نامشخص بودن جزئیات عمره مفرده با وجود زمان‌دار بودن خبر وزیر ارشاد

نامشخص بودن جزئیات عمره مفرده با وجود زمان‌دار بودن خبر وزیر ارشاد

هفته نخست آبان رو به پایان است، اما هنوز جزئیات برقراری عمره مفرده مشخص نیست. در حالی که وزیر ارشاد گفته است: عمره مفرده از اواخر آبان از سر گرفته می‌شود.

نامشخص بودن جزئیات عمره مفرده با وجود زمان‌دار بودن خبر وزیر ارشاد

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، صدور ویزای عربستان برای زائران ایرانی به صورت الکترونیکی در حال انجام است و سعودی‌ها امکان حضور زائران کشورمان به سرزمین وحی برای انجام اعمال عمره مفرده را فراهم کرده‌اند. برخی هم از طریق کشورهای همسایه با اخذ ویزای عربستان به عمره رفته‌اند.

نامشخص بودن جزئیات عمره مفرده

با این وجود، هنوز سازمان حج و زیارت به عنوان متولی اعزام زائران به خانه خدا، نه تنها ثبت‌نام از دارندگان فیش عمره بر اساس اولویت، بلکه حتی جزئیاتی از این سفر هم اعلام نکرده است.

البته محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از اعزام زائران عمره مفرده از اواخر آبان‌ خبر داده است، اما به نظر می‌رسد مسؤولان مربوطه برای اعزام زائران در این زمان تلاش نکرده‌اند. در صورتی که اکنون روزهای پایانی هفته نخست آبان را طی می‌کنیم و تا زمان برقراری اعزام‌ها بر اساس وعده وزیر ارشاد، زمان زیادی باقی نمانده است.

چرا برقراری عمره مفرده به تعویق افتاده است؟

به گفته یک منبع مطلع، نامشخص بودن هزینه سفر عمره که البته وابسته به نرخ ارز اختصاص یافته به این سفر است، موجب شده تا اعزام زائران هم به تعویق بیفتد.

در جلسه اخیر شورای عالی حج، مسؤولان از اختصاص ارز با قیمت مناسب به سفر عمره اشاره کرده‌اند، اما هنوز قیمت نهایی آن مشخص نشده و سازمان حج و زیارت هم نمی‌تواند هزینه را اعلام کند.

هزینه عمره به صورت ارزی است

هزینه سفر به سرزمین وحی به صورت ارزی محاسبه می‌شود، چرا که هزینه‌های مختلف از اسکان و تغذیه تا حمل و نقل به صورت ارزی است و در کنار این هزینه‌ها، زائران برای زیارت خانه خدا باید ویزای عربستان بگیرند.

به گفته یک منبع مطلع، سازمان حج و زیارت سفر ۱۰ روزه به عربستان را برنامه‌ریزی کرده است و زائران ۵ روز در مدینه منوره و ۵ روز در مکه مکرمه حضور دارند.

انتظار ۶ میلیون نفر برای عمره از سال ۹۴ تاکنون

هزینه سفر به عمره از عراق ۱۰۰۰ دلار است و زائران عراقی برای تشرف به این سفر در نوبت نمی‌مانند؛ در حالی که ایرانیان از سال ۹۴ که اعزامی به عمره صورت نگرفت، در انتظار تشرف به این سفر هستند. قبل از تعطیلی عمره، حدود ۶ میلیون نفر در صف زیارت خانه خدا بوده و با مبالغ مختلف، ودیعه‌گذاری کردند. اکنون با گذشت ۸ سال توقف عمره، بر تعداد متقاضیان این سفر افزوده شده و بسیاری منتظر ثبت‌نام و اعزام هستند که به دلیل حضور میلیونی ودیعه‌گذاران در نوبت، امکان ثبت‌نام از متقاضیان جدید وجود ندارد.

به گفته یک منبع آگاه، هزینه سفر عمره، مهم‌ترین موضوعی است که ازسرگیری این سفر را به تأخیر انداخته است. در جلسه اخیر شورای عالی حج، مسؤولان از اختصاص ارز با قیمت مناسب برای سفر به خانه خدا خبر دادند.

دولت، ارز چند تومانی به عمره می‌دهد؟

با این وجود، هنوز میزان و قیمت ارز اختصاص یافته به عمره مفرده مشخص نیست. برخی معتقدند که دولت باید همچون عملیات حج تمتع، ارز با قیمت‌ کم‌تر از نرخ دولتی بدهد یا نهایت ارز دولتی به زائران عمره تعلق گیرد. از طرفی هم بسیاری می‌گویند که چرا وقتی موارد ضروری همچون تأمین داروی مورد نیاز بیماران خاص، نیاز به ارز با قیمت پایین دارد، این ارز را به عمره که سفری واجب نیست و قشری خاص امکان اعزام دارند، باید بدهیم.

با همه این فراز و نشیب‌ها، وزیر ارشاد گفته که عمره مفرده از اواخر آبان برقرار می‌شود. با این وجود، هنوز سازمان حج و زیارت نه تنها ثبت‌نامی انجام نداده، بلکه جزئیات این سفر را نیز اعلام نکرده است. در حالی که اکنون در روزهای دهه نخست آبان هستیم و بر اساس وعده وزیر ارشاد از اواخر ماه جاری باید اعزام‌ها از سر گرفته شود.

قیمت احتمالی عمره

هم‌اکنون مسؤولان سفر ۱۰ روزه به عمره مفرده را برنامه‌ریزی کرده‌اند. هزینه سفر عتبات برای یک هفته به صورت هوایی حدود ۱۵ میلیون تومان است. با توجه به اینکه سفر به عربستان فقط به صورت هوایی انجام می‌شود و برای سفر به سرزمین وحی زائران باید ویزای این کشور هم بگیرند، هزینه این سفر در صورتی که با ارز دولتی ۴۲ هزار تومانی هم محاسبه شود، حدود ۵۰ میلیون تومان خواهد شد.

البته مسؤولان زیارتی کشورمان از بانک مرکزی خواسته‌اند تا سود سپرده‌گذاری عمره را افزایش دهد تا هزینه این سفر برای زائران تعدیل شود. هنوز وضعیت این امر مشخص نیست و بسیاری از زائران عمره هم منتظر اعلام هزینه سفر هستند تا بتوانند آن را مدیریت کنند.

به گزارش فارس، از اوایل سال جاری پس از برقراری روابط سیاسی ایران و عربستان، مسؤولان سازمان حج و زیارت سفر به عمره را برنامه‌ریزی کردند. پس از مدتی قرار بود عمره مفرده تابستان برقرار شود که این امر محقق نشد و مسؤولان از برقراری سفرها در پاییز خبر دادند. در نهایت وزیر ارشاد وعده اعزام زائران از پایان آبان خبر داد.

در آستانه آغاز اعزام‌ها، بسیاری از زائران منتظر اعلام جزئیات این سفر هستند، اما هنوز هیچ اطلاع‌رسانی خاصی در این باره نشده و میلیون‌ها متقاضی زیارت خانه خدا در انتظارند.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *