دفترچه راهنمایی برای حفظ عشق در زندگی مشترک!

دفترچه راهنمایی برای حفظ عشق در زندگی مشترک!

شاید زوجین اهمیت مشاوره پیش از ازدواج را در روزهای اول زندگی مشترک‌شان متوجه نباشند اما کم‌کم نادیده گرفتن این عمل مهم، دامن‌گیر زندگی‌شان می‌شود اختلاف‌هایی که می‌شد زودتر از این‌ها حل و فصل شود و با آنها زیر یک سقف نیاید، سر باز می‌کند و روی تلخ و ناگوار زندگی را به زوجین نشان می‌دهد.

دفترچه راهنمایی برای حفظ عشق در زندگی مشترک!

گروه زندگی: تماس گرفت و خبر نامزدی‌اش را داد. می‌خواست به عنوان رفیقی که چند پیراهن بیشتر از او پاره کرده و چندسالی زودتر از او ازدواج کرده نگرانی‌هایش را با من درمیان بگذارد. از نحوه آشنایی‌شان تا آزمایش خونی که مشکلی نداشت. همه را برایم مو به مو تعریف کرد. وقتی پرسیدم نظر مشاور چه بود؟! آب پاکی را ریخت روی دستم که اصلا مشاوره نرفته‌اند. می‌گفت:«ما که مشکلی نداریم باهم. تازه کسی هم که معرف‌مان بود گفته انگار ما رو برای هم ساختن. وقتی باهم خوبیم چرا بریم مشاوره، خرج اضافه از همین اول برای خودمون بتراشیم؟!» سعی کردم قانعش کنم اما این اولین باری نبود که می‌شنیدم تازه عروس و دامادها رقبتی به مشاوره پیش از ازدواج ندارند و هنوز به معجزه‌اش ایمان نیاورند. این بار هم‌صحبت« فرزانه رمضانی» مشاور و زوج درمانگر شدیم تا از معجزه‌ مشاوره پیش از ازدواج در طول زندگی مشترک برایمان بگوید.

اختلاف‌هایی که با خود به خانه مشترک‌تان می‌آورید!

شاید زوجین اهمیت مشاوره پیش از ازدواج را در روزهای اول زندگی مشترک‌شان متوجه نباشند اما کم‌کم نادیده گرفتن این عمل مهم، دامن‌گیر زندگی‌شان می‌شود اختلاف‌هایی که می‌شد زودتر از این‌ها حل و فصل شود و با آنها زیر یک سقف نیاید، سر باز می‌کند و روی تلخ و ناگوار زندگی را به زوجین نشان می‌دهد.
فرزنه رمضانی می‌گوید:«اغلب زوجینی که به مشاوره مراجعه می‌کنند در نگاه اول با هم اختلاف شدیدی دارند و معتقدند اختلاف‌شان با هم حل شدنی نیست و باید از هم جدا شوند. به عنوان زوج درمانگر وقتی با این زوجین صحبت می‌کنم متوجه می‌شوم ریشه این اختلاف‌ها از پیش از ازدواج است. در واقع بیشتر مسائلی که بعد از ازدواج با آن رو به رو هستند و عامل اختلاف است. مسائلی است که بسیار ساده در مشاوره پیش از ازدواج می‌شود شناسایی کرد و همان موقع با آموزش مهارت به هر دو نفر از اختلاف تان پیچیده بعد از ازدواج جلوگیری کرد.»


اغلب اختلاف‌ها در زندگی مشترک ریشه در مشکلاتی دارد که قبل از ازدواج شناسایی نشده.

مشاوره بیمه‌ای برای یک عمر عاشقی!

معمولا یکی از دلایل عدم مراجعه زوجین به مرکز مشاوره، ترس از این است که مشاور مانع ازدواج‌شان بشود و بگوید نمی‌توانید با هم ازدواج کنید. وقتی دونفر می‌خواهند باهم ازدواج کنند در فرآیند انتخاب، به هم دلبسته و علاقه‌مند می‌شوند و دوست دارند این رابطه ادامه‌دار شود. متاسفانه بعضی از افراد تصور می‌کنند مراجعه به مشاور سنگ‌اندازی در مسیر این علاقه است و باعث می‌شود خوشبختی و حال خوب‌شان را در کنار هم از دست بدهند. در صورتی که مشاور قرار است مراقب این پیکر عشق و علاقه باشد و افراد را برای انتخاب بهتر راهنمایی کند.

این زوج‌درمانگر درپاسخ به ترس برخی از زوجین برای مراجعه به مشاور می‌‌گوید:« زوجین باید این نکته را بدانند که مشاورین این حوزه بعد از چند جلسه بررسی دونفر به آنها اعلام می‌کنند چقدر مناسب هم هستند. در مواردی که بین دو نفر شکاف‌هایی وجود داشته باشد با آموزش دادن می‌شود مسئله را حل کرد و آنها را آماده ازدواج کرد. البته در برخی از مسائل مثل اختلالات شخصیتی باید ابتدا مداخلات درمانی انجام می‌شود و بعد دو نفر برای ازدواج اقدام کنند.»

بعضی از افراد تصور می‌کنند مراجعه به مشاور سنگ‌اندازی در مسیر عشق و علاقه‌شان است

زمان طلایی مشاوره پیش از ازدواج!

گاهی بعضی از زوجین بسیار دیر اقدام به مشاوره می‌کنند. دقیقا همان وقتی که به اختلاف‌نظرهای جدی می‌‍ رسد و یک مشکل کوچک تبدیل می‌شود به یک بحران بزرگ در زندگی مشترک‌شان. از فرزانه رمضانی زوج درمانگر و روانشناس پرسیده‌ایم زمان طلایی مشاوره پیش از ازدواج چه وقت است و او در پاسخ اینطور می‌گوید:« بهترین زمان برای مراجعه به روانشناس دوران نامزدی و قبل از عقد است و حتی اگر دونفر یک ماه آشنایی‌شان به طول انجامیده باشد روانشناس می‌تواند مشاوره‌های لازم را در اختیارشان بگذارد. این نکته هم قابل اهمیت است که زوجین بدانند هیچ روانشناس حاذقی نمی‌تواند در یک جلسه تشخیص بدهد دونفر چقدر مناسب هم هستند و شکاف‌ها و اختلاف‌هایشان کجاست؟ حداقل 4 جلسه مشاره لازم است تا مشاور زوجین را بررسی کند و نتیجه این بررسی را در اختیارشان قرار دهد.»


مشاور قرار نیست به جای زوجین تصمیم بگیرد نقش مشاور پیش از ازدواج راهنماست

دفترچه راهنمایی برای حفظ عشق!

حرف از مشاوره ازدواج که به میان می‌آید برای برخی زوجین جای سوال است که چرا تا این حد به مشاوره پیش از ازدواج اصرار می‌شود. اگر زوجین با هم ارتباط خوبی دارند و توانایی حل مسئله را دارا هستند پس چه نیازی است به مشاوره ازدواج؟!اما واقعیت این است که مشاوره، دفترچه راهنمایی است برای آنکه عشق و علاقه در زندگی مشترک را تا سالیان سال حفظ کنید و در طول زندگی مشترک از اختلاف سلیقه‌ها و رفتار هم با خبر باشید. نه اینکه تازه این اختلاف سلیقه‌ها در طول زندگی خودشان را نشان دهند و تبدیل شوند به چالش‌های بزرگ و شکاف‌های جدی!

فرزانه رمضانی می‌گوید:«به عنوان یک روانشناس به تمام افرادی که در شرف ازدواج و یا در دوره آشنایی هستند حتما توصیه می‌کنم از مشاوره پیش از ازدواج استفاده کنند تا با اطمینان بیشتری وارد زندگی مشترک شوند. بسیاری از مسائل مالی، فرهنگی، اخلاقی، اعتقادی، حتی خانوادگی که بعدها باعث اختلافات پیچیده بین دونفر می‌شود با مشاوره پیش از ازدواج قابل شناسایی و بسیاری از اوقات قابل حل شدن است و حتی اگر مسائلی بین زوجین وجود داشته باشد که حل شدنی نیست دو نفر با آگاهی از اختلافات و شکاف‌هایی که وجود دارد وارد زندگی مشترک می‌شوند.»

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *