واکنش کاربران عرب‌زبان به اظهارات رئیسی درباره فلسطین

واکنش کاربران عرب‌زبان به اظهارات رئیسی درباره فلسطین

کاربران عربی در شبکه‌های اجتماعی، بعد از شنیدن سخنان رئیس جمهور در نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی، به وجد آمدند و هرکدام توصیف‌های جالبی از این سخنرانی در منتشر کردند.

واکنش کاربران عرب‌زبان به اظهارات رئیسی درباره فلسطین

فارس پلاس؛ روایت روز – روز گذشته، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی با بیان اینکه امروز ماجرای غزه رویارویی محور شرافت در برابر محور شرارت است و همه باید مشخص کنند که در کدام صف قرارگرفته‌اند، دولت آمریکا را آمر و شریک اصلی جنایات صهیونیست‌ها در ۵ هفته اخیر علیه مردم مظلوم غزه معرفی کرد. سخنان رئیس جمهور در ریاض کاربران عرب را به وجد آورد و هرکدام توصیف‌های جالبی از این سخنرانی در توییتر بیان کردند که به نمونه‌هایی از آن می‌پردازیم:

یک کاربر عرب نوشت: «یک بمباران اجلاس عادی سازی (کنایه به سران سازشکار عرب) را هدف قرار داد. صدایی که در میان سران ۵۷ کشور اسلامی و عربی شنیده نشد تا در اجلاس ریاض از فریاد قیام مولای مسلمین غمگین شوند. رئیس جمهور ایران آقای ابراهیم رئیسی متن زلزله چه بود؟ «هیچ راه حلی برای این دنیا جز با دولت فلسطین از دریا تا نهر نیست» پس کسانی که عمل نکردند (خطاب به سران سازشکار عرب)، متحیر شدند و یخ زدند.»

کاربر عرب زبان دیگر سخنان محمودعباس (رئیس تشکیلات خودگران) را با سخنان رئیسی مقایسه کرده و می‌نویسد: «هرکس سخنرانی رئیس جمهور ایران و محمود عباس را با هم مقایسه کند فکر می‌کند که محمود عباس نماینده نتانیاهو در اجلاس ریاض است و رئیس جمهور رئیسی، رئیس جمهور فلسطین است!»

کاربر عرب از درباره سخنرانی‌های بدون عمل حکام عرب کنایه زده و می‌نویسد: «اگر جای تحسین گفتار است و نه عمل؛ سخنان ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران نماینده من است و این قوی ترین حرفی است که در اجلاس سران اسلامی گفته شده است.»

کاربر عرب دیگری نیز به تحسین موضع رئیس جمهور ایران درباره مقاومت پرداخته و نوشت: «ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، در ریاض، تنها کسی از رهبران شرکت کننده بود که جرأت کرد حماس را برای جنگ علیه اسرائیل علناً تمجید کند. وی گفت: راهی جز مقاومت در برابر اسرائیل وجود ندارد، ما دست حماس را برای مقاومت در برابر اسرائیل می‌بوسیم.»

کاربر دیگری نوشت: «رئیس جمهور ایران نقشه تکلیف کشورهای اسلامی را ترسیم کرد و مسیری را برای گام‌های عملی در قبال فلسطین و مقابله با تجاوز به غزه تعیین کرد. [وی راهکارهایی] برای توقف تجاوز، رفع کامل محاصره، کمک رسانی، ایجاد صندوق بازسازی غزه، محاکمه اسرائیل در دادگاه های بین المللی، و مسئول دانستن آمریکا برای تجاوز، [ارائه داد]»

یک کاربر عرب در تمجید از سخنان قوی و موضع شفاف رئیس جمهور ایران نوشت: «سخنرانی رئیس جمهور ایران در اجلاس سران ریاض که سران کشورهای عربی و اسلامی را گرد هم آورد، قوی‌ترین سخنرانی بود و این پیام را به سران کشورهای عربی و اسلامی داد که مناقشه بین دو اردوگاه، اردوگاه حقیقت اردوگاه باطل است، مشخص کنید که اهل کدام اردوگاه هستید؟ [و مشخص کنید که در اردوگاه] شیطان بزرگ(آمریکا) و غاصب(اسرائیل) هستید یا نه؟، رئیسی خاطرنشان کرد: باید گفتار را به عمل تبدیل کرد.»

یک کاربر عرب به سران عرب کنایه زده و نوشت: «تنها عرب[واقعی] در راس، رئیس جمهور ایران بود.»

کاربر دیگری نوشت: «قوی‌ترین و بهترین کلمه از نظر توصیف و استفاده از اصطلاحات واقعی متعلق به سخنرانی رئیس جمهور ایران نماینده من است»

یک کاربر عرب درباره دلسوزی رئیس جمهور ایران به جوامع عربی و مسلمین اشاره کرده و نوشت: «امروز این رئیس جمهور ایرانی-فارسی را در میان سران عرب دیدیم، او تنها مسلمان عرب است، او کسی است که از زبان اعراب و رهبران آنها صحبت کرده است. کسانی که در کنار او نشسته بودند به نفع اسرائیل صحبت می‌کردند پس درود خدا بر او (رئیسی) و لعنت خدا بر آنها(حکام سازشگر) باد.

یک تحلیلگر عربی نوشت: «سخنان محکم و صریح در حمایت از فلسطین و جانبداری آشکار به نفع استواری غزه و محکومیت دولت اشغالگر و حامیان و حامیان آن توسط رئیس جمهور ایران، اردوغان رئیس جمهور ترکیه و شیخ تمیم امیر قطر مطرح شد که برخلاف سخنان گسترده و پیچ خورده بسیاری از روسای هیئت‌های عربی که نشان می‌دهد سطح اساسی تناقض بین خط اسلامی موضوع فلسطین در رد تجاوز و خط عادی‌سازی و شرط بندی‌های اشتباه و متزلزل است.

درگیری واقعی این است که در امروز و فردا منطقه و نظام رسمی عربی و اسلامی را از هم جدا می کند، آنچه را که در مورد درگیری عربی-فارسی، عرب-ترکی یا سنی-شیعه گفته می شود را فراموش کنید. مهم‌تر از همه، این که موضع شما در قبال موضوع محوری چیست و چه چیزی فراتر از آن ملاحظات ثانویه‌ای هستند که زمان حل خواهد کرد.»

کاربر عرب‌زبان دیگری با کنایه به مواضع حکام سازشگر در قبال اسرائیل نوشت: «رئیس جمهور ایران آقای ابراهیم رئیسی از حاکمان کشورهای عربی و اسلامی می‌خواهد که بخشی از محور مقاومت (محور شرافت) در برابر محور شرارت باشند. [با این سخنان] قرار شد اول آنها را به «اسلام» دعوت کند!»

کاربری تمایزات رئیس جمهور ایران نسبت به سایر کشورهای شرکت کننده در نشست کشورهای اسلامی، را برشمرد و نوشت: «رئیس جمهور ایران تنها کسی است که به صراحت و شجاعت این را گفت:

– ایجاد کشور فلسطین از بحر تا نحر (اشاره به مرز فلسطین) در حالی که بقیه روسای جمهور خواستار راه‌حل دو کشوری بودند.
– وی تنها کسی بود که از کشورهای اسلامی خواست تا مردم فلسطین را برای مقاومت و آزادی سرزمین‌شان مسلح کنند.
– او تنها کسی بود که چفیه فلسطینی پوشیده است.»

چفیه رئیس جمهور ایران مورد استقبال کاربران عرب شده و یکی از کاربران این سوال را از محمود عباس پرسیده است: «رئیس جمهور ایران تنها کسی است که چفیه فلسطینی را پوشیده است، چرا محمود عباس نپوشیده؟»

یک کاربر عرب نوشت: «امروز این رئیس جمهور ایرانی شیعه رافضی را دیدیم (کنایه به توهین وهابیت به شیعیان) عرب و فلسطینی تر از اعراب و خود فلسطین؛ وی (رئیسی) گفت: کمترین کاری که باید در مورد غزه انجام دهیم این است که جنگ را متوقف کنیم و فلسطینیان را برای دفاع از خود و آزادی سرزمینشان مسلح و حمایت کنیم. و رابطه را با اسرائیل قطع کنیم.»

کار دیگری نوشت: «(رئیس جمهور ایران) تنها کسی بود که آنچه در دل مردم عرب بود را گفت، تنها کسی بود که به این حقیقت پی برد که برخورد مسالمت‌آمیز با صهیونیست‌ها فایده ای ندارد، بلکه سرطانی خواهد بود که ملت عربی و اسلامی را می‌بلعد. تنها کسی بود که اعتقاد راسخ دارد راه‌حل واقعی، تسلیح مقاومت فلسطین است. او رئیس جمهور ایران است و کس دیگری این سخنان را نگفته است.

کاربران عرب در پی تمجید موضع ایران در قبال فلسطین «رئیس جمهور ایران نماینده من است» از سخنان رئیس جمهور استقبال کردند.

پایان پیام/.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *