هدف گیری رسانه های بیگانه نشان از خشاب خالی آنهاست!

هدف گیری رسانه های بیگانه نشان از خشاب خالی آنهاست!

علیرضا داودی کارشناس و تحلیلگر ارشد بیان کرد: دلیل هدف گیری رسانه های بیگانه، مشت خالی آنهاست و این به معنای فعال شدن صد در صد ظرفیت رسانه ای است در نتیجه آنها یا میدان را از دست داده اند و یا در حال از دست دادن میدان هستند.

هدف گیری رسانه های بیگانه نشان از خشاب خالی آنهاست!

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – برنامه امواج شبهه رادیو گفت‌وگو در گفت و گو با محمدعلی گودرزی(کارشناس و فعال رسانه) و دکتر علیرضا داودی(کارشناس و تحلیلگر ارشد رسانه) به بررسی راهبردهای رسانه های بیگانه در زمینه‌ی خطاهای محاسباتی تا خلاهای تصمیم گیری پرداخت.

بازآرایشی محیط با هدف فراموش شدن واقعیت از ذهن مخاطب

دکتر علیرضا داودی کارشناس و تحلیلگر ارشد رسانه در پاسخ به این سوال که چه قواعد تکرارپذیری را می توان به عنوان یک مدل زنده در خصوص ارتباط میان رسانه و میدان و خطاها ذکرکنیم، گفت: معمولا رسانه های بیگانه در مجموع اتفاقاتی که رخ می دهد، سه پیک دارند. پیک اول زمانی است که می خواهند موضوعی را شروع کنند تا به مخاطب اثبات کنند که هم مسلط بر موضوع هستند و هم اشراف بر اطلاعات دارند. این پیک برای آنها حکم شتاب دهنده را دارد. در پیک دوم رسانه های بیگانه به معکوس سازی آنچکه در میدان اتفاق افتاده، می پردازند که معمولا دو حالت پیدا می کند اگر مسئله‌ اجتماعی، سیاسی باشد بی بی سی هد ماجرا می شود. اگر مسئله امنیتی، اقتصادی باشد، اینترنشنال و من و تو ماجرا را دست می گیرد و اگر مسئله نظامی، امنیتی با تبعات سیاسی داشته باشد، میان این شبکه ها نوسان خواهد داشت. در این پیک به دلیل اینکه میدان لزوما دست رسانه های بیگانه نیست با تاخیر تولید محتوا روبه رو هستند.

وی اضافه کرد: در پیک سوم که مرحله بسیار پیچیده ای است معمولا به سمت ترکیب مفاهیم می روند که اصطلاحا می گویم قوسی ایجاد می شود که ما همیشه بالای آن قوس را می بینیم در صورتیکه اصل آن به پیچ و مهره های زیرین آن برمی گردد و معمولا کاشت‌های موضوعی است که از قبل انجام داده‌اند، یا باید از آن کاشت ها حمایت و حفاظت کنند یا مجبورند که کاشت ها را تغییر دهند. اسرائیل مقتدر، اسرائیل مسلط بر منطقه، اسرائیل امن، اسرائیلی که همه ی کشورها مجبورند با آن رابطه داشته باشند، همه اینها مفاهیمی هستند که به یکباره پیچ و مهره های آن شل شده است و عبور از آن به معنای فروریختن کل مجموعه است. بنابراین باید به دو امر بپردازند. یک؛ اجازه ندهند ذهن مخاطب از روی این ریل عبور کند. دو؛ مجددا به بازآرایشی محیط با هدف فراموش شدن واقعیت از ذهن مخاطب بپردازند.

توهم سازی در ادبیات رسانه های بیگانه

داوودی همچنین گفت: رسانه های بیگانه با این سه اقدام، در نهایت وارد دو مرحله می شوند. مرحله اول؛ که اصطلاحا به آن ابر متراکم گفته می شود. در این حوزه کلید واژه ها، مفاهیم، قواعد، موضوعات به قدری به هم نزدیک است که مخاطب قدرت تشخیص این دو را از هم ندارد. در حال حاضر امنیت در رژیم صهیونیست کاملا از دست رفته و هیچ امنیت پایداری ندارند. اما برای اینکه مخاطب به ناپایداری امنیت در رژیم فکر نکند و در عوض تنها متوجه ناامنی موشک باران، اجتماعی، اقتصادی و جغرافیایی در نوار غزه باشد، به متراکم سازی مفاهیم می پردازند تا مخاطب امکان تمرکز جدی بر از بین رفتن امنیت در رژیم صهیونیستی نداشته باشد. به مرحه دوم؛ اصطلاحا گارد ریل گفته می شود. در این مرحله ذهن مخاطب را سازماندهی می کنند و به کاشتن خط و نقطه ها می پردازند. مسئله خط و نقطه در این موضوع به ضریب هماهنگی این رسانه ها با همدیگر برمی گردد. به طور مثال گفتن سَرِمار توسط رسانه های بیگانه به معنای ایجاد یک انحراف است که مردم فراموش کنند که چطور رژیم صهیونیستی بعد از 76سال و هزینه های هنگفتی که کرد، غافلگیر شد. حماس کل داشته های رژیم را زیر سوال برده و این همان چیزی است که رسانه‌های بیگانه یا از فهم آن عاجز هستند یا نمی‌خواهند بفهمند.

ناتوانی رسانه های بیگانه در حافظه تاریخی مخاطبان خواهد ماند

این کارشناس با بیان اینکه ناتوانی رسانه های بیگانه در حافظه تاریخی مخاطبان خواهد ماند، گفت: بی بی سی فارسی از سال 96 دگردیسی در خود ایجاد کرد. بی بی سی همیشه به دنبال این بود که با یک خشاب محتوایی پر، هدف گیری مطمئنی را نشان دهد. اما اینبار در خصوص عملیات طوفان الاقصی از خشاب خالی و هدف گیری مطمئن بهره گرفتند و با خود گفت که من می توانم کاری کنم که مهندسی رفتار رسانه های مقابلم به نحوی انجام شود که توقعات فزاینده و مضاعف حاصل شود و متاسفانه تا حدودی توانست، این کار را انجام دهد. اسرائیل در میدان باخته است و رسانه های بیگانه به نقطه ای رسیدند که نمی توانند صحبت های سیدحسن نصرالله را متوجه شوند و به گیجی دچار شده اند.

رسانه های بیگانه و ایجاد توقعات فزاینده در ذهن مخاطب

داودی عنوان کرد: رسانه‌های بیگانه نمی‌خواهند که این مسئله بزرگ شود. بنابراین؛ سپر دفاعی را در ذهن مخاطب با ایجاد توقعات فزاینده جابه جا می کنند و با فشاری که به رسانه های داخلی می آورند قصد دارند تا آنها در زمان طلایی فقط به نشان دادن مظلومیت فلسطین بپرازند تا مردم بگویند تنها راه خنک شدن دل ما بواسطه‌ی جنایت هایی که رژیم صهیونیست کرده، این است که یک حمله تمام عیار نظامی و تمام کننده توسط حزب الله صورت بگیرد. در صورتیکه سیدحسن نصرالله گفت که اسرائیل برای حماس باشد. این یعنی که اسرائیل از رنکینگ ما خارج است و طرف ما آمریکاست.

هدف گیری کنونی رسانه های بیگانه نشان از خشاب خالی آنهاست!

وی افزود: اکنون رسانه های بیگانه نقطه‌ی کانونی را در ایران متمرکز کرده است به این دلیل که نمی‌خواهد ضعف رژیم بیش از این مشخص شود و در نقطه کانونی به ایجاد هدف می پردازند. حتی اگر خشاب رسانه های بیگانه خالی باشد، برای اینکه مشخص نشود مشت آنها خالیست، هدف گیری می‌کنند و این به معنای فعال شدن صد در صد ظرفیت رسانه ای است در نتیجه آنها یا میدان را از دست داده اند و یا در حال از دست دادن میدان هستند. بنابراین؛ سفره را در زمین حریف پهن می‌کنند و اینجاست که مسئولیت رسانه های داخلی در پاسخگویی به این معادله بیش از پیش مشخص می‌شود.

نقاط ضعف رسانه های بیگانه/ رسانه های بیگانه گفتمان ساز نبودند

این کارشناس همچنین گفت: در حال حاضر رسانه های بیگانه سه نقطه ضعف دارند. یک؛ اکنون دیگر آلمان نازی نیست که بتوانند یک کشتار جمعی را به آن انتساب دهند و 70سال برآن موج سواری کنند و به لحاظ تاریخی ظرفیت چنین مسئله ای وجود ندارد. دو؛ رسانه های بیگانه متخصص دو ماراتون هستند نه دو امداد و مدل آنها مقاومتی و بلند مدت نیست بلکه سرعتی، کوتاه مدت و نتیجه بخش عمل می کنند و اصلا از توانایی آنها نیز خارج است. سوم؛ به دلیل افکار عمومی جهانی در خصوص رژیم صهیونیست رسانه های بیگانه مجبورند از حالت آفندی به پدآفندی سوییچ کنند. تمامی اینها ما را به دو نکته می رساند. یک؛ رسانه های بیگانه گفتمان ساز نبودند بلکه تلاش می کردند گفتمان که اصالت دارد در نطفه خفه کنند. دو؛ سعی می کردند ضدگفتمان سازها را در کشور مبدا ایجاد کنند.

رسانه های غربی از ترمیم رژیم صهیونیستی عاجز است

محمدعلی گودرزی کارشناس و فعال رسانه در ادامه برنامه امواج شبهه خاطرنشان کرد: واقعیت امر این است که این اتفاق، رسانه های بیگانه و حتی سیاستمداران و نظامیان کل جهان را غافلگیر کرد و همان طور که شاهد بودیم، رسانه های بیگانه در 48ساعت اول در یک گم‌گشتگی به سر می بردند و پس از اینکه به خودشان آمدند به روش های مختلف سعی کردند تا به تحریف افکار عمومی بپردازند و آنها را از واقعیت میدان دور کنند. اما افکار عمومی به این نتیجه رسیده بود که هیمنه‌ی رژیم صهیونیستی به خصوص در بعد امنیتی و نظامی آن کاملا فرو ریخته است و رسانه های غربی از ترمیم آن عاجز بودند.

تیر خلاص مقام معظم رهبری به جبهه رسانه ای

وی افزود: رسانه های فارسی زبان بیگانه به هر طریقی سعی کردند تا موضوعات داخلی ما را برجسته کنند. تلاش کردند تا با فوت آرمیتا گراوند، دوباره مهسا سازی کنند که ناکام ماندند. یا با افزایش قیمت دلار سعی کردند که به این موضوع دامن بزنند ولی جواب نگرفتند و هیچ کدام از تیرهای آنان به هدف نخورد و زمانی که مقام معظم رهبری فرمودند که این مسئله کاملا فلسطینی بوده، تیر خلاص به جبهه رسانه ای بود. بعد از این تمام تلاش آنها این بود که به طریقی افکار عمومی را منحرف سازند.

حمایت افکار عمومی جهان از جبهه مقاومت یک دستاورد مهم است

گودرزی اضافه کرد: بعد از شکست میدانی رسانه های بیگانه دو اتفاق افتاد. یک؛ بحث گفتمان سازی جبهه مقاومت. افکار عمومی جهان به حمایت از این گفتمان پرداختند و این امر دستاورد بسیار مهمی است. دو؛ تنفر عمومی از رژیم صهیونیستی معضلی است که رسانه های بیگانه با آن روبه رو هستند. افزایش تنفر عمومی از رژیم، تبعات نشان دادن تصاویری بود که آنها از مظلومیت فلسطین داشتند.

وی با بیان اینکه جبهه مقاومت بسیار با تدبیر عمل می کند، گفت: عصبانیت در فضای رسانه بیگانه از گفتمان سازی جبهه مقاومت کاملا مشهود است و دست و پا زدن آنها در از بین بردن تنفر عمومی از رژیم بیشتر آنها را در این باتلاق فرو می برد.

گودرزی در پایان گفت: هر چه این جنگ فرسایشی تر شود، به ضرر رژیم صهیونیستی و جبهه غرب و به نفع جبهه مقاومت است. ضربه ای که به رژیم وارد شد جبران ناپذیر است و اختیار عمل همچنان دست حماس است و در پایان روسیاهی آن برای رژیم خواهد ماند.

گفتنی ست؛ برنامه «امواج شبهه» گفتگویی تخصصی پیرامون ماهیت‌شناسی و رفتارشناسی رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه است که با هدف روشنگری و افشای تکنیک‌های رسانه‌ای است، روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ساعت ۱۶ به مدت ۶۰ دقیقه از آنتن این شبکه به نشانی موج اف‌ام ردیف ۱۰۳,۵ مگاهرتز پخش می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند نظرات خود را از طریق سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۱۰۳۵ و شماره ۰۹۰۳۹۱۳۴۷۴۴ در پیام‌رسان‌های مجازی به اشتراک بگذارند. این برنامه به سردبیری دکتر علیرضا داودی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی سیده فاطمه شعار، اجرا و کارشناسی محمود شهیدی به روی آنتن می‌رود همچنین در این برنامه فائزه مقدم مسئول دعوت از مهمانان، سیده‌ایمان مسئله‌گو خبرنگار و مائده حیدری به‌عنوان آیتم ساز برنامه امواج شبهه فعالیت می‌کنند.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *