دلیل اصلی برکناری رابرت مالی چه بود؟

دلیل اصلی برکناری رابرت مالی چه بود؟

گمانه‌زنی‌ های زیادی در خصوص برکناری رابرت مالی در رسانه‌ها منتشر شده است. اگر چه هنوز اظهار نظر رسمی‌ای در این خصوص صورت نگرفته اما منبعی مطلع در وزارت خارجه آمریکا، برخی ارتباطات رابرت مالی را به عنوان پاشنه آشیل او عنوان کرده است.

دلیل اصلی برکناری رابرت مالی چه بود؟

فارس پلاس؛ روایت روز – روزنامه تهران تایمز، گزارشی در خصوص دلیل برکناری رابرت مالی از نمایندگی ویژه دولت آمریکا در امور ایران منتشر کرد. در بخشی از این گزارش آمده است: پس از انتشار خبر برکناری رابرت مالی، پرسش های زیادی درباره دلیل اصلی معلق شدن مجوز های رابرت مالی و اخراج او بوجود آمد. اگرچه هنوز هیچ اظهارنظری رسمی‌­ای چه در فضای آشکار و یا محرمانه در این باره از سوی دپارتمان امنیت دیپلماتیک آمریکا صورت نگرفته است، اما منبع مطلعی در وزارت خارجه آمریکا به تهران تایمز گفته است که مشکل اصلی‌ مالی مربوط به مذاکرات محرمانه اخیر وی با نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل و همچنین جلسات آشکار و پنهان او با برخی ایرانیان حاضر در آمریکا است.

در واقع همانطور که عنوان شد، مالی برای پیشبرد سیاست­های خود درباره ایران و بعنوان یک تاکتیک مذاکراتی، با حلقه ها و افراد مختلفی به طور مرتب در ارتباط بوده است و تلاش می‌­کرده تا بواسطه آنها، بر محاسبات تیم مذاکره کننده ایرانی تاثیر بگذارد. برخی از این افراد مانند علی واعظ (نیروی سابق مالی در گروه بحران-Crisis Group)، ولی نصر و تریتا پارسی (همکار فعلی پسر مالی در Quincy Institute)، ایرانیانی هستند که حضور آنها را در دیپلماسی دموکرات ها در قبال تهران در دولت اوباما و دولت کنونی آمریکا می‌توان کاملا مشاهده کرد. افرادی که بواسطه ارتباط با تیم مذاکره کننده قبلی ایرانی که البته برخی از آنها در تیم مذاکره کننده فعلی هم حضور دارند، نقش دلالان و کاسبان دیپلماسی بین دولت دموکرات امریکا و ایران را بازی می­‌کنند.

اما آن چیزی که مسلم است این است که رابرت مالی که سالهاست دسترسی­‌های سری و صلاحیت های امنیتی را در بالاترین سطوح دولتی آمریکا داراست، در پیشبرد این تاکتیک مذاکراتی در هماهنگی کامل با وزارت خارجه آمریکا بوده است. شاید بتوان دلیل عدم ملاقات و گفت‌وگوی تونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا با مالی را به این دلیل دانست که وزیرخارجه آمریکا نمی­‌خواهد که دامنه این رسوایی گسترده تر شود و دامن او را هم بگیرد.

به هر حال آنچه ملسم است این است که کنار گذاشتن مالی به خاطر اختلاف بین تیم وزارت خارجه و تیم مشاور امنیت ملی نبوده است و اتفاقا در نقطه مقابل، این دو همکاری خیلی خوبی با هم برای مخفی نگه داشتن این موضوع و بهره‌­برداری از آن در مذاکرات سه ماهه اخیر با ایران داشته اند. در واقع نزدیکی زیاد مالی به مشاوران غیررسمی و ایرانی­‌الاصل او که شاید بزرگترین نقطه قوت او و دلیل انتصابش به این پست در دولت جدید آمریکا بوده است، حالا به پاشنه آشیلش تبدیل و باعث سقوط او شده است.

پایان پیام/.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *