خبر خوب| روایت خوش قولی دانش‌آموزی که بر سر زبان‌ها افتاد

خبر خوب| روایت خوش قولی دانش‌آموزی که بر سر زبان‌ها افتاد

در بسته خبری امروزمان از خوش قولی یک دانش آموز کلاس پنجمی برایتان خبر آورده‌ایم، همچنین در ادامه از عنایت امام رضا(ع) به 71 روشندل هم وطن‌مان روایت می‌کنیم. افتخارآفرینی در حوزه شطرنج و بومی سازی یک محصول کاربردی هم کیف‌تان را حسابی کوک خواهد کرد.

خبر خوب| روایت خوش قولی دانش‌آموزی که بر سر زبان‌ها افتاد

گروه خبر خوب: تا به حال به اهمیتی که قول دادن و وفای به عهد دارد، توجه کرده بودید؟! هنگامی که قولی دادید و حرف از دهانتان خارج شد، دیگر نمی‌شود مرجوع داد. یک چیز در مایه‌های «جنسه فروخته شده دیگر پس گرفته نمی‌شود». امام حسین (ع) می‌فرماید: «انسان تا وعده نداده، آزاد است. اما وقتی وعده می‌دهد زیر بار مسئولیت می‌رود و تا به وعده‌اش عمل نکند رها نخواهد شد.»

در حقیقت قول‌هایتان یک جور ارزش‌گذاری شماست، اما به دست خودتان. بدقول که باشید در چشم هیچ کس جایی ندارید. وقتی کسی روی حرفتان حساب نکند عملا بی‌ارزش می‌شوید. وقتی قول می‌دهید، شما می‌مانید و خدای بالاسرتان که در آیه ۳۴ سوره اسراء گفته است؛ «أَوْفُوا بِالْعَهْدِ إِنَّ الْعَهْدَ کانَ مَسْؤُلاً؛ به پیمان خود وفا کنید زیرا که از پیمان پرسش خواهد شد.» جواب خدا را هم اگر دادید جواب بنده خدا را چه می‌دهید؟ این یکی اما از عهده خود خدا هم خارج می‌شود دیگر. پس حواستان به قول‌هایتان باشد که آبی که ریخته شد، دیگر جمع نمی‌شود!


«ابوالفضل بختیاری» دانش آموز پایه پنجم دبستان به قولش عمل کرد.

*الوعده، وفا

اولین خبر خوب امروزمان هم از قضا در باب وفای به عهد یک پسر بچه دهه نودی است؛ «ابوالفضل بختیاری» دانش آموز پایه پنجم دبستان شهید شکرالهی غرغن شهرستان فریدن استان اصفهان. این آقا پسر خوش قول در یکی از شعارهای انتخاباتی‌اش، «رفع نقاط حادثه‌خیز مدرسه» را مطرح کرده بود که بعد از انتخاب شدن در شورای مدرسه، خودش دست به کار شد و به همراه چند نفر از بچه‌های مدرسه، کف حیاط مدرسه را مرمت کردند.

خوش قولی و عمل به وعده، یکی از دغدغه‌هایی است که در زمان انتخابات آن هم از هر نوعی، از کاندیداها انتظار می‌رود؛ حالا یک دانش‌آموز کلاس پنجمی، الگوی این اتفاق شده است! وزیر آموزش و پرورش هم در سفر یک روزه خود که به استان اصفهان داشت، از این دانش آموز متعهد و خوش قول تقدیر کرد. از نظر قرآن وفای به عهد به معنای مراقبت بر تقوای الهی است. خداوند در آیه ۷۶ سوره آل عمران می‌فرماید: «هر که به پیمان و عهد خود وفا کند و پرهیزگاری نماید، بی‌تردید خداوند، پرهیزگاران را دوست دارد.»


۷۱ روشندل زیارت اولی در قالب طرح مهر درخشان به مشهد مقدس اعزام شدند.

*دل به دلدار رسید

سکوی دوم خبر خوب‌مان روایت یک وصال عاشقانه است. وصالی که با رفعت و مهربانی علی بن موسی الرضا (ع) رقم خورد. یک چشمشان اشک بود و یک چشمشان خون. آرزویی جز زیارت و پابوسی حضرت رضا (ع) در دل نداشتند. اما تا آن سن این توفیق نصیب‌شان نشده بود. وقتی شنیدند که قرار است بالاخره برای اولین چشمشان به ضریح منور امام رضا (ع) روشن شود، همه ۷۱ نفرشان از خوشی در پوستشان نمی‌گنجیدند. جانم برایتان بگوید که ۷۱ روشندل زیارت اولی در قالب طرح مهر درخشان جمعه ۱۲ آبان‌ماه به مشهد مقدس اعزام شدند. اسکان، پذیرایی و تغذیه زائرین طرح مهر درخشان از محل موقوفات آستان قدس رضوی و هزینه ایاب و ذهاب توسط خیرین استان تامین می‌شود.

این طرح مهر درخشان ویژه زائرینی است که تاکنون به مشهد مقدس تشرف نداشته یا از آخرین زیارت آنان حداقل ۱۰ سال می‌گذرد. طی سال جاری هم ۲۱۵ زیارت اولی در قالب ۵کاروان به مشهد مقدس اعزام شده‌اند و ۲۶ آبان ماه هم اعزام کاروان بعدی زیارت اولی‌های استان خواهد بود.


مرد شماره یک شطرنج ایران موفق شد در رده ۱۴ جهان بایستد.

* صعود ۱۹ پله‌ای مرد شماره یک شطرنج ایران

خبر خوب سوم از افتخار آفرینی یک مرد ایرانی است. یک ورزشکار خوش غیرت که پرچم ایران در سطح بین المللی بالا برده است؛ مقصودلو؛ مرد شماره یک شطرنج ایران است که در مسابقات بزرگ سوئیس شرکت کرد، و در دور هفتم این مسابقات توانست به پیروزی برسد و ریتینگ زنده خودش رو افزایش بدهد.
او که ماه گذشته عملکرد خوبی را از خودش نشان داده بود، حالا با ریتینگ زنده ۲۷۳۵.۷ با ۱۹ پله صعود، موفق شد در رده ۱۴ جهان بایستد. خدا قوت.

دستیابی به دانش فنی تولید محصول تصفیه آب

*بومی سازی یک محصول کاربردی

آخرین خبر خوب امروزمان هم از موفقیت پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. پساب‌های صنعتی و آسیب به محیط زیست از یک طرف و مشکل کمبود آب برای چرخش چرخ‌های صنعت از طرف دیگر نخبگان کشور را دست به کار کرد تا موفق به داخلی سازی یک محصول کاربردی در تصفیه پساب صنایع شوند.
دستیابی به دانش فنی تولید این محصول کاربردی، که پیش از این وارداتی بود، سالانه ۳۷ میلیون دلار صرفه جویی ارزی دارد. سالانه بیش از یک میلیارد متر مکعب آب در صنعت کشور استفاده می شود که تصفیه پساب صنایع به کمک لخته سازها ۲۰ درصد این نیاز را برطرف می‌کند. خدا قوت به نخبگان این مرز و بوم.

*درون دل تو چیست؟!

در پایان بسته خبر خوب‌مان برایتان یک تلنگر کوتاه و روایت سبک زندگی از آیت الله مصباح یزدی آورده‌ایم؛ «بعضی‌ها عاشق اتومبیل لوکس‌شان هستند! چنان مواظب‌اند تا کثیف نشود و خط به آن نیفتد که…، این همان حرکات بچگانه است. این آهن‌پاره‌ای است، دل بستن ندارد! دلی که در آن می‌تواند محبت خدا باشد، اگر محبت سنگ و خاک و آهن نفوذ کرد چقدر جفاست! به قول بزرگی که می‌گفت: دل‌های ما غالباً یا اصطبلِ اسب و الاغ است، یا گاراژ ماشین! درون دل تو چیست؟!»

خوش خبر باشید!

و اما سخن پایانی، خبرهای خوبتان را در قالب دلخواه خود (عکس، متن، فیلم، صوت و…) تولید کنید و آن را با هشتگ #خبر_خوب در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید تا هم دیگران را در حال خوش خودتان شریک کنید و هم ما بتوانیم اخبار شما را بازنشر کنیم. اگر هم تمایل داشتید در هر یک از شبکه‌های اجتماعی که فعال هستید، خبرتان را از طریق اکانت khabar_khoub_iran@ یا شماره تلفن ۰۹۳۳۰۸۲۶۳۱۲ برای ما بفرستید. در این جشنواره فرقی نمی‌کند در ایتا و بله و روبیکا و گپ باشید یا در تلگرام و اینستاگرام و توئیتر و واتساپ؛ مهم این است که سهمی در حال خوش اطرافیان‌تان داشته باشید. منتظر خبرهای خوب شما هستیم. خوش‌خبر باشید.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *