خبر خوب| هیاتی برای عاقبت بخیری ته خطی‌ها

خبر خوب| هیاتی برای عاقبت بخیری ته خطی‌ها

همزمان با یک عاشورای دیگر و آنچه بر سیدالشهدا و اهل بیتشان گذشت، درس‌هایی را مرور کردیم تا به یاد آوریم که صرفاً اتفاقات خوب، خالق خوبی‌ها نیستند و ممکن است وقایع، تلخ باشند و جانسوز همچون واقعه عاشورا اما حامل رسالتی عظیم برای نمایان شدن خوبی‌هایی می‌شوند که تا ابد در تاریخ ماندگارند.

خبر خوب| هیاتی برای عاقبت بخیری ته خطی‌ها

گروه خبر خوب- از روزی که عزممان را جزم کردیم تا پیک خوش خبری باشیم و اخبار خوب این سرزمین را با شما خوبان به اشتراک بگذاریم، معمولا منشا همه خبرهایمان، اتفاقات خوب بوده اند؛ اما همزمان با یک عاشورای دیگر و آنچه بر سیدالشهدا و اهل بیتشان گذشت، درس‌هایی را مرور کردیم تا به یاد آوریم که صرفا اتفاقات خوب، خالق خوبی‌ها نیستند و ممکن است وقایع، تلخ باشند و جانسوز همچون واقعه عاشورا اما حامل رسالتی عظیم برای نمایان شدن خوبی‌هایی هستند که تا ابد در تاریخ ماندگارند.

اگر امروز بعد از بزرگ ترین واقعه تاریخ، با یک بسته خبرخوب به خدمتتان رسیده ایم، با قاطعیت می‌گوییم که تلخی‌های سینه سوز عاشورا، ارزشمندترین و خوب‌ترین درس‌های زندگی را برایمان به یادگار گذاشته که تا ابد باید از آن‌ها بیاموزیم.


کودکانی که پای کار سیدالشهدا هستند

تصاویری ناب از عاشقانه‌های نسل حسینی

با جرأت می‌گوییم که بهترین خبرهای خوب این روزها، تربیت نسلی است حسینی و ارادتمند به سیدالشهد(ع) که درحال قد کشیدن در دل تکایا و هیات‌ها هستند؛ نسلی که شاید خیلی نگرانشان باشیم اما انصافا ارادت و عشق به سیدالشهدا را در سینه دارند و ابدا نمی‌گذارند این عشق از تب و تاب بیفتد. فقط همین چند جمله را گفتیم تا خودتان عکس‌های بالا را ضمیمه‌اش کرده و حظ ببرید از این همه ارادت.


این بانو سال هاست کارگاه سیاهی محرم را جایگزین مزون پررونق لباس عروس خود کرد.

از مزون پررونق لباس عروس تا کارگاه سیاهی محرم

وقتی به نامت بنویسند توفیق و خدمت، سرنوشت طور دیگری رقم می‌خورد و دیگر این تو نیستی که باید انتخاب کنی، بلکه خود اهل بیت برایت تعیین مسیر می‌کنند و فقط باید معرفت پیشه کنی. روایت بانو اسفندیاری؛ خیاط راسته ناصرخسرو دقیقا مصداق همین هاست. بانویی که زرق و برق مزون پررونق لباس عروس خود را با عشق به سیدالشهدا تاخت زد و حالا سال هاست با کارگاه خیاطی سیاهی محرم، عشق بازی می‌کند و دلش قرص است به اویی که اگر نظر کند، دنیایی را برای محب خود زیر و رو می‌کند.

بانو اسفندیاری، ۱۴ سال پیش وقتی چندنفر برای دوخت یک خیمه به سراغش آمدند، یکبار برای همیشه تصمیمش را گرفت تا راه سعادت را برگزیند. بانویی که افتخار دوخت خیمه‌های خاص و عظیم را در کارنامه خود دارد که هیچ خیاطی جسارت دوخت آن را نداشته است. درست مثل خیمه عظیم تیمچه که هنر دست این بانوی هنرمند است. کسی که حالا خودش را ثروتمندترین خیاط عالم می‌داند و می‌گوید: «وقتی برای اولین بار در مزون لباس عروس خود با پیشنهاد دوخت خیمه مواجه شدم، واژه «نه» در زبانم نچرخید و همین هم باعث شد تا در مسیر متفاوتی قرار گیرم. مسیری که مرا ثروتمندتر از همه مزون دارها کرد! همین که یک پرچم از من در مجلس امام حسین (ع) به یادگار بماند و بعد از مرگم، عزاداران آقا بگویند خدا بیامرزدش، یعنی ثروتمندترین آدم روی زمینم…»


عزاداری در کمپ معتادان کرمانشاه

وقتی کمپ معتادان، محفل عشق بازی می‌شود

کم نشنیده‌ایم از ته خطی‌هایی که نظر کرده سیدالشهدا (ع) هستند و طوری فرمان زندگی شان را چرخانده‌اند که زبانزد خاص و عام شده اند، پس اگر امروز با خبری مبنی بر برپایی مراسم عزاداری در یک کمپ اعتیاد روبه رو می‌شویم، باید آن را به فال نیک بگیریم و از اقدام بانیان این کار خیر قدردانی کنیم.

عکس بالا، نمایی از اجرای تعزیه و استقرار ضریح نمادین امام حسین (ع) در اردوگاه «چشمه سفید» کرمانشاه است. همانجایی که معتادان متجاهر را نگهداری می‌کنند و هرکدام از اهالی آن، پر از خواهش و تمنا از مولایشان هستند. تک تک قاب‌های عکس بالا به خوبی، حال و احوال معتادان کمپ را به تصویر کشیده است. از دست‌هایی که به سوی خدا و سالار شهیدان دراز شده‌اند تا چشمان گریانی که سرشار از تمنا هستند. شاید عاقبت به خیری، همه آن چیزی باشد که اهالی این کمپ زیر سایه پرچم سیدالشهدا (ع) محتاج آنند، پس بیایید این بار به نیت همه معتادان این سرزمین دست به دعا برداریم و آن‌ها را بسپاریم به صاحبان حقیقی این روزها.

کتابی که غربی‌ها نوشتند؛ «امر به معروف و نهی از منکر در اندیشه اسلامی»

به خوبی می‌دانید که امر به معروف و نهی از منکر و بازگرداندن امت به خط صحیح دینداری، از رسالات اصلی سیدالشهدا در واقعه عاشورا بود و چه بسا که ایشان در همان دشت کربلا نیز با شیوه‌های مختلفی برای هدایت دشمنان تلاش کردند و حتی در میدان جنگ هم، معروف و نهی الهی را به دشمنانشان یادآور می‌شدند و دست از هدایت برنمی داشتند که تمام این‌ها به خوبی بیانگر اهمیت امر به معروف و نهی از منکر در جوامع انسانی است. این را نه تنها ما به عنوان پیروان دین اسلام می‌گوییم و به آن پایبندیم (البته با رعایت تمام آداب و اصولش)؛ بلکه حتی شماری از آمریکایی‌ها هم به اهمیت آن پی برده و کتابی دارند تحت عنوان «امر به معروف و نهی از منکر در اندیشه اسلامی» به نویسندگی مایکل کوک مورخ و شهرشناس معروف انگلیسی.

اما بشنوید از حکایت این کتاب و آنچه مایکل کوک را بر آن داشت تا روی امر به معروف و نهی از منکر کار کند. داستان از این قرار است که وقتی در مترو شیکاگو، زنی مورد تجاوز قرار گرفت و هیچ کس جز یک نفر به درخواست کمک آن زن، واکنشی نشان نداد، «مایکل کوک»؛ تصمیم گرفت روی این موضوع و وظیفه مردم نسبت به پیشگیری از کارهای ناپسند در جامعه کار کند اما از آنجایی که متوجه شد در غرب نامی برای این کار وجود ندارد، به تحقیق و مطالعه در ادیان و جوامع مختلف پرداخت. او سرانجام پس از ۱۳ سال مطالعه و تحقیق روی بیش از ۲ هزار کتاب و مقاله به زبان‌های مختلف، به تعریف امر به معروف و نهی از منکر در دین اسلام دست یافت و در سال ۲۰۰۱ کتاب «امر به معروف و نهی از منکر در اندیشه اسلامی» را نوشت.

بیایید مشق صبر کنیم

در ابتدای بسته خبرخوب‌مان به وقوع برخی اتفاقات تلخ و درپی آن، خلق خوبی‌ها اشاره کردیم. یعنی طلوع آفتاب از دل سیاهی شب! این درست مصداق همان سختی‌ها در قالب گرفتاری‌ها و بیماری هاست که در گیر و دار زندگی اسیرشان می‌شویم و گرچه گاهی تاب تحملشان را نداریم اما همین مشقت‌ها آنچنان ما را می‌سازند و درهای رحمت را به رویمان می‌گشایند که بعدها متوجه حکمتشان می‌شویم؛ چه بسا در این روز از ایام محرم یعنی درست روزی که مصیبت‌ها بر زینب (س) سنگینی می‌کند و شیرزن خاندان بنی هاشم، صبورانه پای بازماندگان واقعه می‌ایستند و محکم و استوار برای ساختن تاریخ قدم بر می‌دارند، بیش از هرچیز باید با تاسی از ایشان، مشق صبر و شکیبایی کنیم تا برسیم به درجات والای عبودیت…

خوش‌خبر باشید!

و اما سخن پایانی، خبرهای خوبتان را در قالب دلخواه خود (عکس، متن، فیلم، صوت و…) تولید کنید و آن را با هشتگ #خبر_خوب در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید تا هم دیگران را در حال خوش خودتان شریک کنید و هم ما بتوانیم اخبار شما را بازنشر کنیم. اگر هم تمایل داشتید در هر یک از شبکه‌های اجتماعی که فعال هستید، خبرتان را از طریق اکانت khabar_khoub_iran@ یا شماره تلفن ۰۹۳۳۰۸۲۶۳۱۲ برای ما بفرستید. در این جشنواره فرقی نمی‌کند در ایتا و بله و روبیکا و گپ باشید یا در تلگرام و اینستاگرام و توئیتر و واتساپ؛ مهم این است که سهمی در حال خوش اطرافیان‌تان داشته باشید.

منتظر خبرهای خوب شما هستیم. خوش‌خبر باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *