«خادمان غدیر» و جشن جالب برای مردم جنوب تهران+عکس

«خادمان غدیر» و جشن جالب برای مردم جنوب تهران+عکس

امسال «ایران آینده ۲» با شعار «جشن رویایی قهرمانان ایرانی» در جنوب تهران برگزار می‌شود. در این رویداد در کنار اجرای برنامه‌های متنوع تفریحی و فرهنگی، نوجوانان و جوانان برای شرکت در جشن 10 کیلومتری غدیر آماده می‌شوند.

«خادمان غدیر» و جشن جالب برای مردم جنوب تهران+عکس

به گزارش خبرنگار فرهنگ عمومی، «ایران آینده ۲» با شعار محوری «جشن رویایی قهرمانان ایرانی» این روزها به همت سازمان فرهنگی هنری شهر تهران برگزار می‌شود و این برنامه تا عید غدیر ادامه دارد.

حسین شکیب‌راد، رئیس فرهنگسرای رازی می‌گوید: ایران آینده سال گذشته برای نخستین‌بار برنامه‌ریزی و با حضور فرهنگسراهای مناطق ۲۲ گانه شهر تهران در باغ کتاب برگزار شد. امسال این رویداد در دومین دوره به یک محله جنوبی در تهران رفته و به صورت متمرکز در فرهنگسرای رازی برگزار می‌شود.

یک سوله پر از کنسول بازی!

فرهنگسرای رازی واقع در محله گمرک تهران است. در فضای باز مقابل فرهنگسرا، داخل پارک رازی، پر از غرفه‌هایی است که برای این جشنواره برپا شده و برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری سرگرم‌کننده‌ای به نوجوانان و خانواده‌هایشان ارائه می‌دهد. ضلع غربی پارک، یک سوله بزرگ، پر از کامپیوتر و کنسول بازی انتظار نوجوانان را می‌کشد تا دقایقی به بازی‌های دیجیتال رو بیاورند و با خیال راحت بازی کنند. احتمالا این غرفه جذاب‌ترین بخش جشنواره برای نوجوانان باشد.

بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در برگزاری این بخش از جشنواره مشارکت دارد و تلاش می‌کند تا علاوه بر ایجاد فضایی شاد و سرگرم‌کننده برای نوجوانان، سواد بازی‌های کامپیوتری را نیز به خانواده‌ها آموزش بدهند. توجه به نظام رده‌بندی سنی باز‌ی‌های رایانه‌ای یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در اینجا به خانواده‌ها گوشزد می‌شود.

درست در نقطه مقابل غرفه بازی‌های دیجیتال، یعنی در ضلع شرقی پارک رازی، یک فضای بزرگ ورزشی برای نوجوانان و خانواده‌ها فراهم شده است تا آنهایی که اهل ورزش‌ هستند نیز چند دقیقه‌ای به فعالیت بدنی بپردازند. تنیس روی میز طرفداران خاص خود را دارد و صخره‌نوردی راپل نیز از حضور نوجوانان خالی نمی‌شود. در این بین لیزرتگ پینت‌بال نیز یک تجربه جدید ورزشی برای بچه‌ها به شمار می‌رود.

۱۵۰۰ نوجوان خادم میهمانی ۱۰ کیلومتری غدیر

روز جمعه هم‌زمان با عید غدیر قرار است بزرگترین مهمانی شیعیان در دنیا در کشورمان برپا شود؛ برنامه‌ای با عنوان میهمانی ۱۰ کیلومتری غدیر. در این جشن هر کس هر آنچه در توانش است، برای امام علی علیه السلام خرج خواهد کرد. اما نوجوانان در کجای این مهمانی مشارکت دارند؟ خادمی اهل بیت بزرگترین افتخاری است که هر کس می‌تواند برای اهل بیت انجام دهد و نوجوانان ایرانی در اینجا نیز پیش‌قدم‌اند.

رئیس فرهنگسرای رازی در حالی که حال و هوای نوجوانان حاضر در جشن روایی قهرزمانان ایرانی را توصیف می‌کند، می‌گوید: اینجا نوجوانان حال و هوای متفاوتی دارند. هر کدام به بهانه‌های مختلف در این جشن شرکت کرده و خود را برای عید بزرگ غدیر آماده می‌کنند. همچنین طرح «خادمان غدیر» ابتکاری است که به مناسبت فرا رسیدن عید غدیر در دومین جشنواره ایران آینده تدارک دیده شده است. نوجوانانی که قصد خادمی در مهمانی بزرگ ۱۰ کیلومتری عید غدیر را دارند، باید به غرفه آن در پارک رازی مراجعه کرده و ثبت‌نام کنند. تاکنون بیش از یک هزار و ۵۰۰ نوجوانان برای خادمی در مهمانی ۱۰ کیلومتری اعلام آمادگی کرده‌اند. این غرفه تا پایان جشنواره، پذیرای نوجوانان خواهد بود.

صندلی داغ نوجوانی در «کافه فلسفه» و «بچه‌های رستا»

مخاطب اصلی «ایران آینده» نوجوانان هستند. پس طبیعی است که در همه برنامه‌ها ردپایی از مخاطب نوجوان دیده شود. «کافه فلسفه» و «بچه‌های رستا» دو فضایی تخصصی است که با هدف ایجاد فضایی امن برای گفت‌وگوهای نوجوانان با هم سن و سالان خود ایجاد شده است. جمعی از نوجوانان در کافه فلسفه گردهم جمع شده و با یک طرح موضوع، درباره دغدغه‌های خود سخن می‌گویند.

غرفه بچه‌های رستا نیز همیشه پر از نوجوانانی است که فرصتی پیدا کردند تا سؤالات خود را در جمعی دوستانه مطرح کرده و پاسخ‌های دقیقی دریافت کنند. یک مربی در غرفه حضور دارد و تلاش می‌کند به سوالات گوناگون نوجوانان پاسخ دهد. خود نوجوانان نیز مشارکت فعالی در بحث‌ها دارند.

یک مسابقه خوشمزه؛ دختران برنده‌اند یا پسران؟

در جشنواره «ایران آینده ۲» یک مسابقه جذاب و دیدنی هم برپاست؛ مسابقه‌ای که دختران نوجوان در آن متبحرند، اما پسران هم دست‌کمی ندارند. غرفه مسابقه آشپزی فضایی متفاوت برای یک رقابت مهیج نوجوانانه فراهم کرده است.

گروه‌های مختلف برای تهیه و پخت یک غذا دعوت شده و در زمانی معین باید به رقابت با یکدیگر بپردازند. در نهایت دست پخت آنها توسط گروهی از داوران، داوری شده و گروه برتر معرفی می‌شوند. بعد از آماده شدن غذاها، غرفه آشپزی تبدیل به بخش خوشمزه جشنواره می‌شود. البته اگر قدرت ریسک داشته باشید و هوس خوردن غذا از دست پخت نوجوانان به سرتان بزند!

به گزارش فارس، فرهنگسراهای تهران هم برای برپایی غرفه در جشن ۱۰ کیلومتری غدیر اعلام آمادگی کرده‌اند. قرار است این غرفه‌ها توسط جوانان و نوجوانان محلات اداره شود. جشن ۱۰ کیلومتری غدیر جمعه از ساعت ۱۸ تا ۲۲ از میدان امام حسین (ع) تا میدان آزادی برگزار می‌شود.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *