خبرخوب| درمان سرطان خون و سینه با داروی ایرانی

خبرخوب| درمان سرطان خون و سینه با داروی ایرانی

روزنامه گاردین در گزارشی نوشته که برخی جوانان آمریکایی برای درک علت پایداری فلسطینی ها شروع به خواندن و یادگیری قرآن کرده اند. چه مقدمه ای از این بهتر برای ورود به بسته خبرخوب امروز؛ تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل…

خبرخوب| درمان سرطان خون و سینه با داروی ایرانی

گروه خبر خوب: در یک ماه گذشته مرزهای خبرخوب مان را به کل دنیا تسری دادیم و برای این کار هم دلیل داشتیم. اگر رسالت خبرخوب افزایش ایمان و صبر و امید و مبارزه با ظلم باشد، همه این مفاهیم در این روزهای فلسطین و غزه وجود داشت و فراتر از آن، جنگ نابرابر در غزه مرزهای مبارزه با ظلم را حتی در دنیا هم جابه جا کرد و همه مردم دنیا علیه ظلم 70 ساله رژیم صهیونیستی به پا خواستنند.حالا امروز، حال غزه دیدنی است و پس از برقراری آتش بس موقت تعدادی از زندانیان فلسطینی بعد از چند سال از زندان های رژیم صهیونیستی آزاد شدند. بسیاری از اهالی غزه به خانه هایشان برگشته اند و وسط همه خانه های ویران شده می ایستند و هنوز می خندند. پیرمرد با صدای رسا می گوید تا حالا دوبار خانه ام را خراب کرده اند و دوباره ساخته ام این بار هم می سازم. آنچه مردم دنیا را این روزها متحیر کرده از این همه صبر مردم غزه، قدرت ایمان این مردمان است.

با این مقدمه در ابتدای بسته خبر خوب امروز کمی با هم زیبایی و لبخند ببینیم از غزه.

زندگی در غزه جریان دارد


افزایش سن امید به زندگی در ایران

*وقتی سن فقط یک عدد نیست

سن امید به زندگی در ایران 75 ساله شد. این خبر خوشحال کننده را مدیر کل مرکز توسعه مدیریت وزارت کشور داده است . البته این سن فقط یک عدد نیست. کلی مفهوم و ماجرا پشت سن امید به زندگی قرار دارد. خودمانی و عامیانه اش را اگر قرار باشد بگوییم این است که شاخص امید به زندگی نشان می دهد متوسط طول عمر در یک جامعه چند سال است. هر چه شاخص های بهداشتی و همچنین درمانی در کشوری بهتر باشد، سن امید به زندگی هم بیشتر می شود. به همین دلیل این شاخص یکی از شاخص های سنجش پیشرفت و عقب ماندگی کشورها هم به حساب می آید.


دستگاه حکاکی روی جواهر با دقت بالا

*دستگاه حکاکی روی طلا و صادرات به اروپا و آسیا

حتما این دعا را از زبان مادربزرگ ها شنیده اید:«الهی دست به خاکستر بزنی طلا بشه!» این جمله راست کار دانش بنیان هاست که دست روی هر پدیده ای بگذارند از خاکسترش طلا می سازند و یک مدل ایرانی و وطنی اش را می سازند و راهی بازار می کنند.

حالا نوبتی هم که باشد نوبت ساخت دستگاه حکاکی لیزر با قابلیت حک روی الماس و طلا است. محمد صابری یکی از محققان طرح ساخت این دستگاه گفته که این لیزر یکی از پرکاربردترین لیزرها در صنعت تولید جواهرات است که با وضوح 5میکرومتر ساخته شده وعلاوه بر تجاری‌سازی در کشور به کشورهای آسیایی و اروپایی هم صادر شده است.


گزارش روزنامه گاردین

*عدو شود سبب خیر، اگر خدا خواهد…

از قدیم و ندیم گفته اند که عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. این خبر روزنامه گاردین را که بخوانید دستتان می آید که اوضاع از چه قرار است و چرا می گوییم عدو سبب خیر می شود. روزنامه گاردین در گزارشی نوشته که جوانان آمریکایی برای درک علت پایداری مسلمانان فلسطینی، شروع به یادگیری قرآن کرده‌اند. خوانندگان قرآن، مضامینی را پیدا می‌کنند که با ارزش‌های آن‌ها هم‌خوانی دارد، چون آن‌ها به‌دنبال افزایش همدلی با دینی هستند که مدت‌ها در غرب مورد تحقیر قرار گرفته اند.

منبع:https://amp.theguardian.com/books/2023/nov/20/palestine-quran-islam-americans-tiktok


صرفه جویی 25 میلیون دلاری ارزی با یک داروی ایرانی ضدسرطان

*درمان سرطان خون و سینه با یک داروی ایرانی

هر دم از این باغ بری می رسد تازه تر از تازه تری می رسد. این خبر حکایت ایران است و محققان جوان و دانش بنیان ها که برای هر مشکل چاره ای دارند. متخصصان یک شرکت دانش بنیان به کمک دانش بومی در حوزه نانو موفق شدند یک داروی ضد سرطان برای درمان سرطان خون و پستان بدون عوارض جانبی تولید کنند که تولید این دارو سالانه 25 میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور به همراه دارد.

این داروی خاص درمان سرطان ماجراهایی داشته و تا پیش از این یک مدل خارجی اش در بازار وجود داشته به نام «دوکسوروبیسین لیپوزومال» که در درمان سرطان خون موثر بوده اما کلی عوارض جانبی داشته و گاهی مواقع آسیب های جدی را به قلب وارد می کرده است.

تا اینکه چند سال قبل، یک شرکت آمریکایی، دارویی را وارد بازار کرد که عوارض جانبی دوکسوروبیسین را کاهش داد اما قیمتش سر به فلک می کشید و هر ویال آن به مبلغ 600 تا 900 دلار به فروش می رسید.

اما یک شرکت دانش بنیان نوع ایرانی همین دارو را تولید کرده با قیمت پایین تر و کلی فواید دیگر.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفته که در تولید این دارو از فناوری نانولیپوزوم استفاده شده و با تکیه به این فناوری، ماده دارویی فقط به سلول‌های سرطانی وارد می‌شود و آنها را از بین می‌برد.

*دمی سکوت در این جهان پرهیاهو…

حضرت علی علیه السلام:«مَن کثُرَ کلامُهُ، کثُرَ خَطاؤُهُ وَمَن کثُرَ خُطاؤُهُ، قَلَّ حَیاؤُهُ وَ مَن قَلَّ حَیاؤُهُ، قَلَّ وَرَعُهُ. وَ مَنْ قَلَّ وَرَعُهُ، ماتَ قَلبُهُ و مَن ماتَ قَلبُهُ دَخَلَ النّارَ.

آن که کلامش زیاد باشد، لغزشش زیاد خواهد بود و آن که لغزشش بسیار باشد، حیایش کم می شود. هر که حیایش کم شود، پارسایی اش اندک می شود و هر کس که پارسایی اش اندک شود، قلبش خواهد مُرد و آن کس که قلبش بمیرد، گرفتار دوزخ خواهد شد.» کنزالعمال، ج 2، ص 112.

*خوش‌خبر باشید!

و اما سخن پایانی، خبرهای خوبتان را در قالب دلخواه خود (عکس، متن، فیلم، صوت و…) تولید کنید و آن را با هشتگ #خبر_خوب در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید تا هم دیگران را در حال خوش خودتان شریک کنید و هم ما بتوانیم اخبار شما را بازنشر کنیم. اگر هم تمایل داشتید در هر یک از شبکه‌های اجتماعی که فعال هستید، خبرتان را از طریق اکانت khabar_khoub_iran@ یا شماره تلفن ۰۹۳۳۰۸۲۶۳۱۲ برای ما بفرستید. در این جشنواره فرقی نمی‌کند در ایتا و بله و روبیکا و گپ باشید یا در تلگرام و اینستاگرام و توئیتر و واتساپ؛ مهم این است که سهمی در حال خوش اطرافیان‌تان داشته باشید.

منتظر خبرهای خوب شما هستیم. خوش‌خبر باشید.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *