لحظات نفس‌‌گیر انتخاب واحد و چالش‌های پردردسرش

لحظات نفس‌‌گیر انتخاب واحد و چالش‌های پردردسرش

بعید است که دانشجو و در گیر و دار سرعت نت باشید و بخواهید انتخاب واحد کنید اما به مشکل نخورید؛ پس روایت فارس از یک روز پراسترس دانشجویان برای انتخاب واحد را بخوانید.

لحظات نفس‌‌گیر انتخاب واحد و چالش‌های پردردسرش

گروه دانشگاه خبرگزاری فارس ـ روزی که فقط می‌خواهم تمام شود و دیگر حتی رویش را تا ترم بعد نبینم! به امید خدا فقط یک ترم باید سیستم کند انتخاب واحدی که به سرعت لاکپشت تایید می‌شود را تحمل کنم، از ابتدا اعلام کردند، انتخاب واحد از ۱۰ صبح شروع می‌شود که با یک ویرایش زیر پوستی به ساعت ۱۱ و سپس ۱۲ تغییرش دادند و مثلا هم ما متوجهش نشدیم و کاش متوجه آن نمی‌شدیم و این حجم استرس را تحمل نمی‌کردیم.

* روز عذاب

مشکلات فنی، قطعی، کندی و سرعت بسیار پایین سامانه انتخاب واحد از آن دسته صحبت‌هایی است که می‌توان از زبان دانشجویان در زمان انتخاب واحد شنید.

در بیشتر دانشگاه‌ها می‌بیینم انتخاب واحد خود را از این هفته آغاز می‌کنند و این به این معناست که دانشجویان باید دوباره با کمک سامانه‌های آموزشی انتخاب واحد خود را انجام دهند، سامانه‌هایی که کار دانشجو را راحت که هیچ؛ طولانی‌تر می‌کند و گاهی دانشجو را از جای جای دنیا به سمت دانشگاه می‌کشاند.

زهرا اکبری می‌گوید: من در زمان انتخاب واحد در سفر اربعین بودم و از همان جا با اتصال به اینترنت می‌خواستم انتخاب واحد خود را انجام دهم که متوجه شدم، سایت مشکل دارد و برای رفع مشکل ابتدا باید حضوری به دانشگاه مراجعه کنم و بعد انتخاب واحد را انجام دهم.

وی می‌گوید:‌ من در مراسم اربعین بودم و برای رفع این موضوع خواهر بزرگ‌ترم را به دانشگاه راهی کردم تا بتواند این روند را برایم انجام دهد و مجاز به انتخاب واحد شوم.

* حافظه‌های ماهی‌گونه

در این بین دانشجویانی هستند،که رمز عبور خود را فراموش می‌کنند، وقتی با یکی از دانشجویان صحبت کردیم به این موضوع اشاره می‌کند و می‌گوید: من در روز قبل انتخاب واحد رفتم تا شهریه را پرداخت کنم، وقتی به سایت رفتم نام کاربری و رمز عبور را تغییر دادم و مشکلات از همین‌جا شروع شد و برای روز انتخاب واحد نتوانستم وارد شوم.

وی ادامه می‌دهد: وقتی با آموزش دانشکده تماس گرفتم متوجه شدم برای تغییر رمز عبور باید حضوری به دانشگاه مراجعه کنم و این موضوع در حالی بود که من فقط ۳ ساعت برای انتخاب واحد زمان داشتم و با سریع‌ترین حالت لپتاپ خود را برداشتم و فقط به سمت دانشگاهی از شرق تا غرب با من فاصله داشت، رفتم و به آموزش دانشکده رفتم و تغییر رمز را انجام دادم، حالا با استرسی از سر تا پایم را گرفته است باید انتخاب واحد را انجام دهم.

زهرا ابراهیمی نیز می‌گوید:‌ مشکل انتخاب واحد همیشه در کنار دانشگاه بوده است و باید جزئی از دانشگاه این را دید که در کنار تلخی‌ها و شیرینی‌ها این موضوع هم گاهی سقف تحمل دانشجو را دچار چالش می‌کند و سیستم و سامانه انتخاب واحد هم مستثنی نیست؛ اما معمولا خیلی مشکلات سامانه طول نمی‌کشید و در زمان کم مشکل به سامان می‌رسید.

وی ادامه می دهد:‌ البته این بار متفاوت بود و چند ساعتی طول کشید تا مشکل رفع شود، از آن اول که نمی‌توانستیم انتخاب کنیم و وقتی هم که وصل شد، انقدر سرعت پایین بود و چندبار باید کلیلک می کردیم و مرورگر‌های مختلف سایت را باز می کردیم و صلواتی بود که بر صفحه سیستم حواله می‌کردیم تا بتوانیم کد درس ها را وارد کنیم؛ که هر چه تلاش می‌کردیم، نمی‌توانستیم واحد برداریم و با پیام « اتمام ظرفیت» مواجه می‌شدیم.

الهام صادقی دانشجوی دیگری ادامه می‌دهد: اشکالات سیستم آموزشی دانشگاه معضلی طاقت فرسا برای انتخاب واحد است و با مشکلاتی مثل سرعت بسیار پایین سایت آموزشی، برخورد ناشایست با دانشجویان،عدم اجازه انتخاب واحد تا زمان پرداخت مبلغ معین به عنوان شهریه، عدم پاسخ مناسب از سمت مسؤولین آموزش دانشگاه‌ها و عدم پاسخ درست از جانب مدیرگروه‌ها که همه‌ این‌ها ریشه در بی برنامگی در برنامه‌ریزی درست است.

* افزایش شهریه بحث دیگر ماست

محدثه رحیمی نیز ادامه می‌دهد:‌ افزایش شهریه بحث دیگری است؛ که ما را درگیر خودش کرده است. من به سایت آموزشیار رفتم و دیدم نوشته است، ۷۰۰ هزار تومان بدهکار هستید و از بقیه دوستان مطلع شدم که افزایش شهریه را دوباره اعمال کردند و در این بین هزینه‌های خوابگاه را اضافه می‌کنند، در صورتی که ما از خوبگاه استفاده نمی‌کنیم و بومی هستیم.

وی ادامه می‌گوید: هزینه‌های جانبی و خدمات را اضافه می‌کنند و به دانشگاه هم می‌گوییم، ادعا می‌کنند که دست ما نیست و در خود سامانه قرار داده می‌شود و هروقت پرداخت کنید و بدهی نداشته باشید، می توانید برای ترم آینده انتخاب واحد کنید. دانشگاه برای این موضوع هیچ جوابی به ما نمی‌دهد.

حدیث خالقی می‌افزاید: خیلی از دانشجوها ناراضی‌ هستند و ادعا دارند که تمام مبلغ اولیه شهریه مقرر را از آن‌ها گرفته‌اند و حتی بعضی‌ها می‌گویند، سایت انتخاب واحد با پرداخت ۲ میلیون تومان برایشان باز شده است؛ در حالیکه سایت قبلا با حدود ۹۰۰ هزار تومان و یک میلیون تومان باز می‌شد یعنی الان سایت آموزشیار به سختی و با واریز مبلغ زیاد باز می‌شود، تازه اگر باز شود.

به گزارش فارس، روز‌های تلخ و شیرین دانشگاه هم می‌گذرد و دل دانشجویان برای همین استرس‌ها و دلشوره‌های جا و نا به جا تنگ می‌شود و دلشان می خواهد لحظه‌ای و فقط لحظه‌ای باز هم به این دوران بازگردند.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *