راهبرد جنگی «شبیخون» چه ضربه‌ای به صهیونیست‌ها وارد کرد؟

راهبرد جنگی «شبیخون» چه ضربه‌ای به صهیونیست‌ها وارد کرد؟

تحولات میدانی نبرد در غزه از به‌کارگیری تاکتیک‌هایی ازسوی رزمندگان مقاومت فلسطینی حکایت دارد که نظامیان صهیونیست را دچار سردرگمی کرده و آنان را در دستیابی به اهداف از پیش ‌تعیین‌ شده‌شان ناکام گذاشته‌است.

راهبرد جنگی «شبیخون» چه ضربه‌ای به صهیونیست‌ها وارد کرد؟

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – همشهری نوشت: اگرچه طی روزهای اخیر رژیم‌صهیونیستی با استفاده از انواع ابزارهای رسانه‌ای کوشیده این‌گونه جلوه دهد که نظامیان این رژیم درحال «پیش‌روی موفق» در غزه هستند و توانسته‌اند تاحد زیادی بر رزمندگان مقاومت غلبه کنند، اما واقعیت‌های میدانی نشان می‌دهد برخلاف آنچه ادعا می‌شود، جبهه مقاومت فلسطینی تاکنون در اداره صحنه نبرد در حوزه‌های مختلف موفق بوده و توانسته با بهره‌گیری از انواع تاکتیک‌های رزمی – نظامی، ارتش رژیم‌صهیونیستی را در دستیابی به اهدافش ناکام بگذارد.

استفاده راهبردی از تونل‌ها

یک کارشناس مسائل استراتژیک با اشاره به تاکتیک‌های رزمی رزمندگان مقاومت در نبرد غزه، به همشهری‌آنلاین گفت: نخستین و مشهورترین تاکتیک جبهه مقاومت فلسطینی، «جنگ تونل‌ها» است که اکنون دیگر همه با کلیات آن آشنایی دارند، اما بهره‌گیری از این تاکتیک جنگی ازسوی حماس، با ظرافت‌ها و رموزی همراه است که صهیونیست‌ها را دچار سردرگمی کرده‌است.

فرشید باقریان با بیان اینکه «جنگ تونلی» تکنیک تازه‌ای نیست و سابقه‌ای دیرینه از آن را می‌توان در تاریخ جنگ‌های جهان سراغ گرفت، افزود: استفاده راهبردی از تونل‌ها درجریان جنگ ویتنام از مهم‌ترین ابزاری بود که ویت‌کنگ‌ها با بهره‌گیری از آن، توانستند ضربات مهمی به ارتش آمریکا وارد کنند.

تاکتیک شبیخون

این کارشناس مسائل استراتژیک ادامه داد: «شبیخون» از دیگر تاکتیک‌هایی است که رزمندگان جبهه‌مقاومت فلسطینی طی روزهای اخیر با بهره‌گیری از آن، توانسته‌اند ضربات سهمگینی به پیکر ماشین جنگی رژیم‌صهیونیستی وارد کنند.

باقریان با بیان اینکه استفاده از تاکتیک «شبیخون» در جنگ‌ها در تاریخ به دوره طاهریان بازمی‌گردد، عنوان‌کرد: استفاده رزمندگان مقاومت از این تاکتیک موثر در نبرد غزه، سبب وارد آمدن خسارت‌های قابل‌توجهی به ادوات و تجهیزات جنگی ارتش رژیم‌صهیونیستی شده‌است.

راهبردهای جنگی نسل پنجم

وی با اشاره به اینکه جبهه مقاومت فلسطینی در نبرد غزه از تاکتیک‌های جنگی نسل پنجم نیز به‌خوبی استفاده کرده‌است، اظهارکرد: جنگ ترکیبی یا همان «هیبریدی» از ابزارهای مهمی بوده‌است که حماس با بهره‌گیری از آن، توانسته بخش قابل‌توجهی از عملیات روانی ارتش رژیم‌صهیونیستی را ناکام بگذارد.

باقریان ادامه داد: نکته اینجاست که اگرچه برخی کارشناسان تونل‌ها را نقطه قوت و برتری رزمندگان مقاومت می‌دانند، اما بهره‌گیری مناسب از تاکتیک‌های جنگ هیبریدی ازسوی حماس طی روزهای اخیر نیازمند برقراری ارتباط موفق با بیرون از تونل‌ است که جبهه مقاومت نشان داده دراین زمینه موفق بوده‌است.

وی با بیان اینکه استفاده مناسب از تاکتیک‌های جنگ روانی از دیگر موفقیت‌های حماس در نبرد غزه بوده‌است، تصریح‌کرد: بررسی‌های انجام شده در تحولات میدانی نبرد نشان می‌دهد دراین حوزه توانسته برتری محسوسی بر صهیونیست‌ها داشته باشد. عملی نشدن اخطارهای چندباره درباره حمله به مناطقی از غزه را می‌توان شاهدی براین مدعا دانست.

ناکامی تانک‌های مرکاوا در شناسایی تونل‌ها

این کارشناس مسائل استراتژیک با اشاره به ناکامی ارتش رژیم‌صهیونیستی در شناسایی تونل‌ها حماس در غزه، گفت: تانک‌های «مرکاوا» در سطح زیرین خود از سنسورهایی بهره می‌برند که قابلیت حسگر لرزه‌ای دارد و به‌منظور شناسایی تونل‌ها از آنها استفاده می‌شود. با این وجود اما صهیونیست‌ها در شناسایی بسیاری از تونل‌ها ناکام بوده‌اند.

باقریان با بیان اینکه تونل‌هایی که صهیونیست‌ها طی روزهای اخیر مدعی شناسایی آن شده‌اند، تونل‌های انحرافی بوده‌اند، افزود: همه‌چیز حکایت از آن دارد که تل‌آویو از منظر جنگ تونل‌ها، شکست‌خورده مطلق جنگ است. این درشرایطی است که به اذعان کارشناسان نظامی، جنگ تونلی در غزه هنوز آغاز نشده‌است.

نبرد حماس؛ از تونل تا سطح زمین

وی با تاکید براینکه اتصال سطوح بالا و پایین تونل‌ها از دیگر تاکتیک‌های منحصربه‌فرد رزمندگان مقاومت در نبرد غزه بوده‌است، عنوان‌کرد: استفاده راهبردی از این تونل‌ها به‌منظور پیشبرد تاکتیک‌های رزمی روی زمین، از مهم‌ترین دستاوردهای نظامی حماس بوده که سبب سردرگمی بسیاری در ماشین جنگی رژیم صهیونیستی شده‌است.

باقریان افزود: جالب اینجاست که ارتش رژیم‌صهیونیستی برای شناسایی تونل‌های حماس، دست به دامان تکنولوژی‌های نوین شده‌است و می‌کوشد با بهره‌گیری از ربات‌های شناسایی، برای کشف تونل‌ها اقدام کند؛ موضوعی که از عجز تل‌آویو دراین زمینه حکایت دارد.

ارتش رژیم‌صهیونیستی در تاریکی می‌جنگد

این کارشناس مسائل استراتژیک با بیان اینکه در نبرد غزه شاهد بهره‌گیری از تاکتیک‌های نوین جنگی ازسوی رزمندگان مقاومت بوده‌ایم، اظهارکرد: اینکه حماس چگونه بدون استفاده کافی و مطلوب از اینترنت و ارتباطات نوین، عرصه میدانی نبرد را مدیریت می‌کند، بر خود صهیونیست‌ها نیز پوشیده‌ مانده و سبب سردرگمی آنان شده‌است.

باقریان با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی ارتش رژیم‌صهیونیستی در تاریکی مشغول جنگ است، ادامه‌داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد تا این لحظه ارتش صهیونیستی شکست خورده قطعی نبرد در غزه است و دکترین‌های نظامی آنان برای غلبه بر حماس با بن‌بست مواجه شده‌است. اینکه رژیم‌صهیونیستی هنوز نتوانسته گروگانی آزاد کند یا حتی محل نگهداری آنان را شناسایی کند، از دلایل این شکست است.

وی اضافه‌کرد: اکنون دیگر بر همگان روشن شده‌است که چنانچه آمریکا امروز حمایت‌های گسترده خود از رژیم‌صهیونیستی را قطع کند، تل‌آویو فردا بازنده بزرگ نبرد در غزه خواهد بود.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *