حریرِ بهشت میراث امام (ره) برای دختران انقلاب

حریرِ بهشت میراث امام (ره) برای دختران انقلاب

بعد از اینکه انقلاب اسلامی پیروز شد، مردم با رأی 98 درصدی اسلام را خواستند و حجاب هم جزو ذات انسان و اصول اسلام است.

حریرِ بهشت میراث امام (ره) برای دختران انقلاب

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، بهمن‌ماه به نیمه رسیده بود که خورشید از میانِ آسمان ابری طلوع کرد و ستاره‌ها یکی‌یکی در پسِ دمیدن بامداد، غروب کردند. ابرها سنگین و سیاه، پهنه‌ی آفتاب صبحگاهی را پوشاندند اما نیروی نور، شگرف‌تر از آن بود که نتواند تاریکیِ شب را از چهره‌ی آسمان بزداید.

زمستان فصل مدرسه بود و بهمن‌ماه نگین درخشان کلاس‌های درس. نگینی که ودیعه‌ی معلم بود بر پیشانی دفترهای سپید آموزه‌های ما. آموزه‌های گرانقدری که چراغ راه زندگی‌مان می‌شد و آگاهی می‌دمید در تمام لحظاتی که نیازِ حیات یک دختر مسلمان و انقلابی است برای زیستن در این دنیای فانی.

بهمن‌ماه همه ساله سرشار از عطر امام، بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی ایران است و درسی که خانم معلم در آن بهمن‌ماه ابری به ما داد نامش بود: "حریری از جنس بهشت". آسمان در بهمن‌ماه آن روز تا پایان کلاس درس ابری باقی ماند. گویی فضای لایتناهی منظومه‌ شمسی نیز به یاری خانم معلم آمده بود برای تدریس آینه‌ی نور و سوره‌ی بیداری، فصلی تابان از فروغِ آفتاب حضرت فاطمه‌ی زهرا(س). بانویی که چادرش شفاعت و رحمت است و مظهر ایمان و زهد و پرهیزکاری.

تقویت منزلت زن با انقلاب خمینی

دیگر همه‌ی دانش‌آموزان کلاس داستانِ انقلاب امام خمینی(ره) را می‌دانستند. انقلابی که اهمیتش فراتر از تغییر یک نظام سیاسی بود. آسایش فردی و اجتماعی، تحکیم بنیان خانواده، از بُن برکندن بی‌بندوباری، جلب رضایت خدا و عمل به موازین دین اسلام بخشی از اهداف انقلابِ مقدس‌مان بود. انقلاب امامِ ما استحاله‌ای برای بخشیدن زینت دینِ بر تاروپود هویت زنان و مردان و جوانان و کودکان سرزمین‌مان بود.

خانم معلم که وارد کلاس شد، پنجره را به سمتِ آسمان گشود و درس را شروع کرد. آغاز درس تصاویرِ پشت سرهمی از پروژکتور بود که بر وایت‌برد سفید کلاس نقش ‌بست. تصاویر مبارزان انقلابی و خیل عظیم مردمی که به راهپیمایی علیه نظام ستم‌شاهی پیوسته بودند. زنانِ انقلابی با مشت‌های گره کرده در میان جمعیت شعار می‌دادند. زنانی که حضرت امام برای تقویت شأن و منزلت‌ِشان برنامه‌های زیادی داشت.

بی‌عفتی نقطه مقابل آزادی است

خانم معلم توجه بچه‌ها را تصاویر جلب کرد و ادامه داد: حضرت امام(ره) از ابتدای شکل‌گیری مبارزات خویش به صورت صریح و قاطع بر لزوم رعایت صحیح ارزش‌ها و موازین اسلامی تاکید می‌کرد و آزادی و ترقی جامعه را در چارچوب رعایت ارزش‌های مترقی اسلامی می‌دانست.

او گفت: حضرت امام (ره) از جوانان، دختران و پسران، می‌خواست که استقلال و آزادی و ارزش‌های انسانی را، ولو با تحمل زحمت و رنج، فدای تجملات و عشرت و بی‌بند و باری نکنند. باید همیشه به یاد داشته باشید که اسلام با آزادی مخالفتی ندارد اما با آنچه خلاف عفت باشد،‏ مبارزه می‌کند.

گلبرگی از جنسِ حریر بهشتی

خانم معلم عادت داشت در هنگام صحبت کردن به چشم‌هامان نگاه کند. او به دنبال تاثیر کلامش بر ذهن و روح و جانِ ما بود و چشم‌های بچه‌ها شاهدی بود بر جذبه‌ی کلماتش از تفسیر و تبیین یکی از ریشه‌های تنومند انقلاب اسلامی. ریشه‌ای که گُل عفاف و حیا ثمره‌اش بود. گلی با گلبرگ‌هایی از جنسِ حریر بهشتی. بهشتی که عطر خوشِ پاکدامنی داشت.

او ادامه داد: امام(ره) عنوان کرده‌اند که حجابی که اسلام قرار داده است، برای حفظ حرمت و ارزش‌های دختران ماست. اسلام هیچ‌گاه مخالف آزادی زنان نیست. بر عکس اسلام با مفهوم زن به عنوان شیء مخالفت کرده است. زن مساوی مرد است و مانند مرد آزاد است که سرنوشت و فعالیتهای خود را انتخاب کن و ما می‌خواهیم که زنان را از عواملی که آنان را در جامعه تهدید می‌کنند، مصون نگه داریم.

خانم معلم گفت: بعد از اینکه انقلاب اسلامی پیروز شد، مردم با رأی 98 درصدی اسلام را خواستند و حجاب هم جزو ذات انسان و اصول اسلام است. امام خمینی(ره) در زمان پیروزی انقلاب اسلامی حتی مطرح کردند که حجاب تنها برای ایران نیست بلکه اصل اسلام و برای همه مردم جهان باید باشد.

الگوی زن مسلمان

درس که به اینجا رسید خانم معلم در انتظار سوالات بچه‌ها بود. خانم معلم همیشه سوالات را از نگاه‌ِ پرسشگرمان می‌خواند. پرسش‌هایی که هیچ‌گاه بی‌جواب نمی‌ماندند. خانم معلم لبخند زد و از ما خواست که یک الگو برای پایبندی به حجاب و عفاف داشته باشیم و همه در دل می‌دانستیم که الگوی یک زن مسلمان کیست؟ حضرت فاطمه (س) دختر پیامبر خدا.

خانم معلم گفت: زبانِ الگو، زبان عمل است و تاثیری که الگو برافراد می‌گذارد، ماندنی‌تر ازگفتار است. شاید شما بپرسید آیا حضرت زهرا(س) تنها الگوی زنان است یا الگوی تمام انسان‌هاست؟ پاسخ این است که زهرای مرضیه الگوی ایده‌آل یک انسان کامل است درمظهر زن بودن.

نورِ هدایت

او ادامه داد: یک زن مسلمان هرگز فرمان خداوند متعال را در مورد حفظ عفت و عصمت فراموش نمى‌‌کند و در طول زندگى از حجاب خود همانند گوهرى گرانبها پاسدارى مى‌کند تا با سلاح طهارت، از پایداری و استحکام خانواده و جامعه خود حفاظت کند.

خانم معلم از پنجره‌ی کلاس به بیرون نگریست و آرام و پرصلابت گفت: ائمه‌ی اطهار و دین اسلام همانند خورشیداَند. خورشیدی که نورِ تابانش پشت هیچ ابری پنهان نمی‌ماند چون ذاتش بخشش روشنی به زمین و انسان‌هاست و این نور، نورِ هدایت الهی است. انقلابِ حضرت امام خمینی(ره) نیز در پی گسترش این نور هدایت در دل تمامی انسان‌هاست.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *