نظر منوتو درباره رفتار غیراخلاقی رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا چیست؟

نظر منوتو درباره رفتار غیراخلاقی رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا چیست؟

تیم فوتبال زنان اسپانیا روز ۲۹ مرداد قهرمان نهمین دوره جام جهانی فوتبال زنان شد. این اولین قهرمانی اسپانیا در جام جهانی زنان بود. اما حاشیه این پیروزی از قهرمانی جهان بزرگتر بود.

نظر منوتو درباره رفتار غیراخلاقی رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا چیست؟

فارس پلاس؛ روایت روز – مجری زن شبکه منوتو در یکی از میزگردهای خود برای تحقیر مردان ایرانی گفته بود: «رفتم اسپانیا. کنار ساحل زنان بدون مایو بودند. هیچکس نگاه نمی‌کرد. زنان در شهر بدون … رفت و آمد می‌کردند.» در همین لحظه مجری دیگر منوتو گفت: «اصلاً نگاه نمی‌کنند؛ سرشون رو بالا نمی‌آورند.» مجری قبلی در ادامه درباره علت نگاه نکردن مردان در اسپانیا گفت: «برای آن‌ها جا افتاده که این اندام زن هست.»

به اسپانیا بازگردیم. تیم فوتبال زنان اسپانیا روز ۲۹ مرداد قهرمان نهمین دوره جام جهانی فوتبال زنان شد. این اولین قهرمانی اسپانیا در جام جهانی زنان بود. اما حاشیه این پیروزی از قهرمانی جهان بزرگتر بود. «لوئیس روبیالس» رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا در جریان مراسم اهدای جام قهرمانی، به صورت علنی، اقدامی غیراخلاقی نسبت به «جنی هرموسو» مهاجم گلزن تیم اسپانیا انجام داد. اقدامی که موجب جنجال بین‌المللی شد.

رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا در دفاع از خودش گفته بود: «این یک بوسه ناگهانی و خودجوش بود. از سر شوق، دوطرفه و با رضایت. نکته کلیدی همین است. یک توک زدن با رضایت چیزی نیست که به خاطرش مرا بیرون بیندازید.» اما «جنی هرموسو» رضایت دوطرفه را رد کرد. این بازیکن اسپانیایی گفت: «باید موضوع را روشن کنم. من هرگز برای این بوسه رضایت ندادم. این برایم قابل تحمل نیست که حرفم را زیر سوال ببرند، چه برسد که بخواهند حرف‌های جعلی را که نزده‌ام از زبان من نقل کنند.»[1]

فضای اجتماعی اسپانیا نیز به روایت آمار حاوی نکات قابل تاملی است. روز ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ بود که سفارت آمریکا در اسپانیا یک هشدار امنیتی برای شهروندان خود صادر کرد. در این هشدار آمده است که اقدامات احتیاطی را هنگام بازدید یا تحصیل در اسپانیا در برابر تجاوز جنسی انجام دهند![2]

در این هشدار آمده که وزارت کشور اسپانیا از افزایش مداوم تعداد تجاوزات جنسی در سراسر این کشور در بازه زمانی پنج ساله خبر داده و این شامل افزایش تجاوز جنسی علیه بازدیدکنندگان و دانشجویان جوان آمریکایی در سراسر اسپانیاست.


هشدار آمریکا به شهروندان خود درباره سفیر به اسپانیا: خطر تجاوز و آزار جنسی!
منبع: CNN

روزنامه «El País» اسپانیا در سال ۲۰۱۱ با استناد به تجاوزات گزارش شده (RAPE) نوشت که روزی سه تجاوز رخ می‌دهد. به عبارتی هر ۸ ساعت یک تجاوز در اسپانیا رخ می‌دهد. استناد این عدد منوط به آمار اعلامی است.[3]


آمار سال ۲۰۱۱ روزنامه «El País»: هر ۸ ساعت در اسپانیا یک تجاوز رخ می‌دهد!

این آمار در سال ۲۰۲۳ میلادی با استناد با آمار استاتیستا (Statista) به روزی ۶ تجاوز رسیده است. به عبارتی هر ۴ ساعت یک تجاوز در اسپانیا رخ می‌دهد.[4] آزارهای جنسی در این آمار لحاظ نشده است.

یک نفر از هر پنج نفر زن بالغ در اسپانیا در زندگی خود قربانی آزار جنسی بوده‌اند. این عدد بر اساس داده‌های منتشر شده توسط مرکز اسپانیایی تحقیقات جامعه شناسی (CIS) است. این داده نشان می‌دهد که ۳۵% از اسپانیایی‌ها شخصاً فردی را می‌شناسند که قربانی سوء استفاده جنسی شده‌اند.

در بررسی که توسط CIS انجام شد، آماری بالغ بر ۷۵% افراد معتقدند که گزارش تعرضات جنسی یا به ندرت و یا هرگز گزارش نمی‌شود. یکی از دلایل عدم گزارش تعرض جنسی ترس از متجاوز است. «ترس از عدم پذیرش گزارش قربانی» و «شرم» دلایل بعدی هستند.[5]

مضاف بر موارد فوق، اسفند ۱۴۰۱ بود که رابطه جنسی با حیوان در اسپانیا جرم زدایی شد، مشروط بر آنکه به حیوان آسیبی نرسد![6]

آمار و قرائن خلاف ادعای مجریان رسانه لندنی را روایت می‌کند.

[1]:bbc.com/persian/articles/cz70dl7r5weo

[2]:edition.cnn.com/2020/02/04/world/us-warning-assault-spain-intl/index.html

[3]:english.elpais.com/elpais/2013/06/30/inenglish/1372597931_622273.html

[4]:Statista.com/statistics/1072770/number-of-rapes-in-europe

[5]:inspain.news/one-in-five-adult-women-in-spain-is-a-victim-of-sexual-abuse

[6]:https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2023-000756_EN.html

پایان پیام/.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *