سفر خاندوزی به عربستان؛ آغاز فصل جدیدی از رونق اقتصادی در منطقه

سفر خاندوزی به عربستان؛ آغاز فصل جدیدی از رونق اقتصادی در منطقه

کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه سفر وزیر امور اقتصادی و دارایی به عربستان می‌تواند سرفصل جدیدی برای رونق اقتصادی منطقه باشد، گفت: ایران و عربستان دارای ظرفیت‌های اقتصادی بسیار زیادی هستند و تقابل 2 قدرت بزرگ باعث از دست رفتن منابع منطقه می‌شود، زیرا هر یک از این کشورها سهم مهمی در تقویت دستاوردها و حفظ منافع جهان اسلام دارند.

سفر خاندوزی به عربستان؛ آغاز فصل جدیدی از رونق اقتصادی در منطقه

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها- احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی که پنج‌شنبه گذشته در رأس هیأتی اقتصادی به عربستان سعودی سفر کرد، با استقبال مقام‌های این کشور، مدیران بانک توسعه اسلامی و اعضای سرکنسولگری ایران وارد فرودگاه جده شد. دیدارهای دوجانبه با مقام‌های عربستانی و حضور و ایراد سخنرانی در نشست‌های بانک توسعه اسلامی از مهم‌ترین اهداف این سفر است.

وی در حاشیه اجلاس سالیانه بانک توسعه اسلامی (IsDB) در گفت‌وگو با نشریه فوربز آمریکا، اجلاس سالانه بانک توسعه اسلامی را یکی از بهترین و مهم‌ترین فرصت‌ها برای کشورهای عضو دانست و گفت: این اجلاس فرصت همکاری مشترک میان اعضای بانک را فراهم می‌کند و این هدف در دستور کار این دوره اجلاس نیز قرار داده شده است.

خاندوزی از اعتقاد جمهوری اسلامی ایران بر استفاده از توانمندی‌های کشورهای عضو بانک توسعه اسلامی گفت و عنوان کرد: اراده ما بر این است، با توجه به پیشرفت‌های ایران در زمینه‌های فناوری و توانمندی‌های بیو، نانو، صنایع دارویی، تجهیزات پزشکی، ساخت تجهیزات نیروگاهی و ساخت کاتالالیست‌های صنعت نفت، این پیشرفت‌ها را در اختیار سایر اعضای بانک و کشورهای اسلامی قرار دهیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین در حاشیه اجلاس سالیانه بانک توسعه اسلامی در جده عربستان به خبرگزاری اقتصادی الشرق (وابسته به خبرگزاری بین المللی بلومبرگ) گفت: توافقی که میان ایران و عربستان شکل گرفته است، فرصت‌های تجارت و سرمایه‌گذاری میان دو کشور را افزایش خواهد داد.

وی افزود: سیاست دولت ایران تقویت روابط با کشورهای همسایه است. توسعه روابط اقتصادی و تعاملات ایران و عربستان، ارتباط برد-برد است که منافع آن علاوه بر دو کشور به همه کشورهای منطقه خواهد رسید.

رحمان سعادت، کارشناس مسائل اقتصادی درباره اهمیت سفر وزیر امور اقتصادی و دارایی و هیأت همراه اعم از فعالان اقتصادی و بازرگانی به عربستان و دستاوردهای تقویت مراودات با کشورهای منطقه‌ای به «راهبرد معاصر» گفت: امروز به همه کشورهای منطقه این موضوع مهم ثابت شده است در غرب آسیا دو قدرت بزرگ ایران و عربستان وجود دارند که نباید یکی را از دیگری به لحاظ تأثیرگذاری بر روند منطقه‌ای و حتی بین‌المللی جدا دانست.

وی افزود: ایران و عربستان دارای ظرفیت‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بسیار زیادی هستند و تقابل دو قدرت بزرگ باعث تضعیف غرب آسیا و از دست رفتن منابع منطقه و کشورهای اسلامی می‌شود، زیرا هر یک از این دو کشور سهم مهمی در تقویت دستاوردها و حفظ منافع جهان اسلام دارند.

کارشناس مسائل اقتصادی توضیح داد: در دهه گذشته شاهد بودیم بعد از روی کار آمدن نظام جدید در عربستان متأسفانه هیئت حاکمه تقابل شدیدی با ایران اسلامی در دستور کار قرار داد، موضوعی که به سخت و پیچیده شدن فضای منطقه و جهان اسلام منجر شد.

سعادت گفت: با وجود اینکه برای ایران هراسی بسیار هزینه شد، اما کشورهای منطقه به عینه دیدند شرایط برایشان سخت شده است، لذا نمی‌توانند از ایران دور باشند؛ به همین دلیل شاهد گرایش کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی به سمت جمهوری اسلامی ایران هستیم.

وی تصریح کرد: از سال گذشته نشانه‌هایی از همگرایی اقتصادی، سیاسی و حتی فرهنگی میان عربستان با ایران مشاهده شد، به طوری که نظام حاکم بر عربستان متمایل به ایران شد، زیرا به این نتیجه دست یافتند برای توسعه جهان عرب و جهان اسلام باید تنش‌زدایی شود. در این راستا چین برای امضای توافقنامه میان ایران و عربستان میانجیگری کرد که دو کشور روابط خود را ازسر گرفتند و عادی‌سازی روابط کلید زده شد.

سعادت گفت: دو کشور در زمینه‌های مختلفی در حال همکاری هستند که با سفر وزیر امور اقتصادی و دارایی به عربستان سعودی راه برای تقویت دیپلماسی اقتصادی میان دو کشور هموار می‌شود، لذا به نظر می‌آید در دولت سیزدهم شاهد اوج گرفتن دیپلماسی اقتصادی میان ایران و عربستان باشیم.

کارشناس مسائل اقتصادی تشریح کرد: سفر وزیر امور اقتصادی و دارایی به عربستان نشان می‌دهد از مرحله مذاکرات اولیه سیاسی عبور کرده‌ایم و به سمت اجرایی شدن ارتباط دو کشور در حوزه اقتصادی حرکت کرده‌ایم، طبعاً این موضوع می‌تواند منافع دو کشور را حفظ کند. موضوع حائز اهمیت اینکه سران سعودی باید از سال‌های گذشته به این نتیجه دست می‌یافتند منافع جهان اسلام در همگرایی میان کشورها به ویژه قدرت‌های منطقه‌ای تضمین می‌شود.

سعادت با بیان اینکه سفر وزیر امور اقتصادی و دارایی به عربستان می‌تواند سرفصل جدیدی برای رونق اقتصادی در منطقه باشد، عنوان کرد: حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان بارها بر این موضوع تأکید کردند که دیپلماسی منطقه‌ای را بر دیپلماسی فرامنطقه‌ای ترجیح می‌دهند؛ این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که کشورهای عربی تابع عربستان در صورت بهبود روابط تهران و ریاض، به ایران نزدیک می‌شوند و این موضوع به همگرایی بیشتر منطقه‌ای منجر می‌‌شود.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *