تحلیل کلان‌داده | «طوفان الأقصی» در صدر توجه کاربران در فضای مجازی

تحلیل کلان‌داده | «طوفان الأقصی» در صدر توجه کاربران در فضای مجازی

بررسی داده‌های کاربران در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که عملیات «طوفان الأقصی» در ده روز اخیر در صدر داغ‌های فضای مجازی قرار گرفته است.

تحلیل کلان‌داده | «طوفان الأقصی» در صدر توجه کاربران در فضای مجازی

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، آمارهای منتشرشده از داده‌کاوی هشتگ‌ها در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که در واکنش به طوفان نیروهای حماس در مقابل رژیم صهیونیستی، طوفانی دیگر در فضای مجازی برپا بود و این موضوع از روز اجرای این عملیات، یعنی ۱۵ مهر تا مدت حدود ۱۰ روز، به داغ‌ترین ترندهای این شبکه‌ها تبدیل شده بود.

طوفان الاقصی نام رمز عملیاتی است که مبارزان مقاومت از نوار محاصره شده غزه، به شهرک‌های صهیونیست‌نشین نفوذ و در یک حمله بی‌سابقه ده‌ها شهرک را به دست گرفتند. رژیم موقت صهیونیستی که در پی این عملیات در شوک فرو رفته بود، حملات سنگین خود را به غزه آغاز و هم‌اکنون در حال جنگ با حماس است. در پی این اتفاقات بلافاصله فضای مجازی از اخبار و اطلاعات پر شد، تا جایی که حالا با حدود 10 روز از آن، همچنان شاهد پرداختن بسیاری از خبرگزاری‌ها و خبرنگاران جهان به جوانب مختلف این موضوع هستیم.

اما داده‌های شبکه‌های اجتماعی چه می‌گویند؟ یک مرکز پژوهشی با بررسی داده‌های فضای مجازی، به بررسی آماری پیرامون اخبار و واکنش‌ها به اتفاقات پیرامون عملیات طوفان الاقصی پرداخته است. این بررسی در پست‌های اینستاگرام، توییت‌ها و پست‌های کانال‌های تلگرامی انجام شده است. بررسی آمارها نشان می‌دهد در مجموع حدود 3.5 میلیون پست در فضای مجازی طی تنها ۸ روز، یعنی از ۱۵ تا ۲۳ مهرماه، مورد انتشار قرار گرفته است.
در بررسی جزئی‌تر و با نگاه موشکافانه به متن پست و توییت‌ها در هر بستر به تعداد تکرار هشتگ‌های پرتکرار نیز پرداخته شده است.

آنچنان که از داده‌ها برمی‌آید، در دو بستر تلگرام و ایکس، یا همان توییتر، هشتگ #طوفان_الاقصی بیشترین تکرار را در میان سایر هشتگ‌ها داشته که اختلاف آن در بستر توییتر با سایر هشتگ‌ها بسیار فاحش بوده است. این امر نشان می‌دهد حماس توانسته است توجهات را به حمله خود معطوف کند و عملیات خود را در صدر داغ‌های فضای مجازی قرار دهد. در این بین هشتگ‌های #اسراییل، #فلسطین و #غزه نیز در هر سه بستر جزء پرتکرارترین‌ها قابل مشاهده است.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *