دستاوردهای راهبردی طوفان‌الاقصی

دستاوردهای راهبردی طوفان‌الاقصی

با عملیات طوفان‌الاقصی ملت فلسطین مختصاتی همانند توکل، صبر، استقامت و سازش‌ناپذیری، خلاقیت و شجاعت، میهن‌دوستی و پایبندی به آرمان فلسطین را به مؤلفه‌های اصلی فرهنگ راهبردی خود تبدیل کرد.

فارس‌پلاس؛ امیر محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در یادداشتی نوشت: بیش از ۴۰ روز از جنگی که با ابتکار، هوش و بازوی پرتوان جوانان فلسطینی آغاز شد، می‌گذرد. این نبرد الگویی جدید از محاسبات پیشین منطقه را دگرگون کرد و از طرفی تصویری جدید از فلسطینی‌ها در داخل و خارج از سرزمین‌های اشغالی ارائه و اثبات نمود که راه دیگری جز مبارزه برای نجات فلسطین از اشغال وجود ندارد.

این جنگ با تمام فراز و فرودها و موفقیت‌ها و تلخی‌ها چندین دستاورد مهم دارد؛ نخست شکل دادن فرهنگ راهبردی جدید از فلسطین. فرهنگی راهبردی در تعریف ساده شیوه جنگیدن ملت‌هاست. یکی از مؤلفه‌های ارزیابی کشورها برای آغاز هر جنگی، توجه به فرهنگ راهبردی آن سرزمین و ملت آن است؛ اینکه تا چه میزان و به چه شکل ملت‌ها می‌جنگند و مقاومت می‌کنند. در تمام مدت عملیات طوفان‌الاقصی، ملت فلسطین مختصاتی همانند توکل، صبر، استقامت و سازش‌ناپذیری، خلاقیت و شجاعت، میهن‌دوستی و پایبندی به آرمان فلسطین را به مؤلفه‌های اصلی فرهنگ راهبردی خود تبدیل کرد.

مقاومتی جانانه در برابر اشغالگران مقابل چشمان و اذهان ملت‌های جهان ثبت شد و می‌توان به جرأت گفت از این پس همه جهان به زنان و مردان مبارز فلسطینی به دیده احترام نگاه می‌کند. بر کسی پوشیده نیست که امروز رژیم اشغالگر قدس از رژیم جنگ یوم‌کیپور قدرتمندتر و فلسطین با وجود تحریم و فشار از آن مقطع ضعیف‌تر شده است؛ با این وصف تاکنون این منطقه‌ی محصور، محدود و رنجور بیش از ۴۰ روز است که مقاومت کرده و به رغم تقدیم شهدا و تحمل آلام و مشقات فراوان، ضربات شگفت‌انگیزی بر پیکر رژیم منحوس و جعلی اسرائیل وارد کرده است که تاکنون هیچ‌یک از ارتش‌های قدرتمند عربی موفق به چنین دستاوردی نشده‌اند.

دوم اینکه؛ ضربه وارد شده به پیکر رژیم صهیونیستی که ماه‌ها موریانه فساد آن را جویده بود با عملیات طوفان‌الاقصی دیگر غیرقابل ترمیم نیست و پس‌لرزه‌های این شکست سال‌ها دامن رژیم را خواهد گرفت و سرافکندگی آن به عنوان آموزه‌های اطلاعاتی و مصداق غافلگیری در مکاتب امنیتی و سیاسی تدریس و مثال زده خواهد شد. ترمیم و بازسازی ضرباتی از این دست، برای کشورهای قدرتمند و صاحب سبک، سال‌ها به طول می‌انجامد و برای رژیم سست صهیونیستی که تمرکز لازم را ندارد، حتماً به درازا خواهد کشید.

حضور دستپاچه و سراسیمه مقامات بلندپایه آمریکایی در روزهای اولیه جنگ با هدف جلوگیری از فروپاشی رژیم و تشویق برای فرار نکردن سران آنان به خارج از مرزهای سرزمین اشغالی بوده است و علت سکوت بی‌شرمانه در برابر کشتار صدها زن و کودک فلسطینی برای مانع شدن از فرار صهیونیست‌ها، تسری و الگو شدن این عملیات و در نهایت جلوگیری از فروپاشی و انتقال بحران به آمریکا و اروپاست.

سوم رژیم صهیونیستی در کابوس از دست رفتن رویای آرمان صهیونیسم و بازگشت انبوه و مأیوس‌کننده صهیونیست‌هایی است که با هزاران وعده ایدئولوژیک و توخالی به سرزمین‌های اشغالی آورده شده بودند. مهاجرت شدید، بی اعتمادی یهودیان، کاهش شدید ارزش دارایی‌های این رژیم و بحران پولی، آینده سیاهی را ترسیم می‌کند و تداوم این روند برای رژیم غیر ممکن است.

چهارم اختلافات شدید داخلی میان احزاب و نفرات مؤثر در کنار نفرت جهانی و از دست رفتن اعتبار و شخصیت بین‌المللی این رژیم از تنگناهای راهبردی است که همه این هزینه‌ها به صورت‌حساب آمریکایی‌ها نوشته می‌شود و مالیات‌دهندگان و شهروندان امریکایی می‌بایست آن را پرداخت نمایند؛ البته حجم آوار و خرابی بحران‌های رژیم برای آمریکا بیش از آنچه برآورد شده خواهد بود و می‌توان گفت بحران جدیدی را به بحران فعلی آمریکا اضافه خواهد کرد.

امروز همه می‌دانند که این موفقیت، مرهون اندیشه مقاومت و جواب دادن الگوی همیشه زنده مقاومت است که امام خمینی (ره) با انقلاب اسلامی آن را بنیان گذاشت و رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) آن را پروراند به طوری که از غرب آسیا تا آمریکایی لاتین در میان مستضعفان عالم گسترده شده است.

اگرچه فلسطین زخم برداشته است، ولی با افتخار، زنده‌تر، با نشاط‌تر و سربلندتر از همه‌ی این سال‌های اشغال است. حماس و یا هر گروه مقاومت دیگر، تا زمانی که اندیشه مقاومت زنده است، زنده‌تر و پویاتر خواهند بود. حماس تجلی خواست ملت فلسطین است؛ چون در دل ملت فلسطین و از خود ملت فلسطین است و این رمز پیروزی، شکست‌ناپذیری و ماندگاری مقاومت است.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *