هشدار مسؤولان سازمان ملل درباره خطر مرگ بر اثر گرسنگی و تشنگی در غزه

هشدار مسؤولان سازمان ملل درباره خطر مرگ بر اثر گرسنگی و تشنگی در غزه

مسؤولان سازمان ملل با هشدار درباره اینکه رژیم صهیونیستی در صدد به راه انداختن نکبت ۲ در غزه است اعلام کردند، اسرائیل از قطع ارتباطات و اینترنت برای سرپوش گذاشتن جنایات خود استفاده می‌کند.

هشدار مسؤولان سازمان ملل درباره خطر مرگ بر اثر گرسنگی و تشنگی در غزه

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – تسنیم نوشت: در سایه تداوم تجاوزات وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه غیرنظامیان در غزه، سازمان‌ها و مسئولان بین‌المللی همچنان درباره پیامدهای این تجاوزات و یک نسل‌کشی واقعی که اشغالگران علیه مردم فلسطین به راه انداخته‌اند هشدار می‌دهند.

اسرائیلی‌ها باید به خاطر جنایات خود در غزه محاکمه شوند

«هیثم ابوسعید» نماینده دائم کمیته بین‌المللی حقوق بشر در سازمان ملل متحد اعلام کرد، شواهد و مدارک موثقی وجود دارد که نشان می‌دهد اسرائیل به شکل بی‌سابقه‌ای درحال نقض حقوق بشر در نوار غزه است.

وی افزود، کمیته حقوق بشر سازمان ملل نتایج تحقیقات خود را در اختیار این سازمان می‌گذارد تا به دیوان کیفری بین‌المللی ارجاع داده شود. آنچه که اسرائیل در غزه انجام می‌دهد نقض فاحش و بی‌سابقه حقوق بشر بوده و چنین جنایاتی در تاریخ جنگ‌های جدید و قدیم هرگز مشاهده نشده است.

این مسئول سازمان ملل تاکید کرد، محاکمه عاملان این جنایات در غزه قطعی است و دادگاه کیفری بین‌المللی وارد عمل خواهد شد اما اجرای قوانین بین‌المللی زمان‌بر بوده و همچنین مشکلات و موانعی نیز وجود دارد و قطعا اسرائیلی‌ها تلاش خواهند کرد از محاکمه فرار کنند.

اسرائیل به دنبال نکبت 2 در غزه

از سوی دیگر یک مسئول سازمان ملل در گفتگو با روزنامه انگلیسی فایننشنال تایمز درباره وقوع «نکبت 2» در غزه در سایه صحبت‌های مسئولان آمریکایی از «منطقه امن» در غزه هشدار داده و اعلام کرد نتایج ارزیابی‌های سازمان ملل نشان می‌دهد که اسرائیل اجازه نخواهد داد آوارگان در غزه به شمال این منطقه برگردند. اسرائیل می‌گوید که در جنوب غزه به دنبال رهبران حماس می‌گردد و این یعنی اخراج ساکنان این منطقه از آنجا.

خطر مرگ بر اثر تشنگی در غزه

«پدرو آرگو» گزارشگر سازمان ملل در امور حقوق بشر نیز درباره قطع همه خدمات اولیه در نوار غزه اعلام کرد که دسترسی به آب آشامیدنی و خدمات بهداشتی، حق مسلم مردم غزه است. اکنون ساکنان غزه در معرض خطر مرگ بر اثر تشنگی و بیماری‌های مرتبط با کمبود آب قرار دارند.

وی تاکید کرد من بار دیگر به مقامات اسرائیلی هشدار می‌دهم که ممانعت از ورود آب آشامیدنی ضروری به نوار غزه هم ناقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه و هم قوانین حقوق بشر است. اسرائیل حق ندارد از آب به عنوان سلاح جنگی استفاده کند. درحالی که تلفات ناشی از بمباران‌های مستمر در نوار غزه به شکل قابل توجهی افزایش یافته، فقدان آب سالم و عدم رعایت بهداشت می‌تواند منجر به قتل عام تعداد بیشتری از غیرنظامیان شود.

این گزارشگر سازمان ملل تاکید کرد، ، بر اساس ماده 7 اساسنامه رم، محروم کردن عمدی غیرنظامیان از شرایط زندگی، به قصد نابودی آنها، یک عمل نسل کشی است و به عنوان جنایت علیه بشریت تلقی می‌شود.

جنگ گرسنگی صهیونیست‌ها علیه مردم غزه

برنامه جهانی غذا نیز با هشدار درباره مرگ بر اثر گرسنگی در غزه تصویری فاجعه‌بار از وضعیت انسانی این منطقه ارائه داد.

«عبیر عطیفه» سخنگوی منطقه‌ای برنامه جهانی غذا اعلام کرد که مردم غزه به سختی می‌توانند یک وعده غذایی در روز دریافت کنند. گزینه‌های غذایی محدود به غذاهای کنسرو شده است؛ آن هم اگر در دسترس باشد و واقعا نان در غزه به یک کالای لوکس تبدیل شده است.

وی افزود، اکنون غزه با خطر سقوط به جهنم گرسنگی مواجه است و 2.2 میلیون نفر یعنی تقریبا کل جمعیت غزه به کمک‌های غذایی نیاز دارند.

«ژولیت توما» مدیر ارتباطات آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا) اعلام کرد که شاهد بی‌توجهی کامل به قوانین بین‌المللی بشردوستانه در غزه هستیم و مردم غزه از 6 هفته قبل در یک جهنم واقعی قرار گرفته‌اند و انگار یک زلزله بزرگ بی‌سابقه در این منطقه اتفاق افتاده است؛ زلزله‌ای که ساخت دست بشر است.

وی گفت، ما شاهد بزرگترین موج آوارگی فلسطینی‌ها از سال 1948 تاکنون هستیم.

اسرائیل به دنبال سرپوش گذاشتن بر جنایات خود از خلال قطع ارتباطات و اینترنت غزه است

سازمان دیده‌بان حقوق بشر اروپا-مدیترانه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، کشتار و کمپین بزرگ نسل‌کشی که اسرائیل در غزه به راه انداخته، در سایه سکوت جهانی درحال تشدید است و تاکنون حدود 20 هزار نفر در غزه جان خود را از دست داده یا مفقود شده‌اند و 32310 نفر نیز زخمی شده‌اند. اطلاعات موثق نشان می‌دهد که 6403 تن از جان باختگان کودک و 3561 نفر زن هستند.

این سازمان افزود، بسیاری از مجروحان قادر به دریافت حداقل مراقبت‌های پزشکی در سایه فروپاشی بخش بهداشت غزه نیستند. در سایه بمباران‌های مستمر و حملات هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل، گزارش‌ها نشان می‌دهد که تعداد مفقودان در زیر آوارها از 4150 تن فراتر رفته و بیرون کشیدن آنها از زیر آوار غیرممکن شده است. از سوی دیگر شرکت‌های مربوطه در غزه اعلام کردند که سوخت مورد استفاده برای فعال سازی ژنراتورهای برق به پایان رسیده و خطر قطع کامل ارتباطات و خدمات اینترنتی نیز وجود دارد که به طور جدی جان مردم را به خطر می‌اندازد.

در ادامه این بیانیه آمده است، اسرائیل که از هیچ جنایتی علیه خبرنگاران ابایی ندارد، با هدف منزوی کردن مردم غزه از دنیای بیرون، به زیرساخت‌های اساسی ارتباطات واینترنت در این منطقه آسیب می‌زند و اسناد و مدارک موثق از جنایات اسرائیل وجود دارد. در اثر حملات اسرائیل به غزه تاکنون بیش از 200 پرسنل بهداشتی از جمله پزشکان، پرستاران و امدادگران جان خود را از دست دادند و 213 نفر دیگر زخمی شدند. بیش از 20 پرسنل امداد و نجات به همراه دست کم 49 خبرنگار نیز قربانی حملات اسرائیل در غزه تاکنون شده‌اند.

بر اساس این بیانیه، تعداد آوارگان در نوار غزه از مرز یک میلیون و 650 هزار نفر گذشت که حدود نیمی از آنها در پناهگاه های وابسته به آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا) ساکن هستند و به حداقل امکانات زندگی نیز دسترسی ندارند. تاکنون 55 هزار و 200 واحد مسکونی در غزه به کلی ویران شده و 160 هزار و 700 واحد نیز آسیب دیده است. 117 مرکز بهداشتی و 223 مدرسه، 821 مرکز صنعتی، 117 دفتر مطبوعاتی و 75 مسجد و 3 کلیسا نیز در اثر حملات اسرائیل آسیب جدی دیده‌اند.

این سازمان حقوق بشری در پایان تاکید کرد، تداوم قطعی ارتباطات و اینترنت در غزه پوششی برای ادامه جنایات هولناک اسرائیل فراهم می‌کند و ما خواستار اتخاذ گام‌های موثر و ملموس بین المللی برای جلوگیری از نسل‌کشی در غزه هستیم.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *