج جامعه پزشکی؛ از تجمع و تهیه اقلام دارویی تا آمادگی اعزام به غزه

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی گفت: انشالله در چند روز آینده از طریق مرز رفح که به تازگی باز شده است، اقلام مورد نیاز کادر درمانی را به غزه ارسال خواهیم کرد.

بسیج جامعه پزشکی؛ از تجمع و  تهیه اقلام دارویی تا آمادگی اعزام به غزه

محمدحسین زارع زاده رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، در خصوص اقدامات انسان دوستانه مردم ایران و بسیج جامعه پزشکی برای حمایت از فلسطین، از آغاز جنگ غزه و اسرائیل تا کنون گفت: تاکنون بسیج جامعه پزشکی هم‌راستا با سایر ارگان‌های نظام، پیگیر حمایت و کمک‌رسانی به مردم غزه بوده و بیشتر در زمینه‌های تبیینی فعالیت داشته است.

وی در ادامه افزود: ایجاد هماهنگی‌های تجمعات کادر درمان در سراسر کشور که به منظور حمایت از مردم و کادر درمانی غزه صورت گرفته از جمله مهم‌ترین اقدامات سازمان بسیج جامعه پزشکی بوده است. تا به امروز حداقل دو بار کادر پزشکی تمام بیمارستان‌های کشور برای ابراز همدردی و اعلام آمادگی اعزام به غزه تجمع کرده‌اند.

زارع زاده در خصوص کادر پزشکی داوطلب اعزام به غزه توضیح داد: در روزهای ابتدایی جنگ غزه و اسرائیل، اعضای بسیج جامعه پزشکی دانشگاه تهران پویشی با عنوان «مرهم برای غزه» راه‌اندازی کردند که نزدیک به ۱۶ هزار نفر از کادر درمانی ایران به صورت داوطلبانه برای اعزام به غزه ثبت نام و اعلام آمادگی کردند. همچنین غیر از داوطلبان این پویش‌ هم، شاهد مراجعات تلفنی و حضوری جمع زیادی از کادر بهداشت و درمان کشور به مراکز بسیج جامعه پزشکی در سطح استان‌های مختلف بودیم.

وی در خصوص روند ارسال دارو و تجهیرات پزشکی به غزه گفت: برای تهیه اقلام دارویی و درمانی مورد نیاز بیمارستان‌های غزه لیستی تهیه و اقداماتی انجام شد است. اما تمام این اقدامات زمانی نتیجه خواهد داد که یک دسترسی و راه ارتباطی با مراکز درمانی غزه ایجاد شود؛ اما تا به امروز هیچگونه دسترسی به نوار غزه مهیا نبوده است.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی در خصوص تجهیزات ارسال شده توسط ایران توضیح داد: اما تاکنون یک هواپیما هلال‌احمر که حامل کمک‌های حمایتی ایران بود در مصر و کشتی ایرانی که برای ارسال کمک‌ها بارگیری شده بود، با همکاری و همراهی هلال‌احمر و سایرارگان‌هایی که مرتبط با مسائل علوم پزشکی هستند، به غزه ارسال شده است.

وی درباره شرایط بیمارستان‌ها و کادر پزشکی غزه بیان کرد: در این مدت کوتاه بالغ بر ۳۰۰ نفر از کادر بهداشت و درمان غزه شهید و تعداد زیادی از آنها مجروح و مصدوم شده‌اند. در حال حاضر در ایران این آمادگی وجود دارد تعدادی از اعضا کادر درمان که داوطلب برای اعزام به غزه هستند را، راهی کنیم اما هنوز شرایط مهیا نشده است.

زارع زاده درخصوص تغییر شرایط به دلیل آتش‌بس در غزه توضیح داد: در حال حاضر به دلیل آتش‌بسی که صورت گرفته، سکوت نسبی در غزه حاکم شده، اما همچنان بیمارستان‌ها به صورت کج‌ دار و مریز فعالیت‌هایشان را ادامه می‌دهند. انشالله بتوانیم در چند روز آینده از طریق مرز رفح که به تازگی باز شده است، کمی از اقلام مورد نیاز کادر درمانی غزه را ارسال کنیم.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *