قرارخانوادگی به صرف آش ایلیاتی در« روستاآباد»

قرارخانوادگی به صرف آش ایلیاتی در« روستاآباد»

در این روزهای پاییزی که هوا جان می‌دهد برای گشت و گذار خانوادگی، نمایشگاهی در قلب پایتخت برپاست که می‌توانید دست خانواده را بگیرید و راهی شوید تا ضمن یک ایرانگردی یک روزه، ساعاتی شاد و مفرح را تقدیم خودتان و آن‌ها کنید.

قرارخانوادگی به صرف آش ایلیاتی در« روستاآباد»

گروه زندگی- نفیسه خانلری- همیشه لازم نیست آخر هفته باشد و برنامه‌ای برای بیرون از شهر داشته باشیم تا بتوانیم یک روز پرنشاط خانوادگی را تجربه کنیم، به خصوص در این روزهای پاییزی که هوا جان می‌دهد برای گشت و گذار در دل شهر و حظ بردن از هوای مطبوعی که تا چشم به هم بزنیم، از کفمان رفته و باید یکسال دیگر منتظرش بمانیم؛ پس در این روزها هر فرصتی برای گشت و گذار خانوادگی را روی چشمتان بگذارید و تا می‌توانید از این فصل خوش بر و رو خاطره بسازید.


«روستاآباد» یک یرانگردی یکروزه با اعضای خانواده

پیش به سوی یک گشت و گذار خانوادگی دور ایران
اما پیشنهاد ما برای شما چیست؟ بگذارید یک راست برویم سراصل مطلب و آدرسی به شما دهیم که بتوانید در همین روزه، بی‌دردسر دست خانواده را بگیرید و یک روز پرنشاط پاییزی را تقدیم خودتان و بچه‌ها کنید. موضوع از این قرار است که این روزها نمایشگاهی در دل شهر و در همین مصلی خودمان برپاست به نام «روستا آباد» که پر از شور و حال زندگی است و وقتی پا به درون آن می‌گذارید، انگار تمام ایران را برایتان گرد آورده‌اند تا جمع همه خوبان جمع باشد و پایتخت‌نشین‌های ایران دوست و عاشق اقوام ایرانی، گشت وگذاری یکروزه به جای جای کشور داشته و از این همه فرهنگ و اصالت سرکیف بیایند.
از بابت مسیر که نگرانی خاصی ندارید. مصلی تهران یکی از قابل دسترس‌ترین هاست و مثل همیشه ایستگاه‌های مصلی و شهیدبهشتی برقرارند و تاکسی و اتوبوس هم به وفور یافت می‌شوند. برای مراجعه با ماشین شخصی هم بزرگراه رسالت و خیابان شهیدبهشتی شما را مستقیم می‌رسانند به مصلی امام خمینی (ره)؛ چندین پارکینگ هم هستند که حتما یکی از آن‌ها و یا گوشه‌ای از خیابان همجوار برای شما جا خواهند داشت.


آشنایی با اقوام ایرانی در دل پایتخت

از شیر مرغ تا جان آدمیزاد همه در بساط عشایر
اگر بچه مدرسه‌ای دارید، بعد از استراحت کوتاه و ناهاری مختصر، آن‌ها را برای یک نیمروز بانشاط کوک کنید. می‌خواهید به جشنواره‌ای بروید که از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن پیدا می‌شود، بالاخره جشنواره روستا و عشایر است و پر از سوغات و خوراکی، اما با این حال بدنیست چند قلم میوه، بطری آب، تنقلاتی ریزه میزه، چند لقمه و البته یک ژاکت گرم داخل کیفتان داشته باشید تا دمدمای عصر، گوشه‌ای از مصلی زیر آفتاب مطبوع پاییز بنشینید و گوش بسپارید به موسیقی اقوام که صدایشان از هر چادر و غرفه‌ای به گوش می‌رسد.
بله در این نمایشگاه به غیر از تولیدکنندگان و فروشندگان محصولات و صنایع دستی روستایی و عشایری که در سالن‌ها منتظرتان هستند، اقوام و ایلات هریک از استان‌ها هم در حیاط مصلی چادر زده و مشغول تولید محصولاتشان هستند. چادرها، لباس ها، محصولات و خلاصه آنچه در بخش ایلات و عشایر می‌بینید، به خوبی آب و هوای آن دیار را به تصویر می‌کشند و می‌توانند یک کلاس درس شفاهی باشند برای همه ما خصوصا بچه‌ها که کمتر از بزرگترها تجربه سفر و آشنایی با سبک زندگی اقوام مختلف کشورمان را داشته اند، پس به عنوان والدینی مسئولیت پذیر، حوصله به خرج دهید و از توضیح و تفسیر آنچه می‌بینید برای بچه‌ها دریغ نکنید.


تجربه ای کم نظیر با طعم آش و نان های محلی در چادر عشایر

طعم پاییز با خوراکی‌های داغ محلی
همین طور که خوش خوشان و فارغ از دغدغه‌های روزمره در حیاط مصلی قدم می‌زنید، بوی دود و نان تنوری و انواع آش‌ها و خوراکی‌های محلی، شما را پرت می‌کند به اقصی نقاط کشور، جوری که احساس می‌کنید کیلومترها راه پیموده و به دل آن شهر زده اید. سفری یک روزه از شمال به جنوب، از شرق به غرب و تجربه حال و هوایی سرشار از عشق و اصالت که پیشینه فرهنگی ایران را به تصویر می‌کشند.
البته سفر کم خرجی را انتخاب کرده اید. بدون هزینه ایاب و ذهاب و بلیط ورودی و خلاصه هزینه‌های معمول سفر، هم بساط موسیقی زنده فراهم است، هم نمایش سنت‌های مرسوم اقوام و هم فضای بازی و سرگرمی برای بچه ها؛ پس حالا که حسابی به اقتصاد خانواده کمک کرده و خیالتان از این بابت راحت است، کمی دست و دلبازی به خرج دادن و خرید از چادرهای ایلات و عشایر راه دوری نمی‌رود. می‌توانید محصولات موردنیاز خانه خود را به جای فروشگاه‌های معمول از این نمایشگاه تهیه کنید و اصل محصول را به خانه ببرید. از انواع ادویه‌جات و خشکبار گرفته تا لبنیات و شیره و عسل و تنقلات سالم به وفور در دسترس هستند.

آش‌های داغ محلی و نان‌های تنوری و چای ذغالی هم که دیگر جای خود را دارند. قیمت هرکدام از این‌ها درحد مقبولی هستند و به اندازه یک چیپس و پفک هم خرج برنمی‌دارند، تازه این مزیت را هم دارد که می‌توانید به درون انواع چادرها قدم بگذارید تا دستتان بیاید که هرکدام از اقوام این مرز و بوم چقدر مهمان نوازند و دقایقی استراحت در چادرشان، چطور به شما آرامش می‌دهد.

این روز مفرح، گوارای وجودتان
همانطور که گفتیم این سفر یک روزه و چه بسا نیمروزه یک بسته تفریحی کامل است. موسیقی زنده و سنتی در چادرها و غرفه‌ها برپاست و حتی فدراسیون ورزش‌های روستایی عشایری نیز برنامه‌های شاد و مفرحی را برای مهمانان درنظر گرفته‌اند تا بچه‌ها و بزرگترها در کنار هم بتوانند انواع بازی‌های بومی و محلی را تجربه کنند. وقتی بچه‌هایتان جذب این محوطه می‌شوند، خودتان را کنار نکشید و به صدای کودک درونتان پاسخ دهید، مطمئن باشید از این کار پشیمان نخواهید شد.


فضایی مفرح برای بازی های بومی و محلی بطور خانوادگی

در بین گشت و گذارهایتان اگر بچه‌ها کمی خسته شدند، آن‌ها را به غرفه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بسپارید. مربی‌ها درحال آموزش هستند و برای مدتی، خیالتان از بابت بچه‌ها راحت خواهد بود.
احتمالا وقتی از تمام غرفه‌های و چادرها بازدید کردید، چند ساعتی از حضورتان از نمایشگاه گذشته و هوا رو به تاریکی رفته و کم کم وقت رفتن است. حال خوب این سفر جذاب و رنگارنگ را به دل بسپارید و راهی خانه شوید. راستی یادتان باشد که نمایشگاه روستایی و عشایری تا ۱۸ مهرماه از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ و نیم شب برقرار است و می‌توانید دور و بری‌هایتان را هم به یک سفر خانوادگی رایگان یک روزه دعوت کنید.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *