مخفی‌کاری رسانه‌ها از حمایت همه‌جانبه رژیم صهیونیستی از اوکراین

مخفی‌کاری رسانه‌ها از حمایت همه‌جانبه رژیم صهیونیستی از اوکراین

با وجود سانسور و مخفی‌کاری رسانه‌های عبری، شواهد نشان می‌دهد که روابط نظامی و امنیتی اسرائیل و اوکراین در حال حاضر در اوج خود قرار دارد که باید منتظر پیامدهای آن بر روابط تل‌آویو و مسکو باشیم.

مخفی‌کاری رسانه‌ها از حمایت همه‌جانبه رژیم صهیونیستی از اوکراین

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها- الف نوشت: درحالی که تنش در روابط روسیه و رژیم صهیونیستی بعد از جنگ اوکراین و موضع‌گیری‌هایی که اسرائیل ضد مسکو داشت همچنان ادامه دارد، از ماه‌ها قبل ابعاد گسترده‌تری از حمایت‌های این رژیم از اوکراین در جنگ با روسیه آشکار شده است. محافل عبری در این زمینه می‌گویند که مناسبات تل‌آویو و کی‌یف که پیشتر در سطح عالی بود بعد از جنگ اوکراین به شکل قابل توجهی تقویت شده است.

به گفته محافل صهیونیستی، اسرائیل در ابتدای جنگ اوکراین با امید به اینکه عملیات نظامی روسیه خیلی زود متوقف خواهد شد، سعی داشتند موضع واقعی خود را در قبال این جنگ پنهان کرده و به نوعی بی‌طرف باشند یا حتی نقش میانجی را بازی کنند؛ چرا که تل‌‌آویو تحت هیچ شرایطی قصد ایجاد تنش در روابط با مسکو نداشت، به ویژه اینکه می‌ترسید هرگونه اختلاف با روسیه، پرواز جنگنده‌های اسرائیلی در آسمان سوریه و انجام حملات هوایی ضد این کشور را محدود کند و روسیه برای انتقام گرفتن از اسرائیل یک موضع جدی مقابل حملات این رژیم در سوریه اتخاذ کند.

جنبه‌های همکاری اوکراین و رژیم صهیونیستی

مداخله اسرائیل در جنگ اوکراین یک اقدام بی‌سابقه از سوی این رژیم از زمان آغاز اشغالگری آن در فلسطین در سال 1948 محسوب می‌گردد؛ چرا که رژیم صهیونیستی همواره عادت داشت فقط در جنگ‌هایی که علیه اعراب و مقاومت به راه می‌افتاد ورود کند. اما در مرحله کنونی صهیونیست‌ها با حمایت از اوکراین در جنگ با روسیه، عملا خود را مقابل مسکو می‌بینند که پیشتر روابط راهبردی گسترده‌ای با آن داشتند. شاخص‌ها و حوزه‌های مداخله تل‌آویو در جنگ اوکراین و روسیه و حمایت از اوکراین در این جنگ، متعدد است.

حوزه اقتصادی یکی از حوزه‌هایی است که رژیم صهیونیستی در آن از اوکراین حمایت کرد تا در زمینه صادرات گاز، روسیه را محدود کند. بعد از آغاز عملیات نظامی مسکو در اوکراین و تحریم‌هایی که ایالات متحده و انگلیس و اتحادیه اروپا علیه روسیه اعمال کردند و جلوی صادرات گاز آن را گرفتند، اسرائیل از اولین طرف‌هایی بود که برای پر کردن خلأ ناشی از توقف صادرات گاز روسیه به اروپا اقدام کرد.

در این مدت رژیم صهیونیستی برای جبران کمبود گاز در اروپا بعد از تحریم‌هایی که ضد روسیه تحمیل شده بود، 75 درصد گاز خود را به کشورهای اروپایی صادر کرد که به معنای ایستادن آشکار در برابر مسکو بود. از سوی دیگر تجار و شرکت‌های اسرائیلی شروع به فروش غلات و حبوبات اوکراینی در کشورهای مختلف جهان از جمله هند و آفریقای جنوبی و کلمبیا و …کردند و درآمدهای حاصل از آن را با دولت اوکراین تقسیم می‌کنند.

همچنین بخش بانکداری رژیم صهیونیستی، پول‌های اوکراین را در خارج به ویژه کشورهای خاورمیانه و آمریکا و کانادا مدیریت کرده و سود آن را به دولت اوکراین می‌دهد.

حوزه نظامی نیز از دیگر حوزه‌های حمایتی رژیم صهیونیستی از اوکراین در جریان این جنگ است. به فاصله کمی بعد از آغاز جنگ، اسرائیل انواع تجهیزات نظامی و سیستم‌های دفاع زمینی و مهمات و ابزارهای جنگ الکترونیک را از طریق لهستان و گاهی آلمان و ایالات متحده به عنوان سلاح‌های آمریکایی برای اوکراین ارسال کرد. تجهیزاتی که رژیم صهیونیستی در این مدت برای اوکراین فرستاده شامل موارد زیر است:

-رادارهای دریایی و هوایی که اوکراین را قادر می‌سازد تا هواپیماهای روسی را شناسایی و ردیابی کند.

-سیستم‌های نظارتی و جاسوسی که می‌توانند تماس‌های نظامی روسیه را شنود کنند. اوکراین توانست از این فناوری‌های اسرائیلی برای رصد تعدادی از حملات هوایی روسیه استفاده کند. سیستم‌هایی که تل‌آویو در اختیار اوکراین قرار داده همچنین این امکان را به آن می‌دهد تا فرماندهان ارشد نظامی روسیه را رصد و ردیابی کند و آنها را مستقیماً هدف قرار دهد. در ماه اول جنگ، اطلاعاتی که اسرائیل با این سیستم‌های خود در اختیار کی‌یف قرار داد اوکراینی‌ها را قادر ساخت تا چندین عملیات اصلی روسیه را قبل از شروع، رصد کنند و ده‌ها ژنرال و افسر روسی را هدف قرار دهند؛ جایی که 7 ژنرال روسی در دو ماه اول جنگ ترور شدند.

از آن گذشته خلبانان اسرائیلی، خلبانان اوکراینی را برای استفاده از جنگنده‌های اف 16 آموزش داده‌اند و انتظار می‌رود اوکراین به زودی از این جنگنده‌ها استفاده کند. همچنین مربیان نظامی اسرائیل، نیروهای ارتش اوکراین را برای استفاده از خودروهای زرهی و تانک‌ها و پهپادها نیز آموزش داده‌اند.

رژیم صهیونیستی گذشته از حمایت نظامی و اقتصادی از اوکراین در جنگ با روسیه، خدمات زیادی در حوزه اطلاعاتی نیز در اختیار کی‌یف قرار داده است. طبق شواهد موجود، سرویس اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی (امان) و سرویس جاسوسی موساد در حوزه امنیتی و اطلاعاتی کمک زیادی به اوکراین کرده‌اند. برخی منابع فاش کردند در عملیات‌های ترور فعالان روسی در داخل این کشور طی ماه‌های گذشته، اثر انگشت موساد وجود داشته است. به ویژه اینکه روش ترور آنها با ترور فلسطینیان در کرانه باختری کاملا مشابه است.

اسرائیل در زمینه سایبری که مهمترین آنها سیستم‌های اطلاعاتی کامپیوتری است نیز خدمات زیادی به اوکراینی‌ها ارائه داده‌اند که توسط اطلاعات نظامی اوکراین علیه ارتش روسیه استفاده می‌شود.

تل‌آویو همچنین از طرق بدافزار جاسوسی پگاسوس به دولت اوکراین کمک کرد تا علاوه بر ردیابی و شنود تلفن‌های میلیون‌ها شهروند اوکراینی، ده‌ها هزار تلفن همراه روسی‌ها را نیز شنود کند.

رژیم صهیونیستی دارای ده‌ها دهکده الکترونیکی در لهستان است که علیه بلاروس از آنها استفاده می‌کنند و در همین زمینه یک ایستگاه شناسایی الکترونیکی بزرگ نیز در کی‌یف ایجاد کرده تا اوکراین در جریان جنگ با روسیه از آن استفاده کند.

چشم‌انداز همکاری اوکراین و رژیم صهیونیستی

بسیاری از ناظران معتقدند که بعد از جنگ اوکراین، روابط این کشور به ویژه در سطح نظامی با رژیم اسرائیل قوی‌تر خواهد شد، به ویژه اینکه اوکراین و اسرائیل نقاط اشتراک زیادی با هم دارند، از جمله اینکه دکترین امنیتی هر دو طرف تقریبا مشابه هم بوده و به همکاری و حمایت‌های سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس متکی هستند.

ماهیت تاسیس دولت اوکراین و رژیم صهیونیستی در برخی موارد شبیه هم بوده و خطراتی که هر دو در مرزهایشان احساس می‌کنند نیز مشابه هم است. از طرف دیگه هم اوکراین و هم اسرائیل برای محافظت از خود وابسته به ایالات متحده هستند و سیاست‌های این کشور را در جهان دنبال می‌کنند. عملیات‌های الکترونیکی و سایبری از جمله اصلی‌ترین روش‌های اوکراین و اسرائیل برای ضربه زدن به دشمنانشان است که هر دو وابسته به فناوری آمریکایی در این زمینه هستند.

به طور کلی با وجود سانسور و مخفی‌کاری رسانه‌های عبری، شواهد نشان می‌دهد که روابط نظامی و امنیتی اسرائیل و اوکراین در حال حاضر در اوج خود قرار دارد که باید منتظر پیامدهای آن بر روابط تل‌آویو و مسکو باشیم.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *