وحشت دشمنان از یک پیام

وحشت دشمنان از یک پیام

این پیام درست در زمانی صادر شده که عملیات زمینی صهیونیست‌ها در نوار غزه در اطراف بیمارستان شفا به بن‌بست رسیده و طبق آنچه منابع صهیونیست اذعان کرده‌اند، خبری از کشف شبکه پیچیده و چندلایه تونل‌های حماس نیست.

فارس پلاس؛ حنیف غفاری در یادداشتی نوشت: گردان‌های قسام، شاخه نظامی حماس پیام سردار «اسماعیل قاآنی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به «محمد ضیف» فرمانده کل گردان‌های قسام را منتشر کرده که در بخش مهمی از آن آمده است:

«این پیروزی بزرگ (عملیات توفان الاقصی) و دستاورد بی‌نظیر را که در تاریخ نبرد با دشمن صهیونیست سابقه نداشته، تبریک گفته و از درگاه خداوند برای شهدا علو درجات و برای مجروحان شفای عاجل را مسألت می‌نمایم. در پایان بار دیگر بر عهد و میثاق و التزام ایمانی و برادرانه که ما را کنار هم جمع می‌کند، تاکید می‌کنم و به شما اطمینان می‌دهم در راستای ادامه حمایت‌های موثر از مقاومت، هر آنچه را که بر ما در این نبرد تاریخی لازم باشد، انجام دهیم». رمزگشایی از پیام سردار قاآنی، از همان لحظه انتشار این نامه در دستور کار استراتژیست‌های غربی و صهیونیست قرار گرفته و بسیاری از تحلیلگران مسائل منطقه، ماهیت آن را راهبردی و عملیاتی تلقی می‌کنند.

۱- ابعاد فرامتنی: این پیام درست در زمانی صادر شده که عملیات زمینی صهیونیست‌ها در نوار غزه در اطراف بیمارستان شفا به بن‌بست رسیده و طبق آنچه منابع صهیونیست اذعان کرده‌اند، خبری از کشف شبکه پیچیده و چندلایه تونل‌های حماس نیست.

فراتر از آن، استراتژیست‌های صهیونیست متفق‌القولند نابودی حماس (به عنوان هدف اعلامی نتانیاهو از آغاز نسل‌کشی در غزه) اساسا دست‌نیافتنی بوده و متعاقبا، آینده‌پژوهی‌های انجام شده در تل‌آویو و واشنگتن در ترسیم مختصات شرایط پساحماس در غزه محلی از اعراب ندارد. کار به جایی رسیده که برخی هم‌حزبی‌های نتانیاهو (اعضای حزب لیکود) در حال فراهم‌سازی مقدمات کودتای درون‌حزبی و برکناری وی از قدرت هستند. بنابراین چنین پیام مقتدرانه‌ای در فرامتن شکست و استیصال آشکار صهیونیست‌ها به منطقه و نظام بین‌الملل مخابره شده است.

۲- ابعاد متنی: اخیرا خبرگزاری رویترز در اقدامی مسبوق به سابقه که معلول هدایتگری این رسانه معلوم‌الحال توسط لابی‌های آشکار و پنهان صهیونیستی است، ادعای دروغینی را درباره ملاقات سران حماس با رهبر حکیم انقلاب اسلامی مطرح کرد. هدف از طرح این دروغ رسانه‌ای، تضعیف روحیه مقاومت فلسطین و حامیان پرشمار گفتمان مقاومت در جهان بوده است. به عبارت بهتر، رویترز قصد داشت تا حدودی شکست میدانی صهیونیست‌ها در نبرد غزه را با خلق یک تصویر مخدوش رسانه‌ای جبران کند. در چنین شرایطی کلیت صدور بیانیه سردار قاآنی و مهم‌تر، محتوای این پیام، مکر رویترز و دیگر مهره‌های رسانه‌ای کودک‌کشان را به سوی آنان بازگرداند. اصلی‌ترین خصلت متنی و محتوایی این پیام، «اطلاق» آن است. حمایت اعلام شده ایران از حماس در این پیام، نه مقید است، نه محدود، نه کلی. این حمایت مطلق بوده و همه ابعاد و مصادیق ممکن را در زمان گذشته، حال و آینده در بر گرفته است. ما با پیامی قاطعانه و هوشمندانه مواجهیم که به مخاطبان خاص و عام در نظام بین‌الملل مخابره شده است.

۳- منظومه مقاومت: در پیام فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منظومه مقاومت متبلور است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شاهد شکل‌گیری «محور مقاومت» بر اساس همکاری و اتصال ایران، سوریه، حزب‌الله و حماس با یکدیگر بودیم. با گذشت زمان و با تقویت گفتمان مقاومت، با افزوده شدن حشدالشعبی عراق، انصارالله یمن، لشکرهای زینبیون و فاطمیون و دیگر گروه‌های مقاومت، دیگر شاهد تمرکز این گروه‌ها در قالب یک محور یا پاره‌خط فرضی نبودیم. شهید بزرگوار و فرمانده رشید اسلام، حاج‌قاسم سلیمانی مهم‌ترین نقش را در تبدیل محور مقاومت به جبهه مقاومت ایفا کرد اما ماجرا به این نقطه محدود نشد؛ اکنون ما شاهد شکل‌گیری منظومه مقاومت هستیم که حتی از جبهه مقاومت نیز ساختار پیچیده‌تری دارد. در منظومه مقاومت (که جنس گفتمانی، راهبردی، نظامی، عملیاتی و سیاسی دارد) اجزا فراتر از همکاری، به هم‌افزایی با یکدیگر پرداخته و به لحاظ ماهوی، یک روح در چند کالبد جغرافیایی و منطقه‌ای محسوب می‌شوند. پیام اخیر سردار قاآنی، انعکاسی از همین حقیقت محض است: ارتباط علی – معلولی حاکم بر منظومه مقاومت قابل کتمان نبوده و در سایه همین ارتباط و هم‌افزایی، دشمن باید در انتظار پذیرش شکستی سخت‌تر و جبران‌ناپذیرتر باشد.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *