فارس من| چالش کمبود پزشک خانم در مراکز سونوگرافی دولتی

فارس من| چالش کمبود پزشک خانم در مراکز سونوگرافی دولتی

در بیشتر مراکز و بیمارستان‌های دولتی و تأمین اجتماعی برای انجام سونوگرافی و رادیولوژی بانوی متخصص خانم وجود ندارد و این معضل موجب تحمل استرس بیش‌تر برای بانوان شده است.

فارس من| چالش کمبود پزشک خانم در مراکز سونوگرافی دولتی

گروه زندگی: وقتی یک خانم متوجه می‌شود که قرار است چند ماه دیگر مادر شود، سر از پا نمی‌شناسد و برای لحظه‌ای که فرزندش را در آغوش بگیرد ثانیه‌ها، دقایق، ساعت‌ها، هفته‌ها و حتی ماه‌ها را می‌شمرد. اما در کنار آن لزوم مراجعه پزشک و انجام سونوگرافی پیش‌روی او است، اما وقتی با هزینه‌های سنگین سونوگرافی مراکز خصوصی روبرو می‌شود، راهش را به سمت مراکز دولتی کج می‌کند و دلش خوش است با توجه به تبلیغ‌های فرزندآوری همه خدمات پزشکی مرتبط در مراکز دولتی فراروی او است. حال وقتی گذرش به بخش سونوگرافی می‌افتد تازه متوجه می‌شود ای دل غافل! دکتر خانم ندارند.

برای همین پویشی با عنوان «سونوگرافی و رادیولوژی بانوان توسط خانم انجام شود» در سامانه فارس من از سوی «زهرا خانزاده» ثبت شده است تا مگر این کمبود حضور خانم‌های دکتر سونوگرافی در مراکز دولتی به گوش مسؤولان برسد: «در بیشتر مراکز و بیمارستان‌های دولتی و تأمین اجتماعی برای انجام سونوگرافی و رادیولوژی بانوان متخصص خانم وجود ندارد و با توجه به نیاز و ضرورت حفظ حریم شخصی خانم‌ها و مشکلات این عزیزان مخصوصاً در زمینه بارداری و ناباروری و همچنین تشخیص سرطان باید برای رفع این معضل چاره‌اندیشی شود».

خانزاده که مادر ۲ دختر است، این گونه مشکلش را با خبرگزاری فارس در میان گذاشته است: به خاطر مشکلاتی که برایم پیش آمده بود نیاز به سونوگرافی داشتم و از آنجایی که هزینه‌های مراکز خصوصی بالا است و اکثر دکترها مرد هستند، چون بیمه داشتم به بیمارستان تأمین اجتماعی مشهد، ۱۷ شهریور رفتم، اما در کمال تعجب متوجه شدم دکتر بخش سونوگرافی آقا است. به پذیرش گفتم بیمارستان به این بزرگی خانم دکتر برای این بخش ندارد! بعد هم با رئیس بیمارستان صحبت کردم و گفتم این مشکل را در فارس من ثبت می‌کنم، ایشان هم گفت حتماً مطالبه‌گری داشته باشید، چون دغدغه ما هم هست.

او ادامه می‌دهد: بینید با توجه به شرایط جسمی بانوان، بیش‌ترین مراجعه‌کننده به سونوگرافی و رادیولوژی را بانوان تشکیل می‌دهند، زیرا بانوان قبل از بارداری، حین بارداری، حتی برای درمان نابارداری و مشکلات رحمی ناچار به حضور در مراکز سونوگرافی می‌شوند. با این اوصاف زیبنده نیست در یک کشور اسلامی، بانوان استرس دسترسی به خانم دکتر در سونوگرافی مراکز دولتی را داشته باشند.

به گزارش فارس، این پویش تا کنون به بیش از ۲ هزار امضا رسیده است.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *