حذف هدفمند محتواهای فلسطینی‌ها در شبکه‌های اجتماعی در پی اولتیماتوم اتحادیه اروپا

حذف هدفمند محتواهای فلسطینی‌ها در شبکه‌های اجتماعی در پی اولتیماتوم اتحادیه اروپا

بعد از هشدار اتحادیه اروپا به شبکه‌های اجتماعی در خصوص محتواهای مربوط به تحولات فلسطین، «ایکس«(توییتر) و «متا» اعلام کردند حساب‌های مرتبط با جنبش مقاومت حماس را حذف کرده‌اند. حالا یوتیوب نیز هشدار دریافت کرده‌است.

حذف هدفمند محتواهای فلسطینی‌ها در شبکه‌های اجتماعی در پی اولتیماتوم اتحادیه اروپا

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، روزهای گذشته شبکه اجتماعی ایکس(توییتر سابق) اعلام کرد که حساب‌های وابسته به جنبش مقاومت حماس که به ادعای این پلتفرم در جهت یهود ستیزی، نفرت پراکنی و اخبار جعلی فعالیت داشته‌اند را حذف کرده است.

چند روز پیش بود که اتحادیه اروپا نسبت به انتشار محتواهای مربوط به مقاومت فلسطینی‌ها و عملیات «طوفان الأقصی» به ایلان ماسک هشدار داد. این نهاد اروپایی برای ماسک ضرب العجل 24 ساعته مشخص کرده بود تا نسبت به آنچه آن ها «اطلاعات نادرست» می خوانند پاسخگو باشد.

تیری برتون، مسئول تنظیم شبکه‌های اجتماعی در اتحادیه اروپا، خطاب به ماسک گفته بود: «ما به دنبال حملات حماس به اسرائیل، نشانه هایی داریم که نشان می دهد از پلتفرم شما برای انتشار محتوای غیرقانونی و اطلاعات نادرست در اتحادیه اروپا استفاده می شود.»

او از ایکس خواسته بود که ظرف 24 ساعت پاسخ دهد و همچنین با یوروپل، آژانس هماهنگ کننده پلیس اتحادیه اروپا در تماس باشد.

برتون با اشاره به قانون جدید خدمات دیجیتال اتحادیه اروپا که پلتفرم های آنلاین را تنظیم می کند، گفت: «ما پاسخ شما را در پرونده ارزیابی خود در مورد مطابقت شما با قانون خدمات دیجیتال قرار خواهیم داد.»

در این بیانیه آمده است: «به شما یادآوری می‌کنم که پس از آغاز تحقیقات احتمالی و یافتن عدم انطباق، مجازات‌هایی قابل اعمال است.»

اکنون و بعد از این اقدام اروپایی ها حساب های وابسته به حماس توسط ایکس حذف شده اند. این شرکت گفت که حساب‌های تازه ایجاد شده وابسته به حماس را حذف و سیاست‌های خود را به‌روزرسانی کرده است که آنچه را این پلتفرم ارزش خبری می‌داند، در نظر گرفته باشد. این پلتفرم در روز دوشنبه اعلام کرده بود بیش از 50 میلیون پست در ایکس درباره درگیری وجود داشته است.

حالا متا هم اعلام کرده اقداماتی را برای حذف اطلاعات مرتبط با حماس در پلتفرم‌های خود انجام می‌دهد. این پلتفرم اعلام کرده «بیش از 795هزار محتوای عبری یا عربی را حذف یا به عنوان مزاحم علامت گذاری کرده است.»

از طرفی امروز این اتحادیه نامه ای به ساندار پیچای، مدیرعامل آلفابت نیز ارسال کرده و به آنها هم در زمینه ویدئوهای منتشر شده در یوتیوب هشدار داده است که سخنگوی یوتیوب در پاسخ به اروپایی ها اعلام کرد:«ما ده‌ها هزار ویدئوی مضر را حذف کرده‌ایم و صدها کانال را بسته‌ایم.»

کارشناسان حوزه بین‌الملل می‌گویند کشورهای اروپایی علاوه بر رسانه‌های رسمی در تلاش هستند تا به سانسور اخبار در مورد فاجعه ای که در سرزمین های اشغالی در حال وقوع است ادامه دهند. آن ها با هر اقدامی از جمله تهدید به مجازات در تلاش هستند تا نگذارند حقیقت آن چه در سرزمین های اشغالی در حال وقوع است منتشر شود و در واقع سیاستمداران حتی در زمان جنگ نیز در شبکه های اجتماعی دخل و تصرف دارند تا مطابق با خواسته های خود اخبار را بازنویسی کنند.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *