حاشیه‌های جشن عقدکنان در مهمانی ده کیلومتری

حاشیه‌های جشن عقدکنان در مهمانی ده کیلومتری

موکب ازدواج آسان یکی از شلوغ‌ترین موکب‌ها بود. نه به این دلیل که تبلیغ ازدواج آسان می‌کرد یا هدیه خاصی به جوانان دم بخت می‌داد. یک گروه جهادی بانی جشن ازدواج شده بود و عروس و دامادی هم داوطلب شدند بی آرا ویرا و تشریفات، در موکب به عقد هم در بیایند. اما حاشیه‌های این جشن عقد شنیدنی بود.

حاشیه‌های جشن عقدکنان در مهمانی  ده کیلومتری

گروه زندگی؛ عطیه اکبری: دامنه برکت بعضی اتفاقات مثل خوان رحمتی می ماند که انتها ندارد و می‌توان تا مدت‌ها از آن گفت و نوشت. میهمانی ده کیلومتری عیدغدیر با حضور میلیونی عاشقان علی(ع) و آل علی در تهران هم از همین اتفاقات است که تا دلتان بخواهد روایت‌های ناب گفته نشده دارد.

در این چند روز کم از زیبایی‌های حضور باشکوه مردم نشنیدیم. از هر دری که فکرش را بکنید. اما ماجرای جشن عقدکنان در میهمانی ده کیلومتری عیدغدیر، با اختلاف می‌تواند متفاوت‌ترین یا شاید هم شیرین‌ترین اتفاق این رویداد باشد.

* هدیه موکب ازدواج به جوانان دم بخت

در هیاهوی میهمانی ده کیلومتری، به همت گروه جهادی «وصال مهدوی یاران رضوی» موکب ازدواج آسان یکی از شلوغ‌ترین موکب‌ها بود. نه به این دلیل که تبلیغ ازدواج آسان می‌کرد یا هدیه خاصی به جوانان دم بخت می‌داد. این گروه جهادی بانی جشن ازدواج واقعی شده بود و یک عروس و داماد هم داوطلب شدند زیر سایه پر مهر امیرالمؤمنین (ع) در موکب، پیوندزناشویی ببندند و بدون هیچ تشریفاتی به عقد هم در بیایند. بی اغراق می‌توان گفت این موکب با ترویج ازدواج آسان بهترین هدیه را به جوانان دم بخت داد.


جشن عقد زوج جوان در موکب

*این دو نفر تا ته خط ازدواج آسان را رفتند

شاید خیلی از زوج‌های جوانی که این روزها در تب و تاب برگزاری مراسم ازدواج هستند و دنبال فلان محضر و فلان تالار و بقیه مخلفات پر هزینه و گاها غیر ضروری ازدواجند، با شنیدن خبر جشن عقد در موکب حسابی تعجب کرده باشند و بگویند مگه میشه! مگه داریم! بله هم داریم و هم می‌شود. نمونه‌اش این زوج که در یک موکب پر از حال خوب و دعای خیر مردم ایران به عقد هم درآمدند. البته این زوج جوان تا ته خط ازدواج آسان را رفتند و همین حالا که ما این خبرخوب را به سمع و نظرتان می‌رسانیم به جای برگزاری جشن عروسی به سفر مشهد رفتند تا زندگی مشترکشان را به ساده‌ترین شکل ممکن و زیر سایه پر مهر امام رئوف آغاز کنند.

استقبال مردم از جشن عقد زوج جوان در موکب

*حاشیه‌های یک جشن ساده

جشن عقد در میهمانی ده کیلومتری عید غدیر از آن جشن عقدهای پر از حاشیه بود. مسئول گروه جهادی وصال یاران مهدوی کهید طولایی در ترویج ازدواج آسان دارد روایت این جشن عقد را از واکنش‌های مردم و زوج‌های جوان شروع می‌کند؛ «واقعیه؟ این جمله خیلی‌ها بود. وقتی به موکب ما می‌رسیدند و سفره عقد زیبا و عروس و داماد را می‌دیدند تعجبشان را با یک لبخند و جمله واقعیه! نشان می‌دادند و فکر می‌کردند ما یک زن وشوهر جوان را نشاندیم پای سفره عقد تا تبلیغ ازدواج کنیم. اما وقتی چشمشان به عاقد می‌خورد که آماده خواندن خطبه است واقعاً باورشان می‌شد این دختر و پسر جوان قرار است در همین موکب به عقد هم در بیایند و جالب بود که خیلی‌ها می‌ایستادند به تماشای مراسم.»

لحظه بله گفتن عروس خانم در موکب و خوشحالی حاضران

*شاهدان عقد

صدای سوت و کف و هلهله موکب ازدواج آسان در خیابان انقلاب پیچیده بود و زورش به سر و صداهای دیگر می‌چربید. آنقدرکه وقتی عاقد شروع کرد به خواندن خطبه عقد زوج جوان الحمدُ ِلله الذی أحَلَّ النِکاحَ… لحظه به لحظه به تعداد شاهدان این عقد خاطره انگیز اضافه می‌شد. این‌ها را «سمیه آقاداوری»؛ مسئول گروه جهادی برگزار کننده این جشن می‌گوید؛ «بازار عکس سلفی با عروس و داماد هم داغ داغ بود. در خیابان انقلاب صدای مولودی عید غدیر و عاقد در هم پیچیده بود. فضا حسابی دیدنی و معنوی بود. مادرها دست به سینه گذاشته بودند و برای خوشبختی عروس و داماد جوان دعا می‌کردند. مهر این جشن عقد ساده آنقدر به دل میهمانان پیاده روی ده کیلومتری غدیر نشسته بود که دخترخانم‌های جوان از عروس و داماد اجازه می‌گرفتند تا سفره عقد بالای سر عروس و داماد را نگه دارند وکار به جایی رسید که دخترها نوبتی می‌آمدند و قند می‌سابیدند و دعای خیر می‌کردند و وقتی عروس خانم بله را گفت یک جمعیت زیادی از خانم‌ها همه با هم هلهله کنان بودند.»

*چشم روشنی سادات به عروس و داماد

روزی که عروس ۱۸ ساله و آقا داماد ۲۳ ساله تصمیم گرفتند با برگزاری مراسم عقدشان در موکب مهمونی ده کیلومتری نشان دهند که مهم‌ترین نشانه پیروان راه امیرالمؤمنین ساده زیستی است و آن را در عمل به همه جوان‌ها نشان دهند فکرش را هم نمی‌کردند مراسمشان اینقدر کام مردم را شیرین کند، این همه دعا بدرقه راه زندگی‌شان شود و علاوه بر برکت معنوی رزق مادی هم برایشان داشته باشد.

آقا داوری؛ بانی جشن عقد می‌گوید: «مردم حسابی هیجان زده بودند از تماشای مراسم عقد این زوج در مهمونی عید غدیر. همه علاوه بر دعای خیر چشم روشنی می‌دادند. از ۱۰ هزار تومان و ۵۰ هزار تومان تا رقم‌های بالاتر و خلاصه شاهدان عقد هشت میلیون تومان کادو دادند به عروس و داماد ما. اما هدیه سادات چیز دیگری بود. هر ساداتی که از جلوی موکب ازدواج رد می‌شد و چشمش به عروس و داماد می‌خورد، می‌ایستاد. می‌گفت من سید هستم و کادوی تبرکی می‌داد و یک دعای خیر ویژه هم بدرقه زندگی‌شان می‌کرد.»


تعدادی از اعضای گروه جهادی وصال مهدوی یاران رضوی

*آن روز فرم همسرگزینی کم آوردیم

اما برگزاری جشن عقد همه اتفاقی نبود که در موکب ازدواج آسان افتاد. از آنجا که فعالیت اصلی گروه جهادی وصال مهدوی یاران رضوی، واسطه گری در ازدواج و فراهم کردن مقدمات ازدواج آسان برای زوجین هست، در روز عیدغدیر هم از این رسالت کوتاه نیامدند و فرم‌هایی را آماده کرده بودند برای دختر و پسران مجرد دم بخت که از قضا جشن عقد موکب بهانه‌ای شد برای افزایش استقبال از این نوع واسطه گری و تسهیل در ازدواج. سمیه آقا داوری می‌گوید: «جوان‌ها با پر کردن فرم همسرگزینی از مسئولان گروه جهادی خواستند برای پیدا کردن شریک زندگی، کمکشان کنند. جالب است که آن روز فرم کم آوردیم اینقدر که متقاضیان ازدواج زیاد بودند. یک خانمی آمد و برای هفت، هشت نفر از اعضای خانواده و فامیلش که مجرد بودند فرم پر کرد. در میهمانی ده کیلومتری غدیر جوان‌ها از همه اقشار بودند. مذهبی، معمولی. دختران خیلی محجبه، دختران کمی شل حجاب و این تنوع در متقاضیان همسرگزینی هم وجود داشت.»


ازدواج آسان به همت یک گروه جهادی

*این گروه جهادی واسطه ۵۰۰ ازدواج شد

از عروس و داماد و جشن عقد و هلهله و حاشیه‌های عقدکنان گفتیم و نوبتی هم که باشد نوبت بانی این جشن بود و گروه جهادی «وصال مهدوی یاران رضوی» که الحق شایسته یک خدا قوت جانانه‌اند. از مسئول گروه می‌خواهیم تجربه اتفاقات مشابه را با ما در میان بگذارد که می‌گوید: «ما در مراسم مشابه مثل مهمونی ده کیلومتری سال گذشته یا مراسم دیگر موکب داریم. در جشن‌ها سفره عقد هم می‌انداختیم. اما برای اولین بار بود که در موکب جشن عقدکنان داشتیم. با چند زوجی که واسطه آشنایی‌شان بودیم و قرار و مدار عقد را گذاشته بودندموضوع را مطرح کردیم. محدودیت فضا داشتیم وگرنه شاید جشن عقد کنان را برای چند زوج برگزار می‌کردیم.»

مخلص کلام اینکه سمیه آقا داوری حرف‌های زیادی برای گفتن داشت. اینکه از وقتی چراغ گروه جهادی‌شان را روشن کردند تا به حال واسطه ازدواج بیش از ۵۰۰ زوج بودند. البته فقط واسطه گری نمی‌کنند و دست پرتوانی هم در فراهم کردن همه مقدمات ازدواج آسان دارند. از اشتغالزایی برای جوانان دم بخت و وام دادن به آنها تا هماهنگی با تالارها و پرداخت هزینه‌های جانبی ضروری برای زوجینی که توان مالی پایینی دارند. کارنامه پربار این گروه جهادی نشان می‌دهد با همدلی و همراهی و عزم جزم سخت‌ترین و کورترین گره‌ها را می‌توان باز کرد.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *