خبرنگارکشی اسرائیل داد BBC را درآورد+فیلم

خبرنگارکشی اسرائیل داد BBC را درآورد+فیلم

خبرنگار BBC با نگرانی نسبت به حفاظت از جان خبرنگاران درباره کشته شدن دو خبرنگار شبکه المیادین توسط اسرائیل اظهار کرد: نمی‌دانیم چه چیزی می‌تواند ما را در منطقه جنوب لبنان حفاظت کند.

خبرنگارکشی  اسرائیل داد BBC را درآورد+فیلم

فارس پلاس؛ روایت روز – رژیم صهیونیستی در جنگ اخیر غزه بسیاری از حقوق انسانی و کنوانسیون‌های مربوط به افراد غیرنظامی را نقض کرد. علاوه بر اینکه به بهانه‌های مختلف ارتش اسرائیل به مراکز غیر نظامی از جمله بیمارستان‌ها حمله کرده است که دست آخر نیز هیچ مدرکی درخصوص ادعاهای واهی خود نیافت و ارائه نکرد، بلکه دیده می‌شود که به طور تعمدی علیه غیرنظامیان نیز اقدام می‌کند.

در جنگ اخیر غزه علاوه بر کشتار کودکان و زنان و مردم بی‌گناه، روایان این جنگ نیز کشته شده‌اند. اخیرا دو خبرنگار شبکه المیادین در اثر بمباران اسرائیل به نام «فرح عمر» خبرنگار و «ربیع معماری» تصویربردار کشته شدند. این اتفاق در جنوب لبنان و در نزدیکی مرز شمال اسرائیل روی داد.روزنامه نگاران طبق قوانین بین المللی بشردوستانه غیرنظامی محسوب می شوند و نباید مستقیماً در حملات هدف قرار گیرند.

خبرنگار بی بی سی فارسی، درباره محلی که خبرنگاران شبکه المیادین در آن کشته شده‌اند، توضیح می‌دهد: « جایی که فرح و ربیع (خبرنگار و فیلمبردار المیادین) ایستاده بودند، بارها و بارها توسط رسانه‌ها به عنوان نقطه‌ای که حتی رسانه‌های بین المللی از این محل پخش خبری زنده‌ داشتند، معرفی شده بود. دو و نیم کیلومتر بیشتر با مرز فاصله دارد و جای کاملا مشخصی است و تصویر سربازان اسرائیلی از آن مشخص نیست که حساسیتی در این حوزه بوجود بیاید.»

وی می افزاید: «خبرنگارها با لباس خبرنگاری در این مکان بودند و روی جلیقه‌ها، کلاه و ماشین ما کلمه PRESS نوشته شده است و در دستان ما دوربین مشخص است و این موضوع از آسمان نیز به خوبی مشخص که یک گروه خبری در حال فعالیت است و الان شرایطی ایجاد شده که نمی‌دانیم چه چیزی می‌تواند ما را در منطقه جنوب لبنان حفاظت کند.»

تل‌آویو در این جنگ سعی کرد که با پخش اخبار فیک و جعلی افکارعمومی جهان را با خود همراه کند، اخباری که نادرستی آن حتی از سوی رسانه‌های رسمی غربی نیز مورد توجه قرار گرفته است. مقر فرماندهی حماس بودن بیمارستان الشفاء غزه، کشتار و سر بریدن 40 کودک صهیونیست، کشتار شهرک نشینان صهیونیست در عملیات 7 اکتبر حماس که مشخص شد که در تیراندازی بالگرد ارتش رژیم صهیونیستی کشته شده‌اند، تعدادی از مجموعه‌ دورغ‌های صهیونیست‌ها در این جنگ بوده که با بهانه سازی در این مسیر اقدامات نظامی خود را انجام دادند.

رژیم صهیونیستی پیش از نیز در جریان کشته شدن خبرنگار الجزیره متهم بود. این موضوع مسبوق به سابقه است و پیشتر «شیرین ابوعاقله» در ۱۱ مهٔ ۲۰۲۲ درحالی که مشغول پوشش اخبار حمله نیروهای ارتش اسرائیل به شهر جنین در کرانه باختری بود مورد هدف نیروهای اسرائیلی قرار گرفت و به دلیل اصابت گلوله به سر جان باخت.

نکته حائز اهمیت نگاه دوگانه عمیق حتی خبرنگار غربی به موضوع کشته شدن خبرنگاران در فلسطین اشغالی است که حتی در آن رگه‌هایی از نژادپرستی شدید دیده می شود. به طور مثال پس از کشته شدن خبرنگار و فیلمبردار شبکه المیادین یک خبرنگار آلمانی در توصیف واکنش خود به این موضوع نوشت: « ابتدا خبر کشته شدن دو خبرنگار را خواندم شوکه شدم اما بعد که فهمیدم متعلق به المیادین هستند خیالم راحت شد.»

در جنگ اخیر اسرائیل علیه غزه موضوع موج سوم رسانه‌ای و همچنین اثرگذاری شبکه‌های اجتماعی بسیار مورد توجه قرار گرفته است که در ایجاد تحرکاتی علیه اقدامات رژیم اشغالگر قدس بسیار تاثیرگذار بوده است و همین موارد سبب حضور جمعیت انبوهی در خیابان‌های آمریکا، انگلیس، اسپانیا و … در اعتراض به کشتار غیرنظامیان شده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های مختلف، تاکنون دست‌کم بیش از ۶۰ خبرنگار در جریان تحولات اخیر در اراضی اشغالی کشته شده‌اند.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *