پژوهشگر صهیونیست: ایران باید کمی صبر کند تا شرایط جمعیتی در اسرائیل باعث فروپاشی ما شود

پژوهشگر صهیونیست: ایران باید کمی صبر کند تا شرایط جمعیتی در اسرائیل باعث فروپاشی ما شود

یک پژوهشگر صهیونیست گفت: ایران دیگر نیازی به تلاش برای از بین بردن اسرائیل ندارد و فقط باید کمی صبر کند تا شرایط جمعیتی در اسرائیل باعث فروپاشی آن شود.

پژوهشگر صهیونیست: ایران باید کمی صبر کند تا شرایط جمعیتی در اسرائیل باعث فروپاشی ما شود

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها- تسنیم نوشت: روزنامه القدس العربی در گزارشی به بررسی نظرات کارشناسان مختلف اجتماعی و سیاسی اسرائیل در رابطه با تبعات راهبرد خطرناک کابینه بنیامین نتانیاهو به‌همراه یهودیان ارتدوکس (حریدیم) در به فروپاشی کشاندن اسرائیل پرداخت و نوشت: در حالی روز به روز بودجه حریدیم‌ها افزایش پیدا می‌کند که اکثریت قریب به اتفاق آنها شغلی ندارند، کاری به فراگیری علوم، ریاضیات و انگلیسی در مدارس ندارند و خدمت سربازی را هم انجام نمی‌دهند، تنها به فراگیری تورات می‌پردازند و در عین حال به‌شکل قابل‌توجهی میانگین رشد جمعیتی آنها در حال افزایش است.

در ادامه گزارش آمده است، بعد از آنکه حزب "دیگل هتورا" تهدید کرد در رأی‌گیری فردا چهارشنبه لایحه بودجه در کنست شرکت نمی‌کند، نتانیاهو مقابل این تهدید کوتاه آمده، بودجه اضافه 250 میلیون شیکلی به‌نفع مدارس یهودی وابسته به حریدیم‌ها اختصاص داد، امری که باعث افزایش اعتراضات در جامعه اسرائیل علیه کابینه نتانیاهو و برنامه‌های اصلاحات وی شده است.

براساس ارزیابی پرفسور دان بن دیوید کارشناس اسرائیلی امور توسعه، در سال 2065 ، 40 درصد موالید در اسرائیل را حریدیم‌ها و 15 درصد را هم عرب‌ها تشکیل خواهند داد و همین امر باعث خواهد شد نسبت لائیک‌ها در جامعه به‌شدت کاهش پیدا کند.

بن‌دیوید در مقاله‌ای که روز سه‌شنبه در روزنامه هاآرتص منتشر شد، تأکید کرد: انتظار نمی‌رود شاهد کاهش چندانی در حجم زاد و ولد حریدیم‌ها باشیم، اما این کاهش در زمینه سطح آموزشی و افرادی خواهد بود که سطح علمی بالایی در جامعه دارند، رخ خواهد داد، ازاین‌رو تعداد کمتری با دانش فنی بالا وارد اقتصاد اسرائیل می‌شوند و این اقتصاد دچار فروپاشی و باعث عقب‌افتادگی اسرائیل خواهد شد که بخش عمده‌ای از جمعیت آن از بی‌سوادی رنج می‌برند که حتی دوره‌های آموزش ابتدایی را هم ندیده‌اند.

او تصریح کرد: بسیاری از اقتصاددانان تأکید می‌کنند اعطای سوبسید به احزاب حریدی حاضر در ائتلاف حاکم ضربه مهلکی به اقتصاد اسرائیل وارد خواهد کرد.

نویسنده همچنین با اعتراف به موج مهاجرت معکوس بسیاری از لائیک‌ها و لیبرال‌ها از فلسطین اشغالی پیش‌بینی کرد این روند در دهه‌های آینده به‌شدت افزایش پیدا کند.

بن‌دیوید با اشاره به روند صعودی افزایش جمعیت حریدی‌ها گفت: در چنین شرایطی دیگر اصلاً نیازی به نگرانی از برنامه هسته‌ای ایران وجود ندارد، ایرانی‌ها هم می‌توانند صبورانه کناری بنشینند و ببینند چگونه روند دموگرافی و جمعیتی خود به‌مثابه یک بمب هسته‌ای اسرائیل را از درون منهدم می‌کند.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *