داغ فلسطین

داغ فلسطین

بعد از ترور ۳ تن از فرماندهان جهاد اسلامی به همراه همسر و فرزندان‌شان توسط اشغالگران، فلسطین روی یک صفحه داغ قرار گرفته و محتمل‌ترین سناریویی که می‌توان برای آن ترسیم کرد، وقوع یک درگیری بزرگ و ادامه‌دار میان مقاومت و ارتش صهیونیستی است.

داغ فلسطین

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها- الف نوشت: همانطور که پیش‌بینی می‌شد بعد از شهادت «خضر عدنان» اسیر برجسته فلسطینی و از فرماندهان جنبش جهاد اسلامی در زندان رژیم اشغالگر بعد از حدود 3 ماه اعتصاب غذا، فلسطین روی یک صفحه داغ قرار گرفته و آتش یک جنگ دیگر میان مقاومت و ارتش رژیم صهیونیستی شعله‌ور شده است.

بعد از پاسخ موشکی گروه‌های مقاومت فلسطین در نوار غزه علیه مواضع دشمن صهیونیستی بعد از شهادت خضر عدنان، طبق معمول اسرائیلی‌ها برای آتش‌بس دست به دامان میانجی‌هایی چون مصر شدند تا این رژیم در شرایطی که درگیر یک بحران داخلی پیچیده است، وارد تقابل با مقاومت نشود.

گروه‌های فلسطینی نیز مشروط به توقف تجاوزات ارتش رژیم اشغالگر در نوار غزه، با آتش‌بس موافقت کردند. اما جهاد اسلامی با هشدار درباره هرگونه تحرک اشتباه از جانب اشغالگران تاکید کرد که انگشتان رزمندگان مقاومت روی ماشه است و پاسخی به دشمن خواهند داد که غیرقابل تصور است.

اما آرامش شکننده‌ای که هفته گذشته به مدت چند روز بر فضای فلسطین اشغالی حاکم بود خیلی طول نکشید و با یورش وحشیانه نظامیان صهیونیست به کرانه باختری در اواخر هفته گذشته که منجر به شهادت و زخمی شدن شماری از شهروندان فلسطینی و رزمندگان مقاومت شد، این آرامش کاملا به هم ریخت و جرقه‌های آغاز یک درگیری بزرگ میان فلسطینیان و صهیونیست‌ها در همه مناطق اراضی اشغالی زده شد.

تجاوز جنگنده‌های رژیم اشغالگر به نوار غزه در بامداد سه‌شنبه 9 مه جاری که طی آن منازل متعلق به فرماندهان ارشد سرایا القدس، شاخه نظامی جهاد اسلامی هدف قرار گرفت، سناریوی یک جنگ واقعی را بین مقاومت فلسطین و ارتش اسرائیل ترسیم کرد.

در این جنایت جدید رژیم صهیونیستی در نوار غزه 13 تن شهید و بیش از 20 نفر زخمی شدند. «جهاد شاکر الغنام»، دبیر شورای نظامی، «خلیل صلاح البهتینی»، از اعضای شورای نظامی و فرمانده منطقه شمال غزه و «طارق محمد عزالدین»، از فرماندهان عملیات نظامی در کرانه باختری، 3 فرمانده جنبش جهاد اسلامی بودند که در تجاوز اشغالگران به همراه همسر و فرزندان خود در منازلشان به شهادت رسیدند.

صهیونیست‌ها بعد از انجام این تجاوز در نوار غزه مجددا خواستار آتش‌بس شدند. شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی در این زمینه اعلام کرد که مقامات اسرائیل درحال گفتگو با مصر جهت جلوگیری از تشدید تنش‌ها با گروه‌های فلسطینی هستند. همچنین اسرائیلی‌ها صحبت‌هایی نیز با «یونیفل» (نیروهای موسوم به حافظ صلح سازمان ملل مستقر در لبنان) جهت جلوگیری از انجام حملات موشکی از جنوب لبنان به سمت مواضع اسرائیل انجام داده‌اند.

بر همین اساس مصری‌ها تماس‌هایی با برخی رهبران گروه‌های مقاومت در نوار غزه جهت آرام کردن اوضاع، برقرار کرده‌اند اما یک منبع ارشد فلسطینی فاش کرد که بعد از جنایت فجیع اشغالگران در به شهادت رساندن 13 نفر که تعداد زیادی از آنها زن و کودک بودند، جهاد اسلامی هیچگونه مذاکره درباره آتش‌بس را نمی‌پذیرد و به همه گروه‌ها ابلاغ کرده که پاسخ تماس‌های میانجی‌ها از جمله مصری‌ها را ندهند.

اطلاعاتی که سرایا القدس فاش کرده نشان می‌دهد که فرماندهان جهاد اسلامی که بامداد امروز در تجاوز صهیونیست‌ها به شهادت رسیدند، قرار بود امروز به مصر بروند.

از طرف دیگر رادیو ارتش رژیم صهیونیستی امروز اعلام کرد که مصر را از حمله به نوار غزه آگاه کرد و 40 جنگنده و پهپاد و بالگرد در حمله بامداد امروز به نوار غزه شرکت کردند. این عملیات قرار بود سه‌شنبه هفته قبل انجام شود اما شرایط لازم فراهم نبود.

همچنین رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند که پیش از انجام این حمله، «الی کوهن» وزیر خارجه اسرائیل با «آنتونی بلینکن» همتای آمریکایی خود صحبت کرده و ایالات متحده از انجام این حمله آگاه بوده است.

آن‌گونه که رسانه‌های عبری فاش می‌کنند، رژیم اشغالگر در حال فعال‌سازی سیاست ترور علیه فلسطینیان است. روزنامه تایمز اسرائیل امروز اعلام کرد که «ایتمار بن گویر» وزیر فاشیست کابینه بنیامین نتانیاهو خواستار اتخاذ سیاست ترور و تشدید تنش‌ها علیه نوار غزه شده و اعلام کرد که حمله امروز شروع خوبی بود.

در شرایطی که صهیونیست‌ها امیدوارند همانند هفته قبل با میانجیگری مصر به یک آتش‌بس دیگر با گروه‌های فلسطینی برسند اما وزارت خارجه مصر با صدور بیانیه‌ای شدیداللحن جنایت اشغالگران در به شهادت رساندن 13 فلسطینی در نوار غزه را محکوم و تاکید کرد که این جنایات با قواعد حقوق بین‌الملل و مفاد قطعنامه‌های بین‌المللی در منافات بوده و می‌تواند اوضاع فلسطین را از کنترل خارج کند.

از سوی دیگر گروه‌های فلسطینی صراحتا تاکید کرده‌اند که دیگر هیچگونه میانجیگری برای آتش‌بس را نمی‌پذیرند. جنبش جهاد اسلامی که هفته قبل درباره تداوم تجاوزات رژیم اشغالگر به این رژیم هشدار داده بود امروز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد:«پاسخ فلسطینیان به جنایت وحشیانه رژیم اسرائیل هرگز به تاخیر نخواهد افتاد و سرایاالقدس (گردان‌های قدس) و مقاومت هرگز کوتاهی نخواهند کرد و ما اسرائیل را مسئول این جنایت تروریستی می‌دانیم که حد و مرزها را زیر پا گذشته و نقض آتش بس به شمار می‌رود».

از سوی دیگر جنبش حماس فلسطین نیز که آتش بس غزه در چند روز قبل را مشروط به توقف تجاوزات اشغالگران کرده بود امروز با صدور بیانیه‌ای رژیم صهیونیستی را به پاسخی سخت وعده داد.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *