قدرت‌نمایی حزب‌الله در برابر اشغالگران؛ پیامی که صهیونیست‌ها دریافت کردند

قدرت‌نمایی حزب‌الله در برابر اشغالگران؛ پیامی که صهیونیست‌ها دریافت کردند

مانور نظامی نادر حزب‌الله در روز گذشته با توجه به تحولات اخیر منطقه که عمدتاً در جهت خلاف منافع محور آمریکایی ـ صهیونیستی است، حامل پیام‌های مهمی به ویژه برای دشمنان مقاومت بود.

قدرت‌نمایی حزب‌الله در برابر اشغالگران؛ پیامی که صهیونیست‌ها دریافت کردند

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها- تسنیم نوشت: روز گذشته مقاومت لبنان در یک مانور نظامی بی‌سابقه در مقابل چشم صدها خبرنگار، بخش کوچکی از توانمندی فنی و نظامی خود را در جنوب لبنان و در مرز فلسطین اشغالی به نمایش گذاشت. این مانور تحت عنوان «ما عبور خواهیم کرد… پس ما در حال عبور هستیم» برگزار شد که مشخصاً پیام‌های زیادی برای اشغالگران صهیونیست داشت.

دیروز یکشنبه برای بیش از 650 روزنامه‌نگار و شخصیت‌های رسانه‌ای و عکاسان لبنانی و خارجی روز بسیار هیجان‌انگیزی بود و آنها بنا به دعوت واحد روابط رسانه‌ای حزب‌الله در مانور نظامی این حزب که بیانگر آمادگی آن برای ورود به هر تقابلی با دشمن بود حضور یافتند.

قدرت‌نمایی حزب‌الله در برابر اشغالگران

حزب‌الله در این مانور که بسیاری آن را در قالب هشدار برای رژیم صهیونیستی می‌دانند، همان‌طور که اشاره شد تنها بخش کوچکی از توانمندی‌های خود را به نمایش گذاشت و از سلاح‌های متعددی همچون موشک‌های ضد تانکی که روی وسایل نقلیه سبک نصب شده بودند، راکت‌اندازها با بردها و اندازه‌های مختلف، خودروهای زرهی، پهپادها و… استفاده کرد.

این مانور همچنین شبیه‌سازی ورود به شمال فلسطین اشغالی و سیطره بر منطقه الجلیل بود که بزرگترین کابوس صهیونیست‌هاست. نیروهای یگان ویژه «رضوان» که محافل اسرائیلی توجه زیادی به آن دارند، در این مانور با یونیفرم‌های خالدار و درحالی که چهره‌های خود را با نقاب پوشانده بودند روی خودروهای زرهی نشسته و در مقابل دوربین‌های صدها خبرنگار داخلی و خارجی قدرتنمایی می‌کردند.

مقامات حزب‌الله چون «سید هاشم صفی‌الدین»، رئیس شورای اجرایی این حزب و «وفیق صفا» رئیس واحد ارتباط و هماهنگی و «محمد عفیف» مسئول روابط رسانه‌ای حزب‌الله نیز در جریان برگزاری این مانور حضور داشتند. هاشم صفی‌الدین در سخنرانی خود به این منظور اعلام کرد: ما بر آمادگی کامل خود برای مقابله با هر حمله‌ای و تثبیت معادله جدیدی که از لبنان حمایت و دفاع کند، تأکید داریم. اگر دشمن به فکر گسترده کردن دایره حملات خود بیفتد، مقاومت آماده است که به گونه‌ای دشمن را موشک‌باران کند که توان پاسخ‌دهی نداشته باشد. دشمن در صورت ارتکاب حماقت به منظور عبور از قوانین بازی، کارایی و اثرات موشک‌های نقطه‌زن را خواهد دید و دشمن باید بداند که مقصود ما چیست.

چرا صهیونیست‌ها نگران مانور نظامی حزب‌الله هستند؟

اما کاملاً روشن است که صهیونیست‌ها نمی‌توانند پیام‌های این مانور نظامی بزرگ مقاومت لبنان را از حیث محتوای مانور و نیز بازه زمانی آن نادیده بگیرند و این توجه و البته نگرانی اسرائیلی‌ها را می‌توان در واکنش رسانه‌ها و کارشناسان این رژیم که بلافاصله اقدام به بازتاب خبر برگزاری مانور حزب‌الله کردند، به وضوح مشاهده کرد.

رسانه‌های صهیونیستی با انتشار صحنه‌هایی از رزمایش نظامی حزب‌الله به تحلیل جزئیات آن پرداختند؛ به ویژه با توجه به اینکه این مانور نشان‌دهنده ظرفیت‌های انباشته شده مقاومت در لبنان و تشکیلات ویژه و متنوع آن است.

شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی در این زمینه اعلام کرد: آنچه که در مانور حزب‌الله مهم می‌باشد، مشاهده تعداد زیادی از مکانیزم‌ها و توانایی‌های این حزب برای ساخت موشک و سلاح‌های ویژه زرهی است. حزب‌الله با مشارکت ده‌ها خودرو زرهی و صدها تن از عناصر انسانی خود مانور نظامی بزرگی در جنوب لبنان تحت عنوان رسمی «مانور مقاومت» برگزار کرد که محور آن توقف تهاجم اسرائیل و نفوذ به اراضی اسرائیل (فلسطین اشغالی) بود. حزب‌الله همچنین از خبرنگاران سراسر جهان خواسته بود تا در این مانور حاضر شوند و البته پیامی مستقیم برای اسرائیل داشت.

«نیر دفوری» خبرنگار امور نظامی در شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز در این زمینه اعلام کرد: مانور نظامی حزب‌الله مهم است اما آنچه که مهمتر از خود مانور می‌باشد، آن است که حزب‌الله این رزمایش را با سر و صدا و در حضور صدها خبرنگار انجام داد. حزب‌الله در این مانور قابلیت‌های تشکیلات زرهی خود را که قرار است از تهاجم زمینی اسرائیل به لبنان جلوگیری کنند و نیز پرتابگرهای متعدد نصب شده روی خودروها را به نمایش گذاشت که می‌تواند آتش زیادی به پا کرده و سامانه گنبد آهنین را به چالش بکشد. به نظر من نباید این مانور را دست کم گرفت.

روزنامه اسرائیل هیوم نیز در گزارشی تحت عنوان «با پهپادها و موتورسیکلت‌ها» به رزمایش نظامی حزب‌الله اشاره و اعلام کرد: حزب‌الله مانوری را برای شبیه‌سازی حمله به اسرائیل و اسیر کردن سربازان اسرائیلی انجام داد.

نمایش قدرت حزب‌الله در برابر آمریکا و اسرائیل

شبکه 7 تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز در واکنش به مانور نظامی اخیر حزب‌الله اعلام کرد: قدرت‌نمایی حزب‌الله در پس‌زمینه غرور اسرائیل در جنگ اخیر با غزه صورت می‌گیرد و این مانور درواقع نمایش قدرت حزب‌الله در برابر اسرائیل و آمریکاست.

«مردخای کیدار» محقق و کارشناس امور عربی در این شبکه عبری اعلام کرد: قدرت‌نمایی حزب‌الله هم‌زمان با رشد قدرت ایران، بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و بازگشت جهان به وضعیت دوقطبی است که در برابر چشمان خود می‌بینیم. جنگ اخیر غزه بدون ورود حزب‌الله و حماس به پایان رسید و به همین دلیل حزب‌الله تصمیم گرفت به همه نشان دهد که چه قدرت عظیمی دارد.

وی در ادامه به شرایط آشفته رژیم صهیونیستی اشاره داشت و اعلام کرد که بازگشت سوریه به اتحادیه عرب در نتیجه تجدید روابط عربستان و ایران بود. امارات نیز در حال سرد کردن روابط خود با تل‌آویو بوده و درواقع کشورهای منطقه به این نتیجه رسیده‌اند که اسرائیل ضعیف شده است. این اتفاقات هم‌زمان با امتناع خلبانان از خدمت در نیروی هوایی اسرائیل در جریان اعتراضات علیه تغییرات قضایی رخ داد. امروز جهان از دو قطب تشکیل شده و هر یک از قطب‌ها برنامه‌های خود را دارند و در دنیای امروز دیگر کسی به آمریکا توجه نمی‌کند.

شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز به نوبه خود گزارش داد که حزب‌الله با قدرت‌نمایی از خلال پهپادها و خودروهای زرهی و نیروی انسانی خود پیامی تهدیدآمیز برای اسرائیل بعد از گذشت 23 سال از عقب‌نشینی اسرائیلی‌ها از لبنان فرستاد. اکنون حزب‌الله تحلیل دقیقی از بحران داخلی اسرائیل دارد و اسرائیل در نقطه‌ای قرار گرفته که به راحتی می‌توان از ضعف آن سوءاستفاده کرد.

واکنش محافل و رسانه‌های صهیونیستی نشان می‌دهد که اسرائیلی‌ها عمدتاً نگران توانمندی‌های حزب‌الله در سیطره بر شمال فلسطین اشغالی هستند که عملاً در هر جنگ آینده، این رژیم را فلج می‌کند. از طرف دیگر، برخی تحلیلگران و محافل اسرائیلی، مانور روز گذشته حزب‌الله را به درگیری‌های اخیر بین جنبش جهاد اسلامی و ارتش رژیم اشغالگر در نوار غزه مرتبط می‌دانند و معتقدند که این مانور حزب‌الله بازتاب عملی سخنان سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله درباره وحدت عرصه‌های مقاومت و آمادگی برای دفاع همه‌جانبه از فلسطین است.

همچنین موضوع مهمی که نهادهای امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی را به خود مشغول کرده این است که آیا حزب‌الله در سایه تحولات اخیر منطقه قصد داشت یک پیام جنگی به اسرائیلی‌ها مخابره کند و گام بعدی آن چه خواهد بود. وبسایت اسرائیلی آی 2 نیوز در این زمینه اعلام کرد که زمان‌بندی مانور حزب‌الله در سایه تحولات جدید منطقه بسیار حساس است.

رزمایش حزب‌الله و وحدت عرصه‌های مقاومت

از جمله پیام‌هایی که صهیونیست‌ها از این مانور حزب‌الله دریافت کرده‌اند، طبق اعتراف کارشناسان این رژیم، تاکید بر وحدت عرصه‌های مقاومت از جمهوری اسلامی ایران تا لبنان و فلسطین و یمن و سوریه و عراق و همه گروه‌های مقاومت منطقه است. «ایال علیما» کارشناس امور امنیتی و نظامی در شبکه کان رژیم صهیونیستی در این چارچوب اعلام کرد، خطرناک‌ترین پیام مانور حزب‌الله، تاکید بر توانایی ورود نیروهای این حزب به شمال اسرائیل (فلسطین اشغالی) بود. صداهایی که می‌شنویم بیانگر جرات حزب‌الله برای انجام عملیات‌های خطرناک است و باید عملیات موشکی اخیر از جنوب لبنان به سمت شهرک‌های اسرائیلی و عملیات مجدو و نیز عملیات پهپادی این حزب بر فراز سکوهای گازی اسرائیل در چند ماه قبل را به یاد بیاوریم.

شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز گزارش داد که مانور حزب‌الله موجب توجه اسرائیلی‌ها به دکترین وحدت عرصه‌های مقاومت شد که (سید) حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله و ایران در ماه‌های اخیر درباره آن صحبت می‌کردند. نامگذاری این مانور به نام «ما عبور خواهیم کرد» همه چیز را بیان می‌کند و برای تجسم این عبارت، مانور حزب‌الله با شبیه‌سازی شکستن حصار مرزی بین اسرائیل (فلسطین اشغالی) و لبنان آغاز شد.

از طرف دیگر در سایه تحولات جدید و سریع منطقه که با احیای روابط ایران و عربستان شروع شد و به بازگشت سوریه به اتحادیه عرب رسید و نیز اخباری که درباره مذاکرات غیرمستقیم برای همگرایی عربستان و حزب‌الله وجود دارد، مانور نظامی حزب‌الله حامل این پیام است که مقاومت لبنان از تحولات مثبت منطقه دور نمانده و همچنان به عنوان نوک پیکان محور مقاومت در برابر رژیم اشغالگر، باقی است.

طبیعتا مانور اخیر حزب‌الله در چارچوب تاکید بر قدرت بازدارندگی این حزب بود؛ قدرتی که از جولای 2006 تاکنون صهیونیست‌ها را وادار به عقب‌نشینی کرده و اشغالگران جرات تحرک نظامی علیه لبنان را ندارند.

در سطح داخلی نیز حزب‌الله با انجام مانور نظامی روز گذشته بار دیگر به مردم لبنان درباره تعهد به حمایت و محافظت از آنها بعد از گذشت 23 سال از آزادسازی این کشور، اطمینان داده و همچنین به دشمن صهیونیستی-آمریکایی ثابت کرد که شرط‌بندی‌های آنها روی بحران‌های داخلی لبنان برای تضعیف مقاومت در این کشور شکست خورده و هیچ یک از چالش‌های اقتصادی و سیاسی مانع توسعه بازدارندگی و قدرت نظامی حزب‌الله نمی‌شود.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *