معترضان صهیونیست: در حال نزدیک شدن به بحران قانون اساسی هستیم

معترضان صهیونیست: در حال نزدیک شدن به بحران قانون اساسی هستیم

با نزدیک شدن به شروع دور جدید نشست‌های کنست در سرزمین های اشغالی، سازمان دهندگان تظاهرات اعلام کردند که در صورت تمدید قانون اصلاحات، فعالیت‌های اعتراضی خود را شدت خواهند داد.

معترضان صهیونیست: در حال نزدیک شدن به بحران قانون اساسی هستیم

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – مشرق نوشت: معترضان به اصلاحات قضائی برای سی و نهمین هفته علیه عملکرد دولت راستگرای بنیامین نتانیاهو و اجرای قوانین اصلاحات قضائی در سرزمین های اشغالی تظاهرات کردند. معترضان به اصلاحات قضائی در هفته آینده قصد دارند در مقابل خانه وزرا چادرهای اعتراضی برپا کنند. تظاهرکنندگان قصد دارند تمام روز در مقابل مقامات اعتراض کنند و خواستار لغو این طرح قانونی شوند.

دان هرئیل، معاون سابق رئیس ستاد کل نیروهای مسلح رژیم صهیونیستی نیز در طی سخنرانی خود در میان تظاهر کنندگان در تل آویو گفت: «من هرگز امنیت ملی خودمان را در وضعیتی به این بدی ندیده‌ام. منظورم از دست دادن قدرت بازدارندگی در برابر دشمنان ما نیست که بوی ضعف این دولت شیطانی را حس کرده اند. خطر واقعی برای امنیت ما، داخلی است». او افزود: «اقدامات دولت برای تضعیف دادگاه عالی منجر به آسیب‌های جدی به نیروهای ذخیره در مهم‌ترین یگان‌های ارتش اسرائیل و از دست دادن کارایی و ظرفیت مهم عملیاتی شده است، این آسیب‌ها به یگان‌های رسمی و ساختار ارتش اسرائیل نیز سرایت خواهد کرد و تازه این پایان کار نیست».

سازمان قدرت کاپلان گفت: «این هفته، اقدامات دولت تخریب برای درهم شکستن سیستم قضایی در حالی که قضات دادگاه عالی را تهدید می کند، ادامه داشت. تهدید به بازگرداندن قانون دیکتاتوری با شروع جلسات کنست و تصرف خصمانه رسانه ها، بر عمق خطر تأکید می کند.».

آنها افزودند: «بحران قانون اساسی نزدیک است، زمان آن فرا رسیده است که صفوف خود را بسته و به دولت ویرانگر بفهمانیم که وجهه آینده اسرائیل توسط صدها هزار نفری که برای تصویر دموکراتیک اسرائیل به خیابان ها خواهند آمد، تعیین خواهد شد».

پس از چند هفته که تظاهرات صهیونیست ها همزمان با تعطیلات کنست، ‌ شکل معتدلی داشت و اقدامی در جهت ایجاد سد معبر در خیابان ها صورت نمیگرفت، شب گذشته معترضان مجددا اقدام به مسدود کردن ایالون کردند. پلیس رژیم صهیونیستی نیز معترضان را از بزرگراه ایالون بیرون کرد. به گفته سازمان دهندگان اعتراضات، انتظار می رود با نزدیک شدن به جلسه زمستانی اعتراضات تشدید شود – و آنها در حال آماده شدن هستند.

سازمان دهندگان اعتراضات گفتند که با شروع جلسات کنست، تنها شنبه شب برای تظاهرات بیرون نخواهند آمد، بلکه در صورت تمدید قانون اصلاحات قضائی در جلسات آتی کنست در ۱۵ اکتبر، آنها اقدام به تظاهرات و ایجاد اختلال در فعالیت‌ها خواهند کرد.

هرتزوگ، رئیس رژیم صهیونیستی در پنجاهمین سالگرد جنگ یوم کیپور گفت: دودستگی و افتراق، اسرائیل را با وضعیت اضطراری روبه رو کرده است. نیم‌قرن پس از جنگ یوم کیپور، جامعه اسرائیل دچار تفرقه و دودستگی شده، و این بحران ۱۰ ماه است که با ما است، جامعه را از هم می‌درد و به جامعه، اقتصاد و امنیت آسیب می‌زند». وی افزود: «انکار نمی‌توان کرد که در قعر وضعیت اضطراری واقعی داخلی قرار داریم. انکار نمی‌توان کرد که می‌بایست اکنون زمان تأمل، آموختن، و مسئولیت‌پذیری است. حل بحران جاری و پل زدن بر اختلافات تفرقه‌برانگیز گوناگون، مهم‌ترین و فوری‌ترین گام‌هایی است که باید برای تأمین امنیت برداریم».

در حال حاضر حدود ۱۰ ماه است که رژیم صهیونیستی درگیر اعتراضات گسترده بر سر طرح اصلاحات قضائی است و تاکنون دولت نتانیاهو و مخالفان آن به یک توافق مشترک به منظور پایان دادن به اختلافات سیاسی، نرسیده اند. ادامه این اعتراضات همچنین بدنه ارتش رژیم صهیونیستی را دچار عدم انسجام و مشکل کرده است که انتقاد شدید مخالفان نتانیاهو را در پی داشته است.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *