صفر تا صد تصمیماتی که برای مرزهای شلمچه و چذابه در ایام اربعین گرفته شد

صفر تا صد تصمیماتی که برای مرزهای شلمچه و چذابه در ایام اربعین گرفته شد

همه پای کار آمدند تا امکانات و شرایط لازم برای سفر زوار اربعین حسینی به عتبات عالیات در مرزهای خوزستان فراهم شود.

صفر تا صد تصمیماتی که برای مرزهای شلمچه و چذابه در ایام اربعین گرفته شد

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، با نزدیک شدن به اربعین حسینی، همه پای کار آمدند تا امکانات و شرایط لازم برای زوار سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در مرزهای خوزستان فراهم شود.

در همین راستا، احمد وحیدی وزیر کشور به منظور بازدید از مرزهای شلمچه و چذابه برای خدمات‌رسانی بهتر به زائران عتبات عالیات در اربعین حسینی سال 1402 به استان خوزستان سفر کرد.

حضور در جلسه ستاد اربعین حسینی استان خوزستان و بررسی آخرین روند اقدامات انجام شده در محورهای منتهی به مرزهای شلمچه و چذابه، خدمت‌رسانی مواکب و آماده سازی زیرساخت‌ها در این دو مرز از دیگر برنامه‌های سفر وزیر کشور به خوزستان بود.

احمد وحیدی، وزیر کشور پس از ورود به خوزستان و مرز چذابه با همراهی عبدالامیرالشمری وزیر کشور عراق و علی‌اکبر حسینی‌محراب، استاندار خوزستان وارد مرز این کشور شد.

وی در مرز چذابه از زیرساخت ها و آخرین اقدامات انجام شده برای خدمات‌رسانی به زوار اربعین حسینی بازدید کرد و آنها را مورد قرار داد.

بازدید از روند آماده‌سازی مرز شلمچه

وزیر کشور در بازدید از مرز چذابه در شهرستان دشت‌آزادگان،در جریان اقدامات صورت گرفته در این مرز زمینی برای خدمت به زائران عتبات عالیات قرار گرفت.

احمد وحیدی همچنین با حضور در مرز چذابه با همتای عراقی دیدار کرد و برای بررسی اقدامات انجام شده جهت تسهیل در تردد زوار اربعین، از مرز عراق بازدید کرد.

علی‌اکبر حسینی‌محراب، استاندار خوزستان و جمعی از معاونان و مدیران ارشد استان خوزستان وزیر کشور را در این سفر همراهی کردند.

همچنین به منظور آشنایی بهتر با اقدامات صورت گرفته، عبدالامیر الشمری، وزیر کشور عراق به همراه علی‌اکبر حسینی‌محراب، استاندار خوزستان از فعالیت‌های عمرانی و خدمات‌رسانی مرز ایران از پایانه مرزی شلمچه بازدید کرد و در جریان روند آماده‌سازی این منطقه برای استقبال از زائران اربعین حسینی قرار گرفت.

پس از این بازدید احمد وحیدی وزیر کشور در نشست مشترک با همتای عراقی مسائل مربوط به هماهنگی امنیتی مشترک، کنترل مرزهای بین المللی و آمادگی برای پذیرایی از زائران ایرانی در سازمان منطقه آزاد اروند مورد بحث و بررسی قرار دادند.

انتقال 1800 زائر با قطار

در این نشست که علی‌اکبر حسینی‌محراب، استاندار خوزستان و استاندار بصره عراق نیز حضور داشتتند مقرر شد به اتباع پاکستانی ویزای دسته جمعی داده شود چرا که طرف عراقی از دادن ویزای انفرادی به دلیل ماندگاری این اتباع در کشورشان، خودداری کرد.

همچنین در این نشست مقرر شد هلال احمر و اورژانس تا ۱۵ کیلومتری آن طرف مرز حضور داشته باشند که طرف عراقی نیز با این موضوع موافقت کرد. بنا بر این شد که به منظور خدمات‌رسانی بهتر به زائران اربعین، تعداد موکب‌ها از مرز چذابه تا العماره عراق بیشتر شوند.

در این نشست مشترک وزیر کشور ایران خواستار افزایش ظرفیت انتقال مسافر از طریق قطار به کربلا شد که در جواب همتای عراقی میزان ظرفیت انتقال زوار از طریق قطار را روزانه یک هزار و ۸۰۰ نفر عنوان کرد. وحیدی همچنین خواستار افزایش گیت‌های ورودی به عراق شد که عبدالامیر الشمری وزیر کشور عراق بیان کرد که ۷۶ گیت در مرز شلمچه لحاظ شده است.

اسعد العیدانی استاندار بصره عراق، در این نشست با تأکید بر توانایی عراق برای پذیرش روزانه ۱۰۰ هزار زائر از مرزهای خوزستان، گفت: طرف ایرانی باید همکاری لازم را در خصوص تخلیه فوری خودروهای حمل بار از خاک عراق برای جلوگیری از ترافیک، تلاش لازم را صورت دهد.

وی با بیان اینکه پذیرش اتباع خارجی به‌صورت ویزای انفرادی برای عراق امکان‌پذیر نیست، خاطرنشان کرد: در نرخ حمل و نقل زائران از مبدأ مرزهای خوزستان تا عتبات عالیات در کشور عراق چاره‌اندیشی خواهد شد تا مشکلات گذشته رخ ندهد.

ایجاد گیت‌های گذرنامه جهت تسریع تردد

علی‌اکبر حسینی‌محراب استاندار خوزستان نیز در جلسه وزرای کشور ایران و عراق پیرامون اربعین حسینی اظهار کرد: با همکاری کشور عراق امکانات خوبی در مرزها فراهم شده است.

وی از استقرار مواکب در مسیر زائران اباعبدالله الحسین(ع) از بدو ورود تا خروجی مرزها خبر داد و بیان کرد: ظرفیت‌های استراتژی خوبی را در مسیر مرزها ایجاد کردیم، همچنین گیت‌های گذرنامه جهت تسریع تردد زائران در کمتر از چند ثانیه در دو مرز فراهم شده است.

استاندار خوزستان افزود: سایبان، مه پاش، آب شرب (آبخوری) و اتوبوس در دو پایانه مرزی فراهم شده است، همچنین با توجه به گرمای این انتظار را داریم که امکاناتی جهت تردد سریع و جلوگیری از گرمازدگی زائران در مسیر عراق ایجاد شود.

وی بر ضرورت سرمایه‌گذاری جهت افزایش امکانات در پایانه مرزی چذابه تاکید کرد و گفت: اتاق‌های سرد و سایبان برای جلوگیری از گرمازدگی زائران ایجاد شود.

حسینی‌محراب در پایان با بیان اینکه ناوگان حمل و نقل در نجف برای تسهیل تردد زائران افزایش یابد، خاطرنشان کرد: آمادگی تشکیل اتاق عملیات مشترک در دو مرز شلمچه و چذابه را با کشور عراق داریم.

فراهم شدن شرایط مناسب برای زوار اربعین

احمد وحیدی، وزیر کشور پس از این جلسه در نشست خبری میان وزرای کشور ایران و عراق که در منطقه آزاد اروند برگزار شد، اظهار کرد: در یک برنامه فشرده از چهار مرز خسروی، مهران، شلمچه و چذابه بازدید کردیم و مسائل مربوط به زوار در ارنباط با حمل و نقل، زیرساخت‌ها، سایبان‌ها، دروازه‌های ورودی و مسائل بهداشت و درمان مورد بحث و گفت‌و‌گو قرار گرفت.

وی افزود: توافقات خوبی به عمل آمد و در همه موضوعات با هماهنگی برادران عراقی نتایج خوبی گرفتیم، همچنین لازم است از تلاش‌های دولت عراق در برگزاری مراسم باشکوه تاسوعا و عاشورا تشکر کنم.

وزیر کشور ضمن تشکر از تلاش دولت عراق برای پذیرایی از زوار اربعین حسینی گفت: به هر حال هماهنگی‌های خوبی انجام شده و امیدوارم در اربعین امسال شرایط بهتری را برای زوار فراهم کنیم.

خدمت‌رسانی به زائران حسینی تا پایان ماه صفر

عبدالامیر الشمری، وزیر کشور عراق نیز در کنفرانس خبری با وزیر کشور ایران در محل سازمان منطقه آزاد اروند، اظهار کرد: چهار رام قطار از بصره عراق در ایام اربعین برای جابه‌جایی زائران به نزدیکترین شهر به کربلای در نظر گرفته شده است.

وی بیان کرد: امروز در بازدید با وزیر کشور ایران و مسوولان امنیتی و سیاسی به توافقات خوبی دست یافتیم و در این بازدیدها با حضور چهار استاندار مرزی عراق با ایران مسایل امنیتی، حمل و نقل، خدمات‌رسانی به زائران مورد بررسی قرار گرفت.

وزیر کشور عراق تصریح کرد: با دستور نخست وزیر عراق خدمات شایسته در ایام اربعین در اختیار زائران قرار خواهد گرفت و این خدمات تا پایان ماه صفر در عراق ادامه خواهد داشت.

وی گفت: همه امکانات لازم برای ورود آسان زائران ایرانی به خاک عراق پیش‌بینی شده است.

الشمری عنوان کرد: برای تسهیل در امر جابه‌جایی زائران ایرانی اتوبوس‌های ایرانی می‌توانند در شلمچه تا پایانه مسافربری بصره عراق زائران را منتقل کنند.

موافق فعالیت مرز سیبه هستیم

احمد وحیدی، وزیر کشور شامگاه نیز در حاشیه سفر وزیر کشور عراق به خوزستان در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: از نظر ما مرز سیبه آماده بوده و موافق فعالیت آن هستیم که در صورت موافقت طرفین عراقی، مسیر دریایی به این کشور بازگشایی خواهد شد.

وی افزود: ظرفیت مسیر دریایی محدود است اما از باب تنوع بخشی امکانی جدید خواهند بود و ما هر مقدار مسیر را برای زائران اربعین حسینی آسان‌تر کنیم قطعا کار خوبی است.

وزیر کشور درباره تردد زائران از طریق ناوگان هوایی، گفت: برنامه‌ریزی سازمان هواپیمایی کشور در این زمینه بسیار گسترده است اما با توجه به محدودیت‌های موجود در فرودگاه‌های عراق، تنها ۲ فرودگاه نجف و بغداد امکان پذیرش دارند.

وحیدی در پایان تصریح کرد: حدود یک‌هزار پرواز از ایران به عراق طراحی شده و بیش از این ظرفیت فرودگاهی در کشور عراق وجود ندارد.

ایمن سازی محورهای مواصلاتی به مرزهای خوزستان

همچنین محمد خانچی معاون عمرانی استاندار خوزستان پس از بازدید از پایانه مرزی چذابه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: محورهای مواصلاتی به دو مرز خوزستان با جدیت در حال ایمن سازی و بهسازی هستند و تا قبل از ماه صفر عملیات عمرانی در این مناطق به پایان خواهد رسید، در طریق الحسین تمهیدات لازم برای احداث مواکب اربعین در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه بیان کرد: امسال برای اولین بار با همکاری دهیاری‌های خوزستان، علاوه بر موکب‌های عتبات و عالیات هر دهیاری یک موکب برای پذیرایی و اسکان از زوار برپا می‌کند.

معاون عمرانی استاندار خوزستان با اشاره به تقویت پایگاه‌های هلال احمر و اورژانس تصریح کرد: برای افزایش خدمات‌رسانی به زوار با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی خوزستان تمهیدات خوبی در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: همچنین آب آشامیدنی پایدار در مرزهای خوزستان تامین شده و مخازن اضطراری در دو پایانه نیز نصب شد.

خانچی از تأمین برق پایدار در پایانه‌های مرزی خوزستان خبر داد و عنوان کرد: امسال برای اولین بار در محورهای ورودی مرزهای خوزستان مجتمع‌های رفاهی و سرویس‌های بهداشتی در حال ساخت است که برای اربعین به زوار خدمات رسانی می‌شود.

پیگیری جهت افزایش قطارها به مقصد خوزستان

وی خاطرنشان کرد: در دو پایانه شلمچه ۶۱۷ و چذابه ۷۵۶ چشمه سرویس بهداشتی ساخته شده که نسبت قبل افزایش چشمگیری داشته و در صورت نیاز سروریس‌های سیار به مجموعه‌ها اضافه خواهد شد.

معاون عمرانی استاندار خوزستان با اشاره گرمای هوا در خوزستان یادآور شد: توسعه سایبان و مه پاش‌ها به صورت جدی در مرزهای خوزستان در حال اجرا هستند، همچنین با کمک شهرداری‌ها از پایانه‌ها تا استان‌های همجوار اتوبوس‌هایی برای جابه‌جایی زوار در نظر گرفته شده است.

یکی از مواردی که برای سفر اربعین توسط زائران عتبات عالیات در نظر گرفته می‌شود انجام مسافرت تا مرزها از طریق قطار و هواپیما است که با توجه به وجود 2 مرز شلمچه و چذابه در استان خوزستان می‌بایست شرایط برای زوار فراهم شود.

در همین ارتباط علی‌اکبر حسینی‌محراب استاندار خوزستان در نشست ستاد اربعین حسینی استان که 4 مرداد در پایانه مرزی چذابه برگزار شد، اظهار کرد: در موضوع قطار و هواپیما هم اکنون در استان با محدودیت مواجه شده است ولی در عین حال پیگیری‌های لازم جهت افزایش پروازها و حرکت قطارها در دست انجام است. پایانه‌ها نیز برای ساماندهی اتوبوس‌ها اقدامات لازم را انجام دهند.

استاندار خوزستان عنوان کرد: همچنین درباره جاده‌ها از مسئولان راه و شهرسازی انتظار داریم تلاش کنند حتما پل سابله را احداث نمایند جداسازی جاده، خط کشی و روشنایی جاده‌های مختلف از جمله جاده‌های عبدالخان، طریق الحسین و مسیر اهواز به خرمشهر انجام شود.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *