قدرت‌نمایی‌ خیالی آمریکا برای جبران شکست‌های سریالی در غرب آسیا

قدرت‌نمایی‌ خیالی آمریکا برای جبران شکست‌های سریالی در غرب آسیا

یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده به خبرنگاران گفته؛ جنگنده‌های اف-16 قرار است به منطقه خلیج فارس اعزام شوند و جنگنده‌های تهاجمی آمریکا را که در حال گشت‌زنی هستند تقویت کنند.

قدرت‌نمایی‌ خیالی آمریکا برای جبران شکست‌های سریالی در غرب آسیا

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – نورنیوز نوشت: آمریکا می‌گوید در صدد استقرار جنگنده‌های بیشتری در اطراف تنگه راهبردی هرمز است تا از کشتی‌ها در برابر توقیف احتمالی از سوی ایران محافظت کند!

یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده به خبرنگاران گفته؛ جنگنده‌های اف-۱۶ قرار است به منطقه خلیج فارس اعزام شوند و جنگنده‌های تهاجمی آمریکا را که در حال گشت‌زنی هستند تقویت کنند.

این ادعاها البته مسبوق به سابقه است، چنانچه چندی پیش «جان کربی» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده قصد دارد برای تقویت موضع دفاعی این کشور در خلیج فارس و به منظور مقابله با تعرض ایران به کشتی‌های نفتی، نیروهای کمکی به منطقه اعزام کند.

پیش از او نیز ژنرال «برد کوپر» فرمانده ناوگان پنجم ایالات متحده اعلام کرده بود که به ۱۰۰ فروند شناور بدون سرنشین برای تشکیل یگان گشت‌زنی در خلیج فارس و دریای سرخ نیاز دارد.

با این تفاسیر؛ تقارن ادعای اخیر با تصویب بودجه ۸۸۶ میلیارد دلاری پنتاگون در مجلس نمایندگان آمریکا را باید جزو بهانه‌های آمریکا برای وادار ساختن کنگره به تصویب بودجه نظامی مذکور ارزیابی کرد.

از سویی؛ آمریکا در حالی خود را متعهد به امنیت رژیم صهیونیستی می‌داند که به دلیل وضعیت بحرانی این رژیم، حتی بایدن هم جرات دیدار با نتانیاهو را ندارد، لذا با طرح موضوعاتی از این دست به دنبال انحراف افکار عمومی از تحولات سرزمین‌های اشغالی است.

از سوی دیگر؛ تقارن ادعای اخیر با توئیت «آبرام پیلی» جانشین «رابرت مالی» که نوشته؛ «دفتر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و تمامی اعضای گروه در وزارت امور خارجه همچنان درگیر اجرای سیاست ما در قبال ایران هستند» را باید تکرار همان سیاست دوگانه‌ای دانست که از یک سو به‌دنبال شرطی‌سازی اقتصاد ایران و از سوی دیگر چینش میز «مذاکره زیر فشار» با هدف تن دادن ایران به زیاده‌خواهی‌های آمریکا است.

البته این پازل دارای تکه‌های تکمیلی دیگری نیز هست که زنجیره تحرکات اخیر غربی‌ها در عرصه جهانی مانند نشست کمیته به اصطلاح حقیقت‌یاب شورای حقوق بشر، نشست شورای امنیت درباره قطعنامه 2231، شکایت کانادا، سوئد، انگلیس و اوکراین به دیوان بین‌المللی دادگستری، ادعاهای دروغ پهپادی علیه ایران در نشست سران ناتو در لیتوانی از آن جمله‌اند.

علاوه بر همه اینها؛ چالش جدی آمریکایی‌ها در خصوص عدم همراهی متحدین خود ـ که در موضوعاتی چون احیاء روابط کشورهای عربی با سوریه، توسعه روابط کشورهای منطقه حتی عربستان با ایران، تقویت روابط کشورهای عربی با چین و روسیه و حتی خودداری از پذیرش خواست آمریکا برای افزایش تولید، استقبال کشورهای عربی از توان نظامی ایران از جمله در حوزه دریایی برای تامین امنیت منطقه و… بروز یافته ـ نشان از بی‌اعتباری ادعاهای امنیت‌ساز آنها در منطقه دارد.

در چنین شرایطی آمریکایی‌ها با ادعای اعزام اف 16 به منطقه به دنبال نمایش اقتداری ظاهری هستند تا به زعم خود روند هم‌گرایی‌های منطقه‌ای بدون دخالت آمریکا را کندتر کنند.

به عبارت دیگر؛ ادعای اخیر آمریکا را باید ناشی از هراس این کشور از نظم نوین جهانی دانست که فارغ از یک‌جانبه‌گرایی آمریکایی در حال شکل‌گیری است و بخش قابل توجهی از آن در غرب آسیا با محوریت ایران در حال رقم خوردن است.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *