روایتی از یک حکم

روایتی از یک حکم

جلسات محاکمه متهمین پرونده حمله تروریستی چهار آبان ۱۴۰۱ به حرم شاهچراغ(ع) از بهمن‌ماه در دادگاه انقلاب شیراز شروع شد.

روایتی از یک حکم

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، ابتدا پنج متهم حادثه تروریستی حرم شاهچراغ(ع) در جلسات حضور داشتند که همگی عضو گروهک تروریستی داعش بودند.

اولین نفری که در جایگاه متهم قرار گرفت، محمدرامز رشیدی بود، ۲۴ ساله، اهل افغانستان و مجرد.

اتهامات وی، مشارکت در اسکان دادن ضارب در شیراز، تهیه اسلحه برای ضارب، مشارکت در عملیات شناسایی شاهچراغ و محیط اطراف، بیعت گرفتن از ضارب و در نهایت همراهی با ضارب تا لحظه شروع عملیات تروریستی بود.

محمد رامز در اظهارات اولیه به برخی از این اتهامات اعتراف کرده بود.

_کارم در زرند کرمان را تسویه کردم، ۲۳ مهر به امر امراء داعش با ماشین دربست خودم را به شیراز رساندم و یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان کرایه دادم. دو روز بعد، خانه‌ای در بلوار اتحاد اجاره کردم برای یک سال به مبلغ ۴۰ میلیون تومان. پول را عبدالله سعید [رابط تیم عملیات با داعش افغانستان] واریز کرد به کارتی که همراه داشتم. کارت به نام پدرزن برادرم بود که ایرانی است. ۲۸ مهر، عبدالله گفت بروم سمت پل ولیعصر و امانتی را تحویل بگیرم. چمدانی قرمز که روی آن با چادر پوشانده شده بود، امانتی را برداشتم و با تاکسی دربست به خانه برگشتم. یک اسلحه کلاش گریس کاری شده، یک جلیقه جاخشابی، ۸ خشاب و ۱۹۴ فشنگ توی چمدان بود. فشنگ ها توی خشاب ها بودند، در آوردم شمردم و دوباره جا دادم. چمدان را بالای انباری مخفی کردم. ۳۰ مهر عبدالله خبر داد مهمان داری. رفتم ترمینال کاراندیش دنبالش. حامد خیلی کم، حرف می زد. با لهجه فارسی تاجیک صحبت می کرد، بیشتر مشغول نماز و قرآن بود. گاهی هم با پدر و مادرش تلفنی صحبت می کرد.

سه روز پشت سر هم به دستور عبدالله، حامد را می‌بردم شاهچراغ. حیاط و داخل حرم و اطراف را نگاهی می انداخت و برمی‌گشتیم خانه، سوم آبان، شب که شد با دستور عبدالله سعید، پرچم داعش را با پارچه ای که از بازار خریده بودم، درست کردم. وسایل توی چمدان را تحویل حامد دادم، از حامد که اسلحه به دست گرفته بود، بیعت گرفتم و فیلمش را برای عبدالله فرستادم، فردا دم غروب، حامد خشاب ها را توی جلیقه جا داد و پوشید، اسلحه را توی کوله پشتی گذاشت. با تاکسی دربست رفتیم شاهچراغ، آنجا موبایلش را تحویل گرفتم و سیم کارت افغانستانی به او دادم، فیلمی از لحظه رفتنش گرفتم اما یادم نیست برای عبدالله فرستادم یا نه…».

در یکی از جلسات پایانی دادگاه، قاضی پرسید: به نظر خودت با جرم‌هایی که مرتکب شدی، حُکمت چیه؟

با نگاه توأم با نگرانی رو به قاضی گفت: نمی‌دونم، شاید حبس ابد.

در ادامه رامز گفت: از نیت حامد خبر نداشتم و گفته بود قرار نیست کودک و زنی آسیب ببینه.

مستندات متقن وزارت اطلاعات در دادگاه نشان داده شد، با توضیحات تکمیلی کارشناس وزارت اطلاعات، رامز سکوت کرد و حرفی برای گفتن نداشت.

محمد رحمانی (۲۰ ساله، اهل افغانستان و مجرد)، سید نعیم هاشمی قتالی (۲۷ ساله، اهل افغانستان و مجرد) و مصطفی جان امانی ( ۲۳ ساله، اهل افغانستان و مجرد) از دیگر متهمان پرونده بودند.

به جز اتهام در عملیات تروریستی حرم شاهچراغ، وجه اشتراکات دیگری با رامز داشتند؛ همچون زندانی شدن در زندان بگرام افغانستان (توسط نیروهای آمریکایی به جرم عضویت در طالبان) و تغییر گرایش از طالبان به داعش در زندان بگرام.

اتهام اصلی این سه نفر، مشارکت در تأمین مالی، تهیه اسکان و سیم کارت برای اعضای داعش در تهران و فرستادن آنها به صورت قاچاقی به شیراز و افغانستان بود.

پایان قسمت اول از روایت زهرا قوامی فر و عبدالرسول محمدی از فرآیند منجر به صدور حکم متهمین حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ(ع)

پایان پیام/ن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *